Vidék

III. Hagyományőrző és néptánctábor Tasnádon

2021.08.25 - 14:27

Augusztus 16. és 20. között újra élettel teltek meg az egykori katolikus iskola termei és udvara. Az „Erdő, erdő, erdő…” alcímet viselő napközis táborban 43 tasnádi és Tasnád környéki, 6 és 11 év közötti gyermek tanulhatott élményszerűen, és örülhetett a minőségi foglalkozásoknak. A tasnádi Ady–Kölcsey Kulturális Egyesület pedagógusai, Póka Mária és Czumbil Bernadette által megálmodott tábor célja a népi kultúra egy-egy szegmensének újrafelfedezése és bemutatása. A napirend körforgásszerűen hagyományos kézműves foglalkozásokból, népi gyermekjátékokból és néptáncoktatásból, valamint népdaléneklésből állt össze.
A néptáncot Székely Sára, a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület művészeti vezetője oktatta, aki február óta rendszeresen foglalkozik a tasnádi Hepehupa néptánccsoportokkal. Az egykori mozitermet betöltötte a gyermekjátékok sokszínűsége, moldvai és válaszúti táncok forgataga, kiegészülve az egymásra hangoló gyakorlatokkal, valamint a néptánc hagyományáról szóló fontos tudásanyaggal. Az elméleti háttér mellett öltözékek tartozékait és érdekes népművészeti eszközöket is kézről kézre adhattak a gyerekek.
Farrné Kovács Mónika biharkeresztesi zenepedagógus és néptáncoktató népdalokat tanított. Gyönyörűen csengő hangja, rendkívüli tudása és tapasztalata hamar érezhető volt az egyre bátrabban és tisztábban felcsendülő dalokon. Kicsiknek körjátékok, ritmus- és intonációs gyakorlatok, nagyoknak erdőről szóló népdalok kerültek terítékre.
Székely István fafaragómester körül nagy örömmel telepedtek le a csoportok. Még a legkisebbek is érdeklődve és nagy türelemmel fogták kezükbe a munkaeszközöket, melyeket az utolsó napra egyre nagyobb szakértelemmel forgattak. A választott minták megmunkálását viasszal tökéletesítették, szép emlékeket alkotva. Készült továbbá bürökduda is, melyből ércesen búgtak ki a beledúdolt népdalok. Boca Ildikó kosárfonó természetes alapanyagokat használva addig tanítgatta mestersége alapfogásait, míg végül mindenki megfonta saját kis kosárkáját. Mezősi Vivien, a kolozsvári Képzőművészeti Egyetem Textilművészet és dizájn szakos hallgatója vászon alapra elkészítette a tábor plakettjének embernagyságú vázlatát, melyet az első napok folyamán a gyerekek színeztek ki és fejeztek be. A további kézműves foglalkozásokon Póka Mária tanítónő szakszerű irányításával fagyöngy karkötők, nádborítású képkeretek és gombvarrással, pelenkaöltéssel készült emléktárgyak születtek. A sok hasznos tevékenység közé, a szülők és pedagógusok közös igénye alapján román társalgási percek is bekerültek. Juhász Anna tanítónő, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem doktorandusza saját kutatási témáját: a román nyelv tanítási módszertanát magyar anyanyelvű gyermekek számára fejlesztette tovább a tábor napjai alatt.
Külön elismerés illeti Szűk Beáta, Czumbil Bernadette, Merk Erika, Jurasek Bernadett, Negrean Renáta és Bendel Júlia helyi pedagógusokat, valamint az önkéntes szülőket, akik napi szinten besegítettek a munkálatokba.
A táborzáró nap kirándulásról szólt, és úti célja az „Erdő, erdő, erdő…” mottónak megfelelően a városi erdő volt. Két utánfutónyi vidám gyerek ismerkedett közelről is a növény- és állatvilággal, és tudtak meg róluk hasznos információkat Balogh Sándor erdészmérnöktől. Az érdekes előadás eredményeképp a gyerekek önkéntes munkára jelentkeztek és vállaltak a következő erdőtelepítési akció alkalmával.
A szervezők ezúton is köszönetet mondanak az RMDSZ Communitas Alapítványnak támogatásáért, amivel idén nyáron is sikerült tartalmas feltöltődést és fejlődést biztosítani a régió kisgyerekei számára, és bíznak abban, hogy a Hepehupa néptánccsoport a tábor élményszerű foglalkozásai által is épül és gyarapszik majd az elkövetkező tanévben.


Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Vidék

Újra Kisdengelegre vezet a svábság útja

Svábtalálkozó, svábtánc-fesztivál és sváb bál lesz a Mezőpetrihez tartozó településen.
Szatmár megye

Szerveződik a fenyőfa-elszállítás

Január 15-től kezdve fogják elvinni a kidobott ex-karácsonyfákat Szatmárnémetiben és Tasnádon. Idén is a helyi szemétszállítók lesznek megbízva az összeszedéssel és idén sem fog kelleni fizetni érte. Nagykárolyban a Gencsi úti telepre várják a fákat.