A jelenlevők többsége évről-évre részt szokott venni az imanapon, de természetesen idén is voltak olyanok, akik első alkalommal csatlakoztak a programhoz. Az imanapot a 2004-ben Magyarországon tartott meghiúsult népszavazást követően szervezik meg rendszeresen. Tőtős Beáta Margit egyházmegyei nőszövetségi elnöknő az imanap múltjáról így fogalmazott: „Akkor minden külhoni magyar, aki szeretett volna magyar állampolgárságot, elkeseredett, mivel úgy éreztük magunkat, mintha kiszorítottak volna az anyaországból. Ekkor indult el az a gondolat Kárpát-medencei nőszövetségi vezetők kezdeményezésére, hogy ennek az emlékére minden évben, ahol csak magyarok élnek a Kárpát-medencében összegyűljenek és imádkozzanak. Ezért is hangoznak el újra és újra imádságok a nemzetünkért, az egyházunkért és a családjainkért. Noha azóta mindenki megkapta a magyar állampolgárságot, aki szerette volna, az imádságos lelkületünk továbbra is megmaradt, és bízom benne, hogy még sokszor fogunk találkozni, együtt Igét hallgatni és imádkozni” – fogalmazott a lelkésznő.
A felújított istenházában találkoztak
A gyönyörűen felújított református templomban tartott ünnepi istentiszteleten Orosz Márta érbogyoszlói lelkésznő hirdette Isten igéjét a Lk 5,1-11 igeszakasz alapján. Péter halfogásának történetén keresztül az igehirdető emlékeztetett arra, hogy Jézus nemcsak annyit ad, amennyi a mindennapokra elég, hanem annál sokkal többet. Jézus a genezáreti tóban halászó Simont emberhalásszá hívta el, ahogy hasonló feladatot bíz most is a nőszövetségek tagjaira. „Téged is az Úr valami fontos feladatra hívott el. Úgy jöttetek ide, hogy mindannyian képviseltek egy-egy gyülekezetet, egy-egy nőszövetséget. Hoztátok a kezetek munkáit, hoztátok a gyülekezeteitek lelkesedését vagy éppen csüggedését, hoztátok magatokkal azokat is lélekben, akik valamilyen oknál fogva otthon maradtak, és ma értük is könyörögtök. Ha ma hazamész innen, sokat kell imádkoznod azokért, akik betegek, akik elesettek, akik magányosak, akik nem találnak utat maguknak. Ha úgy van, akkor meg kell látogasd a szomszédodat is, kell neki vigyél egy tányér meleg ételt. Krisztus arra biztat, hogy törődjünk egymással, és ne hárítsunk azzal, hogy nekünk is elég bajunk van!” – hívta fel a figyelmet a lelkésznő.
Engedelmességgel tartozunk
Uri Imre, a házigazda gyülekezet lelkipásztora a Filippi 2,5 igeverssel köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta: a szolgálat akkor van jelen életünkben, ha szívünkben engedelmesség van. Ez az engedelmességnek elsősorban Isten iránti engedelmességet kell jelentenie. Ennek az önfeláldozó szeretetnek, a szolgálatnak sok gyülekezetben a nőszövetség a megtestesítője. A lelkipásztor a nőszövetségek munkáját méltatva a Jóistennek köszönte meg, hogy küld olyan szolgákat, akik a szívükön viselik az egyház sorsát, és igyekeznek is tevékenykedni érte. Isten áldását kívánta mindazokra, akik Krisztus egyházáért fáradoznak.
A gyülekezet lelkészének beszéde után köszöntötte a jelenlevőket Tolnay István esperes, Balogh Enikő missziói előadó és Tőtős Beáta Margit nőszövetségi elnöknő. Énekes-verses műsorral szolgáltak a gyülekezet vallás- és kátéórásai, valamint az énekkar tagjai. Az érendrédi nőszövetség három évtizedes múltját Gardó Katalin elevenítette fel, húszéves zászlójukat Orosz Márta egykori érendrédi lelkésznő mutatta be. A zászlóra egy-egy szalagot tűztek a távolból érkezett nőszövetségek küldöttei. A nőszövetségeket Tőtős Beáta Margit és Orosz Márta áldották meg. A vendégeket verssel köszöntötte Szabó Erzsike néni, helybeli nőszövetségi tag.
Hit és gyógyítás
A program a továbbiakban a kultúrotthonban folytatódott, ahol dr. Puskás Csaba orvos, a Szatmári Református Egyházmegye főgondnokának előadását hallgathatták meg a résztvevők. A Természetgyógyászat az Ige mérlegén, avagy egészség bármi áron című előadásában dr. Puskás Csaba bemutatta, hogy milyen alternatív gyógyászati lehetőségek között lehet válogatni és rámutatott ezek veszélyeire is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a betegségeknek nem szabad megtörniük senkinek sem a hitét. Sokszor későn érti ugyan meg az ember, hogy miért is volt vagy van jelen az életében egy-egy betegség. A gyógyulásra ajtót Jézuson keresztül kell nyitni, a Jézus nélküli ajtó (misztika, mantika, mágia) megnyitása nem célravezető.
Történelmi háttér
A Kárpát-medencei imanap gondolata a 2004. december 5-i kettős állampolgárságról szóló népszavazás kudarca kapcsán, az anyaország határain túli magyarság sorsával való együttérzés jeléül született. Az imaprogram során minden évben más-más országrész és egyházkerület mutatkozik be, tárja fel örömeit és gondjait, hív hálaadásra és könyörgésre. Idén a Horvátországi Református Nőszövetség állította össze az imanapi liturgiát, az imádságokat pedig egyházmegyénk különböző gyülekezeteinek nőszövetségi tagjai olvasták fel. A templomban összegyűlt perselypénzt, 1750 lejt a kárpátaljai reformátusok javára ajánlják fel a szervezők. A nőszövetségek által készített és az eseményen értékesített ajándéktárgyak árát, 3060 lejt pedig az új esperesi hivatal konyhájának felszerelésére fordítják.
Forrás: nkre.ro