Vidék

Időszerű munkálatok a kertben

2019.03.29 - 13:21

Bencze Zoltán kertészmérnök a gyümölcsösökben, a szőlősökben és a borospincékben időszerűvé vált munkálatokról beszélt szombaton a Krasznabélteken megrendezett borversenyen.

A gyümölcsfák időben elkezdtek rügyezni, az almafák korai virágzása nagyon előrehaladott szakaszban van, az őszibarack rügyei már kipattantak. Ha az időjárás ilyen marad, és nem lesznek komolyabb fagyok, akkor nagyon jó év lesz az idei a gyümölcstermesztők számára. Ha viszont jön egy fagy, és virágzásban vagy még inkább előrehaladott szakaszban éri a fákat, akkor nagy károkat okozhat. A szilvafák termő rügyei meg vannak duzzadva, ami azt jelzi, hogy hamarosan kezdődik a virágzás. Azok, akik most metszik meg a fákat, még időben vannak, később viszont már könnyen letarolhatják a rügyeket, ami nagy kárt okoz — figyelmeztet Bencze Zoltán kertészmérnök. A szőlő néhány fajta kivételével ebben az időszakban fakad, de metszeni már lehet. A metszést nem szabad túl későre halasztani. Metszés előtt ajánlatos minden fajtából levágni egy-két négy-öt szemes venyigét, és be kell vinni a konyhába, meleg helyre, vízbe állítva. Hét-nyolc nap után meg kell vágni: ha a színe nem zöld, hanem barna, akkor már fagykáros, magyarázta a szakember. Bencze Zoltán kiemelte, hogy az elmúlt évben az almásokban és a szőlősökben nagy volt a lisztharmattámadás. Nagyon sok más kártevő is van, amelyek csak a mínusz tizenöt Celsius-fokos hidegben pusztulnak el. Most nagyon sok kártevő él a szőlősökben és a gyümölcsösökben. Még nem késő elvégezni két permetezést kétszázalékos rézgálicoldattal, mész nélkül, utána pedig egy olajos réz-kén vagy kontidoros — ami erős rovarölő szer — permetezést kell alkalmazni. Ennek akkor van megfelelő hatása, amikor a rügyek még nincsenek kinyílva, akkor a kártevőknek a páncélrétege megvékonyodik. Most úgy állunk, hogy ha lesz fagy, károsodnak a rügyek és a hajtások, ha pedig nem lesz, akkor elszaporodnak a kártevők. A barack vegetációs időben nem bírja a rezet, de ebben a fázisban még lehet permetezni. A fákon jelen pillanatban sok a monília. A fán maradt gyümölcsökben nagyon sok a spóra, és ha ezeket nem távolítják el, akkor a permetezés nem sokat ér. A sok gyomirtó rontja a talaj összetételét, a jó műtrágya viszont segít. Nem szabad nitrogénes műtrágyát használni sem a gyümölcsösben, sem a szőlősben, hanem csak összetett, három elemet tartalmazó komplex műtrágyát, és aki teheti, minél több istállótrágyát szórjon szét. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy megveszik a drága műtrágyát, és rászórják a földre, de az így nem használ semmit. Legalább tizenöt-húsz centire be kell dolgozni a földbe, és befedni, hogy a talajvízzel eljusson a gyökerekhez, mutatott rá a szakember.

Bencze kitért a bor kezelésére is. A borászok már elvégezték az első fejtést február végén, és március elején történt a második fejtés, ez a homoki boroknál nem annyira kötelező, de a hegyvidéki boroknál meg kell hogy történjen. Nagyon fontos a szabad kén beállítása, a romániai bortörvény harminc grammot, a magyarországi hatvan grammot enged meg. Ezt a szintet meg kell tartani, mert ahogy melegszik az időjárás, a bor elkezd újra erjedni. Ilyenkor elkezdődik az almasavbontás, ami nem erjedés, nem kell beavatkozni, ajánlja a szakember.

Elek György