Nagykároly

Ihletet adó hely Nagykároly városa

2013.07.26 - 07:17

Vasárnap óta hat ország tíz művésze alkot Nagykárolyban. Akkor kezdődött ugyanis az I. Nagykárolyi Művészeti Alkotótábor, melynek Stefan Gnandt a művészeti vezetője. Szerdán látogattunk el oda, és érdeklődtünk: milyen a művészek benyomása Nagykárolyról?

 

Lassan a végéhez közeledik az a művészeti tábor, melyet első alkalommal szerveztek meg Nagykárolyban. Stefan Gnandt, a tábor művészeti vezetője mutatta be az alkotókat, beszélt a művészéletről és arról is, hogy mennyi szépséget tudnak felfedezni a városunkba érkezett képzőművészek a Károlyi-kastélyon kívül is.

A Szőlő Varázsa elnevezésű szállóban van a tábor „főhadiszállása”. Egy itt berendezett, sokablakos, műteremnek kinevezett konferenciateremben dolgoznak az alkotók. A tervezett tizenkét művész helyett végül tízen jöttek el, mivel ketten egészségügyi okok miatt visszamondták a részvételüket. A részt vevő alkotók: Cristina Gloria Oprişa – festőművész, Szatmárnémeti; Sztrharszky Kálmán – fotóművész,Piski; Drahoslava Zalaiova – festőművész, Homonna (Szlovákia); Miroslav Capovcak – festőművész, Nagymihály (Szlovákia); Maja Erdeljanin – festőművész, Újvidék (Szerbia); Dominika Paczkowska – festőművész, Sanok (Lengyelország), Zdzislaw Twardowski – festőművész, Krosnó (Lengyelország); Brugós Zenóbia – grafikus, Debrecen (Magyarország); Madarassy György Tamás – festőművész, Nyíregyháza (Magyarország); Stefan Gnandt – festőművész, Németország.

A jelenlévők — Maja Erdeljanin szerbiai festőművész kivételével — „szokványos” módon érkeztek Nagykárolyba. Ő busszal jött, több átszállást követően. Mint mondta, csak a többórás út miatt érezte távolinak Nagykárolyt, de szerencsére a kellemetlenségekért kárpótolta az, hogy kedves útitársai voltak. Olyannyira, hogy egyikük, Nagykárolyba érkezve, azt is felajánlotta, hogy állja a taxiköltségeit, így segítve abban, hogy kiérjen szálláshelyére.

Stefan Gnandt a tábor eddigi napjairól beszélve elmondta, hogy az érkezést és viszontlátást követően első nap természetesen bejárták Nagykárolyt. Kilátogatott hozzájuk Kovács Jenő polgármester, aki nem érkezett üres kézzel: finom borral kedveskedett a vendégeknek.

A hét folyamán jártak Mezőfényen is, ahol a korábbi években szervezett hasonló tábort Gnandt. Több olyan művész is dolgozik most Nagykárolyban, akik korábban részt vettek a mezőfényi alkotótáborban is. Ők a régi ismerősökkel való találkozás reményében tértek vissza Mezőfényre.

A mezőfényi kiránduláson kívül Nagykárolyban töltik a táborozás idejét a művészek. Egyéni „kiruccanások”-ra is indulnak a városba, alapos megfigyelőképességüknek köszönhetően könnyen tájékozódnak, a „bennfentes” kívülálló szemével nézve a települést. Benyomásaik a készülő képekről is visszaköszönnek. Egy nap akár két-három kép is kikerül a képzőművészek keze alól, melyeken felismerhetjük Nagykároly „arcait”. Nem emberekről készült portrék ezek, hanem a város portréi. Természetesen a kastélyt is felfedezhetjük közöttük, az épület egy-egy részletét A műhelymunka keretében eszmecserékre, egymás képeinek értékelésére is sor kerül.

Vasárnap zárul

Madarassy György Tamás Nyíregyházáról érkezett festőművész például azt örökítette meg, ahogyan egy ló vontatta kocsiról megöntözik a körforgalom virágait. Mint mondta, ritka látvány az ilyesmi, hiszen Nyugaton jobbára már nem fogják munkára ezt a nemes állatot. Nagybányáról származik, de hosszú évek óta él már Nyíregyházán, s mint mondja, sokat gyönyörködik abban a fény-árny játékban, amit a város nyújt számára.

Saját bevallása szerint az olyan művészeti táborokat kedveli, amelyeknek van vezérfonala, ahol tényleges alkotás is zajlik. Elmesélte, hogy hétfő reggel kiment a városba, szétnézett, és hagyta, hogy magával ragadja Nagykároly hangulata. A hét második felétől azonban már csak turistaként járkál a városban, hiszen addig minden téma — a lovardától a kastélykerten át egészen az említett lovaskocsiig —, ami érdekelte, vászonra került.

Az Alkotótábor vasárnap, 12.30 órakor, kiállítással zárul. A tárlatmegnyitón az egy hét alatt készült képeket láthatja a nagykárolyi közönség. Zenés program is, amelyről Bogdan Georgescu és Szűcs József gondoskodik. A kiállításmegnyitón átadásra kerül Nagykároly Város díja és a Nívó-díj is. Az ünnepi alkalomra mindenkit szeretettel elvárnak!

Tőtős Tímea