Szatmárnémeti

Indiai viador a szatmári udvarokban

Zajlik a kisállat-kiállítás. Olyan fajták is megjelentek szatmári tenyésztőknél, amik külföldön is ritkaságszámba mennek. (Fotók: A szerző felvételei)
2023.02.04 - 16:36
Fajtatiszta hobbiállatok kiállítása zajlik ezen a hétvégén Szatmárnémetiben. Az egyesület elnöke szerint jót tett a tenyésztésnek a pandémiás szünet, szebbek a kiállított példányok, és új fajták is megjelentek a tenyésztőknél.

Péntek délután kezdődött és február ötödikén, vasárnap délután háromig tart a Szatmár Megyei Díszgalamb- és Kisállattenyésztők Szövetsége ez évi kiállítása Szatmárnémetiben, a Cloşca úti Traian Vuia Műszaki Szakiskola sporttermében. Az esemény első napjának délelőttjén történt meg a kiállításra hozott példányok zsűrizése, szombaton már a megszerzett pontszámokkal együtt tekintették meg a galambokat, háziszárnyasokat és nyulakat az érdeklődők. Érvényes ez a vasárnap délutáni zárásig.
Szerdán írtunk arról, hogy mi a felhozatal az idei kiállításon, a szombati napon azt kérdeztük meg Tarcsa Attila egyesületi elnöktől, hogy látja, a legutóbbi, 2019-es kiállítás óta eltelt idő alatt javult, vagy romlott az állományok változatossága és minősége. Tarcsa úgy összegzett: meglátása szerint a hároméves kényszerszünet jót tett az egyesületnek, bővült a létszám is és színesedett az állatállomány is.

Indiai viador és maláj harcos

Hogy mi miatt iratkoztak be új tagok az egyesületbe, azt nem tudni, de nagy valószínűséggel „rejtőzködő” tenyésztőkről van szó, olyanokról, akik tudják, hogy mi a fontos, értenek az adott fajtához, tanulmányozták, foglalkoznak vele, de nem hivatalosították munkájukat.
Új tagok mellett új fajták is megjelentek az egyesületben, elsősorban haszonszárnyas vonalon. Korábbi kiállításokon nem lehetett látni az indiai viadort, egy bulldog-alkatú, széles hátú, vastag csüdű, masszív baromfit, amit az ázsiai kontinensen régen kakasviadalokra használtak, de mifelénk különleges alkata miatt figyeltek fel rá. A törpeviadorok mellett néhány tiszteletet parancsoló maláj harcos díszbaromfi is ott figyel a ketrecekben, ezek a túzok méretű, langaléta termetű tyúkfélék állítólag a sassal is sikeresen szembeszállnak, ha a nagy vadász a baromfiudvart veszélyezteti. Színesedett más tyúkfélék fajtaválasztéka is, többféle plymouth és wyandotte baromfi lett megversenyeztetve idén mint az egyesület legutolsó kiállításán 2019-ben.

Aki nem hiszi, járjon utána!

A minőségjavulás nyulak esetében is megfigyelhető, sokkal nagyobb pontszámok lettek kiosztva idén, mint legutóbb, Tarcsa arra invitál mindenkit, győződjön meg saját szemével milyen érdekes galambokkal, színes tyúkokkal és méretes tapsifülesekkel rendelkeznek a szatmári és környékbeli tenyésztők.

Princz Csaba