Egészség

Időben kell elkezdeni a gyógyszeres kezelést

2014.08.07 - 14:13

Lassan ugyan, de térségünkben is beindul a parlagfűszezon: a sok szatmári hétköznapját megkeserítő növény így, augusztus elején kezdi el szórni pollenjét. Az allergiásoknak nem árt időben elkezdeni a gyógyszeres kezelést.

Szatmár megyében április végén az úgynevezett „fűszezonnal” indult az allergiás időszak, amikor a füvek — komócsin-, perje- és csenkeszfélék — és az egyes gabonafajták — rozs, kukorica — akár súlyosabb tüneteket is kiváltottak az azokra érzékenyeknél. Augusztustól szeptember-októberig pedig a gyomok — üröm-, útifű-, parlagfű-, csalánfélék — tartják fenn az allergiás szezont — tudtuk meg dr. Tallián Katalin allergológus szakorvostól.

A parlagfű sok gondot okoz minden évben, mert térségünk elég jelentős részén igen magas koncentrációt ér el a levegőben. Bizonyos élelmiszerek és pollenek között ráadásul keresztreakciók is előfordulhatnak. A parlagfű pollenjére érzékeny betegeknél allergiás tüneteket provokálhat a dinnye és a banán, a fekete üröm pollenje esetében a zeller és néhány fűszer, a nyírfa pollenjére pedig az alma, cseresznye, mogyoró és az őszibarack adhat keresztreakciót — magyarázta Tallián doktornő. „Ez nem azt jelenti, hogy a parlagfű pollenjére érzékeny személyek mostantól nem fogyaszthatnak dinnyét vagy banánt, mert allergiás reakcióra kell számítsanak, de nagyobb valószínűséggel alakulhat ki allergia az ő esetükben” — tette hozzá a szakember.

Érdemes a betegeknek időben konzultálni a kezelőorvosukkal a parlagfűszezont megelőző gyógyszerszedést illetően, hogy felkészítsék szervezetüket a várható allergén hatás mérséklésére.

Mire vagyunk allergiásak?

Sokan szenvednek tavasztól őszig különböző allergiás tünetektől — vizes orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás, viszkető érzés az orrban és a torokban, a szem viszketése, a kötőhártya vörössége, könnyezés —, de nem tudják, hogy pontosan mi okozza a panaszokat. Ezeket a tüneteket ráadásul gyakran összekeverik a meghűlésekkel.

Bár a parlagfűszezon kezdetekor érdemes gyógyszeres kezeléssel felkészíteni a szervezetet a pollenek kellemetlen hatásainak kivédésére, gyógyszereket szedni szakértő megkérdezése nélkül azonban nem szabad. A szakorvosi vizsgálat ugyanis fényt derít az allergiás tünetek okozójára, és az orvos megfelelő kezelést is javasol.

Az allergiás reakció és a kiváltó tényezők kimutatására leggyakrabban Prick-tesztet végeznek, amely egy nagyon egyszerű és gyors eljárás: a vizsgálni kívánt allergént tartalmazó oldat cseppjét a bőr külső rétegébe karcolják, és rövid idő elteltével értékelik a létrejött helyi reakciót — allergia esetén bőrpír alakul ki.

Ilyen Prick-tesztet végeznek környezeti allergénekre — házipor-atka, pollenek, penészgomba, állati szőrök —, vagy élelmiszerekre is — tehéntej, tojás, búza, liszt, szója, kakaó, dió, mogyoró, hal.

Azok, akik átestek már ilyen típusú vizsgálaton, tudják, mire allergiásak, készüljenek fel az allergiás tünetek újbóli jelentkezésére, amint a szénanáthás tünet megjelenik. Ilyenkor az orvos által javasolt, illetve vény nélkül kapható gyógyszerekkel csökkenthetik a kellemetlen tünetek súlyosságát.

Bumbuluţ Krisztina