Belföld

Illegális a vészhelyzeti állapot?

2020.06.18 - 07:20

Első pillantásra úgy tűnik, ember legyen a talpán, aki érti és átlátja a vészhelyzet meghosszabbítása körüli zűrzavart, még ha nyomon követi is a politikai élet rezdüléseit — pedig a képlet nagyon is egyszerű: nincs itt szó másról, mint politikai erőfitogtatásról a választások előjeleként (mint oly sok más esetben is).

A kormány június 17-től kezdődően újabb 30 nappal meghosszabbította a vészhelyzeti állapotot, s a határozatot mintegy nemes gesztusként, „tájékoztatás céljából” elküldte a parlamentnek is — igen ám, de ezt a határozatot elvileg a parlamentnek is meg kell(ene) szavaznia. Viszont a szenátus és a képviselőház házbizottságainak szerdai együttes ülésén a honatyák úgy döntöttek: egyelőre nem szavaznak a veszélyhelyzet meghosszabbítását előíró kormányhatározatról (annál is kevésbé, mivel a legfőbb ellenzék szociáldemokraták nem 30, hanem legtöbb 15 napos hosszabbítást akartak), viszont levelet küldenek Ludovic Orban miniszterelnöknek, amelyben emlékeztetik arra, hogy a határozatot öt napon belül a parlamentnek is meg kell szavaznia, a veszélyhelyzet meghosszabbításához ugyanis a törvény értelmében a parlamentnek is hozzá kell járulnia, nem elég csak „tájékoztatni” az intézkedésről.

Azt nem tudni, hogy az a bizonyos levél végül megíródott-e, viszont Orban miniszterelnök tegnap délután átiratot küldött a szenátus és a képviselőház elnökének, amelyben — a törvény adta kiskapu lehetőségét kihasználva — rámutat: a jogszabály értelmében a parlament szavazására csak a vészhelyzeti állapot elrendelésekor van szükség, meghosszabbítása esetén viszont ezt már nem írja elő a törvény betűje. Azaz a liberálisok szemszögéből „nagyon világos a helyzet”: a kormány elfogadta a veszélyhelyzetet meghosszabbító határozatot, az meg is jelent a Hivatalos Közlönyben, és mivel nem tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek további korlátozásokat vezetnének be, nem szükségszerű a parlament hozzájárulása, ezt elég csak „tájékoztatni” az intézkedésről.

Az átirat átvételét követően a szociáldemokraták azonnal kijelentették: értesítik az Alkotmánybíróság arról a „hatalommal való visszaélésről”, amivel a nemzeti liberális kormány meghosszabbította a vészhelyzetet.

Szabó Kinga Mária

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Orbán – Ciolacu megbeszélés Schengenről

Még idén ősszel napirendre lesz véve Románia teljes körű schengeni csatlakozásának ügye.
Külföld

Orbán Viktor: sosem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből!

Sosem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Kiskőrösön.
Belföld

Orbán Viktor Bukarestben: Romániát mielőbb be kell fogadni a schengeni térségbe

Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság (EB) elnökét, illetve Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét fogadta szombaton Klaus Iohannis az azeri államfő és a grúz kormányfő társaságában a Cotroceni-palotában.