Szatmárnémeti

Így trükközünk parkolásnál

2019.04.16 - 10:35

Van, aki csak öt percre parkol le, van, akinek lesodorja a szél a parkolójegyét, van, aki „időstopot” használ, van, aki figyeli, hogy mikor jön az ellenőrzés. A legtöbb módszert ismerik a parkolóőrök.

Fizetni senki sem szeret, parkolásért meg pláne, mindenféléket kitalálunk, hogy kicselezzük a rendszert, és fizetés nélkül ússzuk meg a városközponti parkolást. Arról beszélgettünk parkolóőrökkel, milyen módszerekkel próbálják a Szatmárnémetiben parkoló autósok átverni a rendszert; ezekkel a trükkökkel már nem nagyon érdemes próbálkozni, mert már ismerik őket.

 

Utólagos érvényesítés

 

A leggyakoribb és legegyszerűbb módszer, hogy az autós nem érvényesít parkolójegyet, majd ha büntetést kap emiatt, panaszt emel ellene a parkolási felügyelet irodájában azzal a címszóval, hogy volt érvényes jegye, csak valahogy leesett a műszerfalról. Utólagosan érvényesített parkolójegyet is mellékel a bejelentéséhez, mondván: ez volt az, amelyiket nem vették észre a parkolóőrök. Kifinomultabb módszer kaparás helyett fekete műanyaggal, fémmel vagy éppen apró mágnessel érvényesíteni a parkolójegyet, amelyik így újra meg újra felhasználható, de a figyelmesebb parkolóőr ezt is észreveszi, állítólag látszik az árnyéka a parkolójegyre nyomtatott számokra tett idegen tárgynak.

 

„Öt percre álltam meg”

 

Az opportunisták módszere a „csak öt percre álltam meg” módszer, de ez szintén nem működik, mert a parkolóőrök munkafolyamata egy tízperces procedúra, amibe az öt percre való megállás sehogy sem fér bele. A parkolóőrök úgy dolgoznak, hogy egyszer végigfilmezik két kereszteződés között a kocsisort, amit ők 2–3 percben mérnek, majd további 5 perc várakozás után kezdik csak a parkolójegyek és -bérletek meglétét filmezni, a kocsisor elejéről kezdve.

 

Figyelő SMS-küldők

 

A dörzsöltebbek több parkolójegyet hagynak a kocsi ablakában, amelyek között természetesen nincs érvényes, de abban bíznak, hogy a parkolóőrök nem fognak azzal bíbelődni, hogy mindet átbogarásszák, és elmennek könnyebb prédát keresni. De nem mennek, hanem átbogarásszák, és ha van érvényes, odébbállnak, ha nincs, írják a jegyzőkönyvet. A digitális fizetési módszert kedvelő figyelmesek akkor küldik a fizetős SMS-t, amikor már látják a parkolóőröket, velük előfordul, hogy az átfutási idő miatt egy perccel később érkezik a rendszerbe az SMS-ük, mint autójukhoz a parkolóőrök, akik reklamációt ilyen esetben sem fogadnak el. Ha valaki a parkolótábláig megy el a kocsitól az azon írt adatokat leolvasni, az még belefér a parkolóőrök által szabott türelmi időbe, aki így járt el, még nem kapott büntetést.

 

Az időutazó módszer

 

Aztán vannak még az „időutazók”, akik félórás jeggyel parkolnak egy órát vagy többet, egyórással kettőt, azzal nyerve időt, hogy későbbi időpontot kaparnak le a jegyen mint a parkolás tényleges megkezdése. Pár percet elnéznek a parkolóőrök, de túl sokat már nem, és az időutazók által remélt óraetalon hiánya is meg van oldva: az illető övezetet ellátó parkolóautomata vagy a kézi készülék órája határozza meg a pontos időt, nem a sofőr vagy az autó, sem nem a parkolóőr időmérője.

Nem kifogás a járva hagyott motor, a felcsapott motorháztető vagy a bekapcsolt elakadásjelző, párpercnyi várakozás után ilyen autókra is megy a bünti. Kifogás viszont, ha valaki ül a volánnál, akkor ugyanis a KRESZ szerint az autó nincs leparkolva, csak megállítva, megállásért pedig nem kell parkolási díjat fizetni.

 

 

Princz Csaba