A 2010-es évi 263-as számú törvény értelmében a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, valamint más, speciális törvények által megnevezett kategóriák — fogyatékkal élő személyek, politikai és etnikai okból üldözött személyek, háborús veteránok, munkabalesetet szenvedett vagy szakmai megbetegedésben szenvedő személyek — gyógykezelésben részesülhetnek, amelynek költségeit részlegesen vagy esetenként teljesen a társadalombiztosítási alapból fedezik.
Az igényelhető jegyek számát minden évben a társadalombiztosítási költségvetésből erre a célra elkülönített összegek függvényében állapítják meg. Idén például közel 135 ezer gyógykezelési jegyet finanszíroz a kormány.
Közel 3 ezer lej a teljes ára
A gyógykezelési jegyek elosztása egy pontos kritériumrendszer alapján történik, amelyet minden évben az Országos Nyugdíjbiztosító Pénztár elnökének a rendeletével fogadnak el. Egy kezelési turnus időtartama 16 nap, ebből 12 napra biztosítanak kezelést.
Ingyen igényelhetnek jegyet a betegnyugdíjasok, amennyiben a rehabilitációs program keretében az orvos ezt javasolja, valamint a speciális törvények előírásainak haszonélvezői. Egy bizonyos összegű hozzájárulás befizetése ellenében részesülhetnek gyógykezelésben a nyugdíjasok, a köznyugdíjrendszer biztosítottai, az említett kategóriák kivételével.
A hozzájárulást fizető személyek esetében a törvény a következőképpen rendelkezik a hozzájárulás mértékéről: nyugdíjasoknak 50%-os a hozzájárulásuk a gyógykezelést megelőző havi bruttó nyugdíjukból, a biztosítottak fizetik a gyógykezelési jegy árának az 50%-át, azok a biztosítottak, akiknek a fizetése nagyobb, mint az országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát ki kell hogy fizessék.
Ebben az évben 2824–2968 lej közötti összegbe kerül egy főre a teljes gyógykezelési jegy.
Hová ajánlott menni?
A felső légúti bántalmakkal küszködő lakosok számára a Vâlcea megyei Govorán és a Maros megyei Szovátán lehet gyógyüdülni, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek a Temes megyei Buziásfürdő, Kovászna, a Hargita megyei Tusnádfürdő és a Suceava megyei Dornavátra ajánlott, azoknak, akiknek emésztőrendszeri panaszai vannak a Vâlcea megyei Căciulata, Călimănești, Olănești javasolt.
Idegrendszeri panaszokkal az Arad megyei Moneasán lehet igénybe venni a gyógyüdülési jegyet, nőgyógyászati panaszokra Szováta ajánlott, míg reumatikus bántalmakra többek között a bihari Május 1-fürdő, a szilágysági Büdöspataka (Bizuşa), a Konstanca megyei Eforie Nord, Neptun, Mangalia, Saturn, a máramarosi Aknasugatag, illetve a Szatmár megyei Tasnád.
Hol és hogyan igényelhető?
A Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár tájékoztatása szerint, idén 19 turnust határoztak meg a gyógykezelésekre: az első február 19-én indul, míg az utolsó decemberben lesz.
Felhívják a figyelmet arra, hogy a 2024-es esztendőtől kezdve már nem orvosi igazolást, hanem küldőpapírt kell vinni a jegyigényléshez.
Az igénylőknek tehát a szatmárnémeti, Vasile Lucaciu sugárút 4–6. szám alatt lévő nyugdíjosztályon a következő dokumentumokat kell bemutatniuk: személyi igazolvány, küldőpapír a családorvostól vagy szakorvostól, nyugdíjszelvény, a bruttó fizetési igazolás (szükség esetén), fogyatékosságról szóló igazolás (szükség esetén).
Bumbuluț Krisztina