Az autósok elmondása szerint az is előfordul néha, hogy a sorompó leereszkedik, bekapcsolnak a vörös fényjelzést adó lámpák, de vonat nem érkezik, majd hosszabb várakoztatás után felemelkedik a félsorompó, és tovább engedi az autósokat.
A türelmetlenek nem várják meg a szabad jelzést, hanem a félsorompók karjai között szlalomozva kísérlik meg az átjutást. Ezzel orosz rulettet játszanak az életükkel, hiszen nem minden jelzés téves, és több szabályt is megsértenek. Amennyiben a közlekedési járőrök tetten érik őket, a tetemes bírság mellett hónapokra gyalogosokká is válhatnak.
Kaplony és Nagykároly között két vasúti átkelő is található, ugyanis az egyik a Szatmárnémeti, másik pedig a Zilah irányába futó sínpár és a megyei besorolású közút találkozási pontjának biztonságáért felel. Valószínűleg a sorompókat irányító automata elektromos szerkezet finomhangolásának problémája okozza a pontatlan működést. Olykor a vonat megjelenése előtt hosszú percekkel lezár, máskor pedig indokolatlanul lép működésbe.
Megyeri Tamás Róbert, Kaplony község polgármestere hírportálunk érdeklődésére elmondta, számtalan panasz érkezett be hozzá, de az önkormányzat nem kompatibilis szerv ebből a szempontból. „Nem sokat tudunk tenni a kérdés végleges megoldása érdekében. Az dühít a legjobban, hogy hosszas kutakodás után sem jutottam hozzá olyan telefonszámhoz, amelyen értesíteni tudnám a problémáról a vasúttársaság illetékeseit” – részletezte a településvezető. Amennyiben egy polgármesterrel nem állnak szóba a vasútiak, vajon mennyire lehet sikeres egy átlagpolgár ebben az ügyben? – teszi fel a kérdést jogosan a községi elöljáró. A nagykárolyi pályaudvar számán azt válaszolták a polgármesternek, hogy azt belső használatra tartják fenn, és nem hibabejelentések céljából.
Jobb híján Megyeri polgármester, amikor jelzik neki, hogy nem jól működik a fénysorompó, felhívja a rendőrség közlekedésbiztonsági részlegét, és nekik számol be a felmerülő gondról. Ilyenkor megoldódik a probléma, persze ez is időbe telik.
Feltevődik a kérdés, mi történik, ha egyéb hibákat vesz észre a lakosság, például azt, hogy ellopták a sínpálya egy darabját. Ezt, az igen komoly balesetforrást vajon hogyan tudja bejelenteni a felelősségteljes állampolgár?
Végh Balázs