Gyermekkorunkban egy napunk 10-12 óráját, felnőtt korunkban a nap 7-8 óráját fordítjuk alvásra: eszerint 60 éves korunkig mintegy 200 ezer órát alszunk. Ha ennél kevesebbet, az agyunkra és testünkre is igen rossz hatással van — írja a hazipatika.com.
Íme néhány tipp a jó és pihentető alvás érdekében:
Csendesítsük el az agyunkat!
Nehezen tudunk elaludni, ha sok dolog pörög a fejünkben. Ilyenkor nemcsak a nap eseményei jöhetnek vissza, hanem számos negatív gondolat is felmerülhet, amely nemcsak a jó gondolatokat nyomhatja el, hanem az aggódást is beindíthatja. A dolog egyszerű, ki kell kapcsolnunk az agyunkat. Erre több megoldás is lehetséges: a meditáció, imádkozás, zenehallgatás vagy a béke és elégedettség tudatosítása egyaránt megfelelő lehet. Próbáljuk meg elfogadni azt, hogy bármit is kell tennünk, reggelig még várhat.
Csökkentsük a rossz szokásainkat!
A kávéhoz hasonló stimulánsoktól nem csak később, hanem rosszabban is alszunk. A napi 2-3 kávé hatására a koffein felgyűlik a szervezetben, bár ez függ az elfogyasztott kávé mennyiségétől és az egyéni érzékenységtől is. Mindettől függetlenül jó általános szabálynak tekinthető az az előírás, amely szerint lefekvés előtt 6 órával már ne igyunk kávét.
Maradjunk rendszeresek!
A rendszeres lefekvési és felkelési időpontokhoz szervezetünk is hozzászokik: lefekvés környékén automatikusan fáradtak leszünk, reggelente pedig könnyebben ébredünk és akár az is előfordulhat, hogy ébresztőórára sem lesz szükségünk.
Ne aggódjunk!
Ha elkezdünk aggódni, hogy nem alszunk eleget, az csak ronthat a helyzeten. Ha már aggódni akarunk, azon aggódjunk, hogy a kevés alvás hogyan hat napközbeni viselkedésünkre és teljesítményünkre. Ha sokat aggódunk vagy szorongunk ilyenek miatt, forduljunk pszichológushoz: garantáltan tud nekünk segíteni abban, hogy a szükséges viselkedésbeli és érzelmi változásokat meghozva sokkal jobban tudjunk aludni.