Egészség

Így befolyásolják egyes ételek a hangulatunkat

2014.10.30 - 12:13

Lehet, hogy a sok cukor miatt olyan hihetetlenül hiperaktívak a gyerekek? A szülők persze esküdni mernének erre, de valóban így van? A Harvard oktató kórházának kutatásai szerint számos tanulmány vallott kudarcot, mikor be akarta bizonyítani az összefüggést a cukor és a hiperaktivitás között. Lehetséges, hogy az étel okozta hangulatingadozás csak mítosz? 

Az egészségtelen táplálkozás, vagy a cukorban és zsírban gazdag étrend összefügghet a rossz mentálhigiénés állapottal. Íme néhány összefüggés a diéta, a hangulat, a pótcselekvésként végzett evés és a mentális állapot között.

1. Egészségtelen étrend és depresszió

 

A hosszú távon egészségtelen táplálkozás lehet kockázati tényező a depresszió kialakulásánál – állítja egy 2014-es online folyóiratban megjelent tanulmány, melyben közel 3700 depressziós ember étrendjét vizsgálták. De pontosan mit nevezhetünk egészségtelen étrendnek? A tanulmány azokat az ételeket sorolta ide, melyeknek magas a cukortartalma és az előre feldolgozott, félkész ételek közé tehetők.

 

„A depresszió egyik jellemző tünete az étvágy megváltozása, vagyis biztosan van összefüggés a két dolog között” – nyilatkozta Anil Malhotra, a New York-i Zucker Hillside Kórház pszichiátriai kutatásainak vezetője.

2. Cukor és élelmiszer-függőség a valóságban

 

A kutatás arra is utal, hogy van kapcsolat a cukor mennyisége és az addiktív evés között. Egy 2012-es tanulmány 81 elhízott ember étkezései szokásait vizsgálta és azt állapította meg, hogy 57 százalékuk szenved valamilyen ételfüggőségtől. Leginkább a magas cukor- és zsírtartalmú táplálékok okoznak ilyen függőséget, ami nem meglepő, hiszen az emberek többsége nem sárgarépa után sóvárog, mikor valamilyen ételt kíván. Az édességek és a zsírok még ha kisebb mértékben is, de úgy hatnak az agy örömérzetért felelős részére, mint a különböző függőséget okozó drogok.

 

3. A stressz miatt többet eszünk

 

Az Amerikai Pszichológiai Társaság véleménye szerint stressz hatására a szervezetnek nagyobb szüksége van a cukorra mint energiaforrása, mert gyorsabban égeti el a tartalékokat. „Ez lehet az egyik oka annak, hogy az emberek a leggyakrabban cukros ételeket fogyasztanak, mikor stressz hatása alatt vannak” – mondja Sherry L. Pagoto, a Massachusetts Orvosi Egyetem docense. A professzor azt tanítja az embereknek, hogyan lehet leküzdeni a stresszt felesleges kalóriabevitel helyett egészséges életmóddal. A legjobb mód ugyanis nem a cukor, hanem a testmozgás, amire nem úgy kell gondolni, mint valami kötelező és nehéz feladatra. Ehelyett az inkább egy módszer arra, hogy jobban érezzük magunkat.

4. A vércukorszint és a skizofrénia összefüggése

 

Lehetséges, hogy egy olyan súlyos mentális zavar, mint a skizofrénia összefügghet a vércukorszint alakulásával? „A skizofréniások körében gyakrabban alakul ki cukorbetegség” – állítja dr. Anil Malhotra. Van néhány régebbi tanulmány, mely kimutatott összefüggést a cukoranyagcsere és a skizofrénia között. Bár ez a kapcsolat nem túl erős, nem zárják ki a lehetőségét. Egy 2006-os tanulmányban 200 skizofrén beteg adatait vetették össze, hét százalékuknak volt magas a vércukorszintje, míg 14 százalékuk volt cukorbeteg.

5. Az étrend minősége és a kamaszok mentálhigiénés állapota

 

Egy 2014-es tanulmányban kutatók négyezer új-zélandi kamasz étrendjét elemezték és megállapították, hogy a minőségi étrendet fogyasztó fiataloknak sokkal egészségesebb a mentális állapota, mint azoknak, akik rossz minőségű ételeket esznek. „Ez valószínűleg kétirányú dolog – állítja dr. Pagoto –, ha valaki mentális egészségügyi problémákkal küzd, akkor számára a megfelelő, jó minőségű étkezés is nehezebb.” (mno.hu)