Szatmárnémeti

Indul a választási kampány

2016.05.06 - 12:32

Hivatalosan ma éjféltől kezdődött meg Romániában a választási kampány, mely a törvények értelmében lényegesen kevésbé lesz „ajándékozó” és molinó-gazdag, mint a korábbiak.

 

Már eddig is előkampány-lázban égett az ország, mától azonban már hivatalosan is lehet korteskedni, s a szigorított törvénykezésnek köszönhetően, valóban inkább a hangzatos — vagy kevésbé hangzatos — kortesbeszédek fogják dominálni a következő heteket, hiszen szigorúan tilos az apró reklámanyagok (tasakok, sapkák, golyóstollak, kulcstartók és öngyújtók) és a nagyobb ajándékok (fél csirkék, miccs-hegyek és egyebek) osztogatása. Molinók hada sem fogja eltakarni a májusi kék eget, s a villanyoszlopok sem tarkállanak majd úgy, mint az előző kampányidőszakokban, ugyanis a törvény szigorúan szabályozza a kampány során felhasználható népszerűsítő termékeket — nem lehet óriásplakátokat, bannereket, molinókat kifüggeszteni. A plakátragasztási tiltás viszont már kicsit félreérthető (és biztos lesz is, aki majd úgy érti, ahogy számára inkább kedvező): a polgármesteri hivatalok által közterületen elhelyezett választási pannókra egy jelölt egyetlen egy, A3-as méretű, valamint néhány kisebb plakátot tehet ki, de az Állandó Választási Hatóság (AEP) ezt úgy is értelmezheti, hogy magánterületen lévő felületeken végtelen számú népszerűsítő anyagot lehet elhelyezni. Apró érdekesség, hogy a törvénykezés nem pontosítja dátum szerint, hogy a hivatalos kampány előtti időszakban kiragasztott óriásplakátokat vagy óriásmolinókat mikor is kell leszedni — május 6-án éjfélig, vagy ott lehet még „felejteni” őket egy kis időre. Az új kampánytörvény nem csak a látható, de a „közszem” számára láthatatlan területeken is szigorított: mindegyik jelöltnek, illetve jelöltlistának külön folyószámlával kell rendelkeznie, amit az érintett vagy pénzügyi megbízottja kezel — de míg egy vidéki jelöltlista népszerűsítésére legtöbb 1250 lej költhető (ezt a jelöltek össze is pótolhatják), például egy bukaresti főpolgármester-jelölt óriási összeget szánhat a kampányára.

Választási előkészületek

 

Az előirányzott ütemterv szerint haladnak a helyhatósági választásokra való felkészüléssel a prefektúrák, Szatmár megyében is aláírták a szavazólapok nyomtatásáról szóló szerződést. Videokonferenciára hívta össze Petre Tobă belügyminiszter tegnap az ország kormánymegbízottait a június 5-i helyhatósági választásokra való felkészüléssel kapcsolatban. Mint kiderült, valamennyi megyében az előirányzott ütemterv szerint haladnak az előkészületekkel, országszerte kijelölték a 18 617 szavazóházat, nevesítették ezek elnökeit és alelnökeit és megszervezték a szavazóházak őrizetét, illetve a választás napján a közrend biztosítását — június 4–5-én nem kevesebb mint 50 000 rendőr, csendőr és tűzoltó teljesít majd szolgálatot, s közülük 30 000 feladata lesz a szavazóházak biztosítása. Mint elhangzott, a legtöbb megyében már megkötötték a szavazólapokat nyomtató cégekkel a szerződést és várják a szükséges papíranyag érkeztét, hogy megkezdődhessen maga a nyomtatás. „Ma írtuk alá a szavazólapok nyomtatásáról szóló szerződést a közbeszerzést megnyert céggel. A szavazólapokat Szatmárnémetiben nyomtatják majd, ami két szempontból is előnyös: ha véletlenül valamilyen apróbb, utólagos módosítást kell eszközölni, az könnyebben megoldható, illetve nem kell emberi és anyagi forrást elkülöníteni azért, hogy a kész szavazólapokat a megyeközpontba szállítsák, hatósági őrizet alatt” — magyarázta Radu Bud kormánymegbízott.

Mivel az idei helyhatósági választások legnagyobb újdonsága a számítógépes „felügyelet” és nyilvántartás, érthető módon az ezzel kapcsolatos feladatokra fektették a legnagyobb hangsúlyt. Mint az a videokonferencián elhangzott, a 18 617 szavazóházban összesen 32 900 számítógép-kezelő rögzíti majd a voksolásra jelentkezők adatait, a rendszer pedig azonnal kiszűri azokat, akik illegális voksolással próbálkoznak, és segíti azt, hogy a szavazati joggal rendelkezők a lehető legrövidebb idő alatt és gördülékenyen élhessenek alkotmányos jogukkal, ugyanakkor pedig a számítógépes nyilvántartás révén a szavazókedvről is pontos kimutatást kaphatunk megyékre, településekre lebontva. S hogy minden valóban a legnagyobb rendben menjen, a rendszer tökéletesen működjön, az esetleges hibák kiszűrése érdekében három alkalommal is főpróbát tartanak — a legelsőt május 22-én.