Szatmár megye

In memoriam dr. Boér Ádám (1939 – 2023)

Dr. Boér Ádám 2023. augusztus 20-án a Lázári tájházban. (Fotó: Princz Csaba)
2023.12.07 - 12:16
Dr. Boér Ádám 1939. szeptember 16-án született Gyulafehérváron, a marosvásárhelyi orvosi egyetem elvégzése és kétéves, bixádi gyakorlatozás után 1966-tól 2020-ig megszakítás nélkül szolgált háziorvosként Lázáriban. 2023 december 7-én szólította magához a Fennvaló.

„Senki sem különálló sziget; minden ember a kontinens egy része, a szárazföld egy darabja; ha egy göröngyöt mos el a tenger, Európa lesz kevesebb, éppúgy, mintha egy hegyfokot mosna el, vagy barátaid házát, vagy a te birtokod; minden halállal én leszek kevesebb, mert egy vagyok az emberiséggel; ezért hát sose kérdezd, kiért szól a harang: érted szól.” – ez az Ernest Hemingway idézet jutott eszébe Képíró Gyula lázári lelkésznek, amikor hírét vette az egykori lázári családorvos, dr. Boér Ádám halálának.

„Doktor Boér” 1939. szeptember 16-án született Gyulafehérváron, a marosvásárhelyi orvosi egyetem elvégzése és két éves, bixádi gyakorlatozás után 1966-tól 2020-ig megszakítás nélkül szolgált háziorvosként Lázáriban. 54 éven át!

Nem csak orvosa volt ő a hatezer fős községnek, hanem aktívan kivette a részét a közösség életéből, nem csak gyógyította az embereket, de igyekezett nevelni is őket, valamilyen hozzáadott értékkel hozzájárulni a köz gyarapításához. Szívvel – lélekkel, hivatástudattal és szakmai alázattal végezte munkáját, elejétől fogva kiváló szakértelemmel kezelt, gyógyított és előzött meg betegségeket. 

Mindemellett gyűjtötte a régiségeket, az emberek háztartásaiból kikopott, nem használt, haszontalanná vált tárgyait gyűjtötte egy helyre, majd tette őket közkinccsé abban a lázári közösségi tájházban, amelyiknek avatóját idén augusztus 20-án tartották és amelyen maga is jelen volt. Sok egyéb közkincs mellett a lázári tájházban kialakított Petőfi-sarok is az ő munkájának és adatgyűjtésének köszönhetően jöhetett létre. Boér doktor volt az, aki rábukkant egy, az Igazság című napilap 1969. július 27-i lapszámában megjelent Petőfi riportra, amely egy 1849. július 31-i történetet ír le, ami nem egyéb volt mint Petőfi Sándor utolsó bejárt útja a segesvári csata után.

Sokaknak ez az augusztus huszadikai esemény volt az utolsó alkalmuk életben látni őt, családja, a szélesebb ismeretségi köre, kollégái és egykori páciensei mellett egész Lázári gyászolja, a teljes közösség fogadta mélyen megdöbbenve halálának hírét. Hosszú, sikeres karriert és hosszú és sikeres életet tudhat maga mögött, most mégis mindenki megtörten és összeszorult lélekkel engedik el őt.

„Most mégis szomorú szívvel és mélabús lélekkel engedjük el őt az örök pihenés helyére ahol az áldott orvos képzi majd őt is tovább az örök élet egészségének leckéiben. Isten áldja Doktor úr! Mindent köszönünk! Mindent amit nekünk adott: gyógyító tudását, orvosi felelősségét, tárgyi emlékadományait, emberségét, hűségét és kitartását! 
Drága családtagjainak a jó Isten adjon erőt és vigasztalást az ő szent lelke által!” – Képíró Gyula.

Dr. Boér Ádám temetése szombaton, 2023 december 9-én, 15:00 órától lesz Szatmárnémetiben, a vasút melletti temetőben, katolikus szertartás által.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Penny – Pepco: szimbiózisban nyitják a boltokat

Összeállt a német Penny a lengyel Pepcóval, hogy felülkerekedjenek a francia Carrefour és Auchan erővonalon.
Vidék

Lázáriak is cselekedtek ’56-ban

Vitéz Zolcsák István és Szabad István Újpesten tett a szabadságért.
Vidék

Nagy RMDSZ többség a lázári döntéshozásban

Abszolút többsége van a Szövetségnek a községben.