Belföld

Így szavazunk decemberben - hasznos tudnivalók

2016.11.22 - 10:44

A 2016-os parlamenti választáson minden szavazó két szavazólapot kap, az egyiken a képviselő-, a másikon a szenátorjelöltekkel.

Míg 2008-ban és 2012-ben egyéni jelöltekre lehetett voksolni, ezúttal több jelöltet felsorakoztató pártlisták szerepelnek a szavazólapokon. 1989 óta ez az első alkalom, amikor a külhoni román állampolgárok élhetnek a levélszavazás lehetőségével. Szintén idén volt először példa arra, hogy a külföldön élők kérhették egy lakóhelyükhöz közeli szavazókörzet kialakítását.

 

Szavazás itthon

 

A romániai állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok a következő, a választások napján érvényes iratok valamelyikének felmutatásával voksolhatnak a lakóhelyüknek megfelelő szavazókörzetben: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).

Mindenki abban a szavazókörzetben adhatja le voksát, amelyhez lakóhelye alapján tartozik. Amennyiben a szavazópolgár a választások napján a lakóhelyétől eltérő, de ugyanahhoz a választókerülethez tartozó területi közigazgatási egységben tartózkodik, annak bármely szavazókörzetében élhet alkotmányos jogával.

Amennyiben a választópolgár nem szerepel annak a szavazókörzetnek az állandó választói névjegyzékén, amelyhez lakóhelye alapján tartoznia kellene, és pótlistára kerül, majd voksolhat.

A választópolgárok a szavazókörzetben személyi igazolványuk bemutatását és a névjegyzék aláírását követően egy VOTAT feliratú bélyegzőt, illetve két szavazólapot kapnak. Minden választópolgár külön szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a 'VOTAT' feliratú pecsétet annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelöltlista vagy jelölt szerepel. Ezután össze kell hajtania a szavazólapot úgy, hogy az annak hitelességét igazoló ellenőrző pecsét kívül maradjon, majd az urnába kell dobnia. Ezt követően vissza kell adni a pecsétet az elnöknek, aki rányomja a bélyegzőt a szavazópolgár személyazonosságot igazoló okmányra, feltüntetve a választás dátumát is. A kártyaformátumú személyi igazolványokra VOTAT felirattal és dátummal ellátott öntapadó matricákat ragasztanak.

 

 

Szavazás külföldön

 

A rendszerváltás óta ez az első alkalom, amikor a külhoni román állampolgároknak lehetőségük van levélben leadni voksukat. A 2015. november 19-én kihirdetett 288-as törvény értelmében kizárólag a külföldi lakó—vagy tartózkodási hellyel rendelkező román állampolgárok élhetnek a levélszavazás lehetőségével, és csak a parlamenti, az államelnök—és az európai parlamenti választásokon, illetve az országos népszavazások alkalmával, az önkormányzati választásokon nem. Tartózkodási hely alatt azt az állandó lakcímtől eltérő, külföldi bejelentett lakcímet értjük, amelyen több mint 90 napja tartózkodik az illető.

A december 11-én voksolni óhajtó külhoni román állampolgároknak regisztrálniuk kellett a választói névjegyzékbe. Az ehhez szükséges típusnyomtatvány letölthető volt a Külügyminisztérium, illetve az Állandó Választási Hatóság honlapjáról. A kérvényben a személyi adatok mellett pontosítani kellett, hogy a választópolgár a levélszavazás lehetőségét választja, vagy a lakó—vagy tartózkodási helyéhez közeli szavazókörzet létesítését igényli. A kérvényhez csatolni kellett egy, a külföldi lakóhelyet igazoló dokumentumot, majd postán vagy személyesen el kellett juttatni az illető országban levő román nagykövetségre vagy konzulátusra.

A külhoni román állampolgároknak 2016. április 1-je és szeptember 14-e között állt módjukban feliratkozni a választói névjegyzékbe.

A levélszavazáshoz szükséges dokumentumcsomagot legkésőbb a választások előtt 30 nappal kellett kézhez kapniuk a választópolgároknak. Erről a Román Postának kellett gondoskodnia. A választópolgároknak ugyanakkor kötelező módon vissza kellett igazolniuk, hogy kikézbesítették nekik a levélcsomagot, amelynek a következőket kellett tartalmaznia: felcímezett, biztonsági elemekkel ellátott, lezárható külső borítékot; biztonsági elemekkel ellátott, lezárható belső borítékot, amelybe a szavazatot tartalmazó szavazólapok kerülnek (a belső boríték tartalmaz egy biztonsági elemekkel ellátott, VOTAT feliratú öntapadó matricát is); azonosító nyilatkozatot; szavazólapot; a szavazásról szóló tájékoztatót.

A VOTAT feliratú öntapadó matricát annak a négyszögnek a belső részére kell ragasztani, amelyen a választó által preferált párt/jelölt szerepel. A szavazólapot a belső borítékba kell helyezni, és a borítékot le kell zárni. A kitöltött és aláírt azonosító nyilatkozatot, valamint a szavazólapokat tartalmazó belső borítékot a külső borítékba kell helyezni, és azt is le kell zárni.

