Szatmárnémeti

„Indulj el egy úton…” — természetvédelmi vetélkedő

2017.05.02 - 12:09

A Bălcescu-Petőfi Általános Iskola Vérfarkas nevű csapata április 28-án, pénteken egy izgalmas természetvédelmi versenyen vett részt Seregélyesen, Magyarországon. Az online fordulók után került sor a döntőre, melyen jól szerepeltek a szatmáriak.

 

Az „Indulj el egy úton…” című verseny már másfél évtizedes múltra tekint vissza, de a főszervező, Sajtos József, a Seregélyesi Baptista Általános Iskola igazgatója szerint az eddigi, kizárólag madarászattal kapcsolatos témák után idén először témát váltottak, és a természetismereti és turisztikai vetélkedőt az Országos Kéktúrához kapcsolódóan hirdették meg. A versenyre összesen 140 csapat jelentkezett három kategóriában (3–4. osztály, 5–6. osztály és 7–8. osztály). Az első szakaszban a csapatok három online fordulóban kellett összemérjék tudásukat, feladatokat megoldjanak, majd határidőre beküldeniük megfejtéseiket a szervezőknek. A kérdések megoldása során a versenyzők bebarangolták Erdélyt, a Himaláját, és részletesen bejárták a Bükk-, Mátra- és Cserhát-hegységeket, megismerve ezeknek a védett területeknek a természeti és épített értékeit. A „Másfélmillió lépés Magyarországon” című nagy sikerű gyalogos országjáró ismeretterjesztő televíziósorozat ihlette a vetélkedő témáját, egyben ezáltal emlékeztek meg a 30 éve elhunyt természetjáróról, Rockenbauer Pálról, aki e műsort szerkesztette. Az április 28-án tartott döntőre kategóriánként 15 csapat érkezett a feladatlapok és a beküldött kreatív feladatok kiértékelése utáni pontszámok alapján. Szatmárnémetiből két csapat jutott ki a döntőre, a Vérfarkasok és a Villámcsillagok, de végül utóbbi lemondott részvételi jogáról a határon való átkelést megnehezítő okmányok beszerzése miatt. A Vérfarkas csapat négy tagja — Budai Barbara, Darabánt Barbara, Orosz Dóra és Pál Tamara — Man Gabriella földrajztanárnő irányításával végül sikeresen részt vett az első alkalommal megszervezett döntőn. A messziről érkezett csapatokat a Pelikán-ház Erdei Iskolában szállásolták el. A döntő pénteken reggel 10 órakor kezdődött egy írásbeli elméleti fordulóval, majd ebéd után folytatódott a gyakorlati résszel, ahol játékos, logikára épülő feladatokkal kellett megbirkózniuk a versenyzőknek. Míg a gyerekek vetélkedtek, a kísérő tanároknak egy érdekes kirándulást szerveztek a Pákozdi-ingókövek természetvédelmi területre. Az ingókövek, népi elnevezésük szerint „gyapjúzsákok” a Velencei-hegység lepusztult felszínéből előbukkanó gránittömbök, amelyek ellenálltak az eróziónak, s a köztük lévő hasadékokból a víz és a szél felszínalakító munkája kihordta a törmeléket, a mállási anyagot, így létrehozva ezáltal a Kocka-, Pandúr- stb. nevezetű köveket. A botanikai, történelmi és geológiai bemutatás izgalmassá tette a kirándulást. Ritka és védett növényfajokat ismerhettek meg, de a résztvevők meglátogatták az 1848. szeptember 29-i pákozdi csata helyszínét is.

Az eredményhirdetésre várva egy megható előadást tekinthettek meg a résztvevők. Kollár Lajos és Mécs László hegymászók a 2013-as Kancsendzönga-expedíciót mutatták be, a „Magyarok a világ nyolcezresein” című sorozat utolsó részét, amelyben Erőss Zsolt és Kiss Péter hegymászók életüket vesztették. A gyerekek az előadás után a magukkal hozott kidíszített köveket elhelyezték a legsikeresebb magyar hegymászónk, Erőss Zsolt tiszteletére állított emlékhelynél. Következett a díjkiosztó, ahol a Magyarországon kívülről érkező csapatokat külön díjazták a Baptista Szeretetszolgálat, a Magyar Természetjáró Szövetség, a Magyar Hegymászó Szövetség, a „Magyarok a világ nyolcezresein” csapata és Seregélyes önkormányzatának támogatásával.

Man Gabriella tanárnő szerint a csapat tagjai élményekkel, tapasztalatokkal tértek haza. Amellett, hogy megismerkedtek az Országos Kéktúrával és a hegyek világával, a döntő nagyszerű alkalom volt a találkozásokra és barátságok születésére. Egy kis kitérővel még a koronázó várost, Székesfehérvárt is meglátogatták, megtekintették főbb nevezetességeit.