Idén ismét megkapják vakációs utalványaikat a közszférában dolgozók. Azok a közintézmények, amelynek munkáltatói egyéni munkaszerződést kötöttek alkalmazottaikkal, a törvény értelmében 2019. január 1. és 2026. december 31. között fejenként 1450 lej értékű értékutalványt, azaz üdülési csekket adhatnak munkásaiknak – a vakációs utalvány érvényességi ideje a kiállítástól számított egy évig érvényes.
Annak érdekében azonban, hogy az üdülési csekk érvényesnek bizonyuljon, több dolgot is tartalmaznia kell: a kibocsátót és annak azonosító adatait; a névleges értékét; a munkáltatót és annak azonosító adatait; az utalvány használatára jogosult munkavállaló nevét, vezetéknevét és személyi számát (CNP); a felhasználási időszakot és az adott egység pecsétjét; az adott egység megtiltását a vakációs utalvány értéke és a szolgáltatási csomag értéke közötti pénzbeli különbözet megfizetésére az üdülési csekket igénybe vevőinek, illetve az üdülési csekk felhasználásának érvényességi idejét.
Az üdülési csekkek kibocsátói kötelesek gondoskodni az utalványok biztonságos körülmények közötti forgalmáról.
Borsos büntetés az ügyeskedőknek, és a turisztikai egységeknek is
Hatalmas büntetéseket kockáztatnak meg azok, akik megpróbálják eladni vagy szabálytalan módon használni üdülési csekkjüket. Mint kiderült, a csekk nem átruházható, csak a birtokosa használhatja fel, személyazonosító okmánya alapján. Ellenben azok, akik mégis megpróbálják eladni azokat, 10 000 lejig terjedő borsos bírsággal “ébredhetnek fel”.
Ha a turisztikai egység elfogadja a vakációs utalványt mástól, mint a jogos tulajdonosától, az szabálysértésnek minősül, és 1000 lejtől 5000 lejig terjedő pénzbírsággal büntetendő.
Szabálysértésnek minősül — és 1000-től 10000 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, de a besorolási igazolás és a turisztikai engedély visszavonását is maga után vonja — ha az adott turisztikai egység olyan szolgáltatásokért fogad el üdülési utalványt, amelyek nem felelnek meg a minimális szolgáltatási csomag feltételeinek.
Az is szabálysértésnek minősül, és 5000 lejtől 10 000 lejig terjedő pénzbírsággal sújtható, ha a turisztikai egység készpézben visszafizeti az üdülési utalvány fennmaradó részét.
A vakációs utalványok létét 2021 februárjában szüntette meg az akkori kormány, ennek következtében azonban nagyon sokan külföldre mentek nyaralni, amit igencsak megsínylett a hazai turizmus.
Mivel 2022 és 2026 között csak elektronikus úton bocsátanak ki üdülési utalványokat, a kedvezményezettek idén is ily módon kapják majd meg azokat.
Hírszerkesztő