A külső borítékot, amelyen fel vannak tüntetve a levélszavazatokkal foglalkozó választási iroda adatai, postai úton kell elküldeni a borítékon szereplő címre.

A levélszavazatokkal foglalkozó választási iroda minden szavazási levélcsomag esetében ellenőrzi, hogy a külső boríték le van-e zárva, aztán felnyitja azt, ellenőrzi, hogy le van-e zárva a szavazólapot tartalmazó belső boríték, és amennyiben mindent rendben talál, lezárva az urnába dobja. Amennyiben a választási iroda úgy állapítja meg, hogy sérült a szavazólapot tartalmazó belső boríték, ha hiányzik belőle az azonosító nyilatkozat, vagy ha egy belső borítékba több szavazólapot is helyeztek, a szavazatot érvénytelennek nyilvánítják.

A levélszavazáshoz szükséges szavazólapok nyomtatása, illetve a választópolgárok rendelkezésére bocsátása Románia diplomáciai képviseleteinek, konzuli irodáinak, illetve kulturális intézeteinek a felelőssége.

A levélszavazatokkal foglalkozó választási irodák székhelyéül szolgáló helyiségekről és ezek berendezéséről Románia kormányának, illetve a Külügyminisztériumnak kell gondoskodnia.

Azok a külhoni román állampolgárok, akik kérték a választói névjegyzékbe való felvételüket, és nem a levélszavazás mellett döntöttek, a lakóhelyük közelében kialakítandó szavazókörzetben is leadhatják voksukat. Amennyiben nem regisztráltak, úgy Románia diplomáciai képviseletein, konzuli irodáiban, a külföldi román kulturális intézetekben létrehozott szavazókörzetekben élhetnek alkotmányos jogukkal. A külföldi lakhellyel rendelkező állampolgárok útlevelük, ideiglenes útlevelük vagy elektronikus útlevelük felmutatásával szavazhatnak. Azoknak az állampolgároknak, akik romániai lakhellyel rendelkeznek, de külföldön tartózkodnak, érvényes személyi igazolványt, elektronikus személyi igazolványt, ideiglenes személyi igazolványt, útlevelet, ideiglenes útlevelet, ideiglenes elektronikus útlevelet, diplomata-útlevelet, elektronikus diplomata-útlevelet, szolgálati útlevelet, elektronikus szolgálati útlevelet kell felmutatniuk.

Románia minden diplomáciai képviseletén és konzulátusán kötelező szavazókörzetet kialakítani. A december 11-i választás újdonsága, hogy ezeken kívül minden olyan településen létesíthető szavazókörzet, ahova a választói névjegyzékbe regisztrált legkevesebb 100 választópolgár lakcíme szól.

A választások előtt legkésőbb 60 nappal az Állandó Választási Hatóságnak határozatban meg kell jelölnie a külföldön létesítendő szavazókörzetek székhelyét.

A külhoni román állampolgárok a registrulelectoral.ro weboldalon ellenőrizhetik, melyik szavazókörzethez tartoznak, illetve hogy az milyen cím alatt található.

Az Állandó Választási Hatóság adatai szerint 2016. szeptember 17-éig összesen 609.962 külföldön élő román állampolgár regisztrált a választói névjegyzékbe. Közülük 600.290-en CRDS típusú útlevelek tulajdonosaiként, állandó külföldi lakcímmel szerepelnek a Belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó Országos Útlevél-kibocsátó Hivatal nyilvántartásaiban. A fennmaradó 9.672 személynek Romániába szól a lakcíme, de huzamosabb ideje külföldön tartózkodik. Közülük 6.937-en választották a levélszavazást, 2.735-en pedig a lakásukhoz közel eső szavazókörzetben adnák le voksukat.

Az Állandó Választási Hatóság által szolgáltatott adatok szerint hét pót-szavazókörzetet alakítanak ki külföldön. Ezek közül négy a Moldovai Köztársaságban lesz (Bardar, Carabetovca, Căușeni, Soroca), kettő Spanyolországban (Tarancon és Torrejon De Ardoz), egy Nagy-Britanniában (Luton). Ezeken a településeken kérték legalább százan, hogy szavazókörzetet alakítsanak ki lakóhelyük közelében.

2016. október 8-án a Külügyminisztérium 417 külföldi szavazókörzet létesítéséről szóló ajánlást küldött az Állandó Választási Hatóságnak. A legtöbb szavazókörzetet, 76-ot, Olaszországban alakíttat ki a külügy, Spanyolországban 53, a Moldovai Köztársaságban 35, Nagy-Britanniában 21, Franciaországban 16, Németországban 15 szavazókörzetet hoznak létre.

A levélszavazásra vonatkozó legtöbb igénylés, 2.784, Spanyolországból érkezett, majd Olaszország (1.224), a Moldovai Köztársaság (846), Németország (613), Nagy-Britannia (584) és Franciaország (541) következik a sorban.

forrás: AGERPRES/(RO — Adatgyűjtés — Ionela Gavril, szerkesztő: Anca Pandea; HU — szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)