Szatmárnémeti

Így ültessük ki a gyümölcsfacsemetét!

2019.02.27 - 15:00

A korai tavasz korai csemeteszezont is hozott, a szatmárnémeti nagypiacon már kaphatók a faiskolákból kikerült növendékfák. Minden nálunk honos gyümölcsfa megtalálható a kínálatban, ráadásul idén jóval olcsóbbak, mint amennyibe tavaly kerültek.

Tíz-tizenkét lejért több fajtájú alma-, szilva-, barack-, körte-, meggy- és cseresznyefa-csemete kapható Szatmárnémetiben a nagypiacon; Burján Sándor szatmárhegyi termesztő jelent meg elsőként csemetékkel. Olcsóbbak idén a növendékfák, ezek darabja a tavalyi 15–20 lejes ár helyett 10–12 lejért megvehető, 15–20 lejbe kerül a diófacsemete. A fák mellett cserjés, bokros gyümölcstermők is megtalálhatók a kínálatban, áfonyával, ribizlivel, málnával, szederrel, berkenyével, köszmétével, fügével tehető változatosabbá a háztáji kiskert gyümölcsfelhozatala.

 

Az ültetés fortélyai

 

Kulitár Mihály szatmárnémeti kertész szerint nagyon itt van az ideje a csemeték kiültetésének; ha nincs megfagyva a föld, bátran végső helyükre kerülhetnek a fácskák. Aki eredményes ültetést szeretne, figyeljen arra, hogy az ültetőgödörből kikerülő földet úgy ássa ki, hogy amikor visszatölti ezt a fa köré, a föld felső rétegét rakhassa alulra! Kulitár szerint ez azért jó, mert a talaj felső húsz-harminc centis rétege a termékeny, abban talál majd több tápanyagot a fa, ha az idő melegebbre fordulásával életre kel. A kertész azt javasolja, hogy gyümölcsfák esetében egy legalább negyvenszer negyvenes gödör talaja legyen megmozgatva, mert ha esetleg nem is kell ilyen mélyre ültetni a fát, a tömörödés megszüntetése nagy segítség lesz a meggyökerezéshez. Ha nincs szárazság, márpedig most nincs, nem indokolt a gödör belocsolása, ültetés után sem kell áztatni a gyökérre visszaforgatott földet a fa körül. A visszarakott földet meg kell taposni a növény körül, és a visszatöltésnél figyelni kell, hogy lehetőleg ne maradjanak levegős részek a talajban. Ha szabad gyökeres fát vesz az ember, jó visszametszeni a gyökeret egészen addig, amíg fehér színű gyökérre nem bukkan az ültető személy a metszés nyomán, innen ugyanis gyorsabban fejlődik a friss gyökér, biztosabb a megfoganás, mondta még el Kulitár. Jót tesz az is, ha sáros vízbe van mártva a gyökér a beültetés előtt, a gyökérre ragadt föld szintén sikeres ültetést ígér.

 

Ajánlott a rátáplálás

 

Csemete vásárlásakor arra kell figyelni, hogy a vázágak ne legyenek nagyobbak, mint a fa gyökérzete, vagy ha mégis nagyobbak, ültetéskor vissza kell metszeni. Ha elegendő gyökérzete van a fának, az oldalsó ágakat is meg lehet hagyni a csemetén ültetéskor.

Kulitár a műtrágyahasználatot ültetéskor nem ajánlja, de a második évben nitrogén-, kalcium- és káliumtartalmú komplex műtrágya használata javallott egészen addig, amíg a fa teremni nem kezd. Manapság már nélkülözhetetlen a pótlék használata, szebb és egészségesebb lesz tőle a fa; istállótrágya használata lenne a legjobb, de városi környezetben ehhez hozzájutni ma már nem megoldható. Kulitár szerint nem gond, ha a nitrogéntartalmú tápszer erőteljesebb lombozódást eredményez, hiszen a levéltömeg maga is hozzájárul a fa anyagcseréjéhez.

 

 

Princz Csaba