Restaurálták a nagykárolyi Szent Mihály és Gábriel görögkatolikus templom ikonosztázát. A XIX. században készült képek foglalókereteinek felújítását még nem fejezték be, így amíg a munkálatok tartanak, az ikonosztáz alkotóelemeit tárlókban láthatja a nagyközönség a Károlyi-kastély emeleti folyosóján.
A kiállítást szombaton Virgil Bercea nagyváradi görögkatolikus püspök jelenlétében nyitották meg. Az esemény házigazdája, Vadas Krisztián parókus köszöntötte az egybegyűlteket, majd átadta a szót Kovács Jenő polgármesternek, aki örömét fejezte ki azért, hogy a város keresztény felekezetei között jó kapcsolat van és reméli, a mai rendszertelen világban a vallás össze tudja tartani a közösségeket.
A hajdúk révén érkezett a vallás a városba
A városvezetőt követően dr. Hágó Attila Nándor történész, a városi múzeum részlegvezetője vette át a szót, aki rövid értekezésében bemutatta a nagykárolyi görögkatolikus közösség történetét. Mint megtudhattuk, ez a vallási felekezet a hajdúk révén került a városba, és az egyik városrész (Kis- és Nagyhajdúváros) nevében még ma is őrzik emléküket. Két templomot is építettek, egyet a magyar és egyet a román ajkú közösség számára.
A történeti áttekintést követően a Rekettye Kulturális Egyesület apró és fiatalabb, illetve felnőtt tagjai négy műsorszámban, énekben és hangszeres zenében karácsonyi dallamokkal kedveskedtek a közönségnek.
Az esemény zárásaként Vadas Krisztián parókus és Kovács Jenő polgármester ajándékkal lepte meg a püspök atyát pappá szentelésének negyvenedik évfordulója alkalmából, és annak apropóján, hogy nemrég ünnepelte születésnapját.
Végh Balázs
SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!