Nagykároly

Idén is odaítélték a Maturus-díjakat

2018.12.17 - 09:00

A nagykárolyi Say-Yes Alapítvány ebben az évben is megszervezte a Maturus-versenyt.

Három román — Balog Tamara-Alexandra, Cosma Cosmina-Florina és Gabor Tania-Loreana — és hét magyar tagozatos diák — Békés Rebeka, Filip Rebeca Adela, Gaja Dorottya, Hatvani Gizella Viktória, Rock Péter, Schlachter Kincső és Tabi Boglárka — nevezett, illetve pályázta meg a díjat. Mindannyian a Nagykárolyi Elméleti Líceum 2018-as végzős diákjai, jelenleg már egyetemisták.

A nagykárolyi térség tehetséges fiataljainak elismerése, finanszírozása és támogatása céljából a Say-Yes Alapítvány meghirdette a Maturus 2018 nevű pályázatát. Ezt az egyszeri támogatást 2018-ban érettségiző diákok kaphatták meg, pontosabban két diák: egy román és egy magyar tagozatos, érdem szerint pedig azok, akik eddigi iskolán kívüli tevékenységük során a legértékesebb, legmeggyőzőbb, legtermékenyebb kulturális, művészeti, közművelődési tevékenységről, tehetségről, felkészültségről tesznek tanúbizonyságot, különös tekintettel e fiatalok alkotásaira, sajátos esetben nem csak művészeti alkotásaira.

A támogatás összege 2 x 1000 lej egy méltónak talált román és egy, az odaítélésre méltó magyar tagozatos diák számára. A győztesek a 2019-es évben használják föl a támogatást tanulmányaik finanszírozására, illetve tehetségük és képességeik további fejlesztésére. Nincsenek második, illetve harmadik helyezések, éppúgy nincsenek abszolút értékek sem: tehát az alapítvány a legmeggyőzőbb teljesítményt díjazza. Az értékelés során a sokoldalúság mellett különös hangsúlyt fektetnek a bemutatott teljesítmény komolyságára és minőségére. A pályázóknak nem kell külön készülniük, tanulniuk. A Maturus az eddigiekben felhalmozott tudást, iskolarendszeren kívül kimunkált tehetséget, tehát a hasznosan, önműveléssel eltöltött időt hivatott elismerni a jelenlegi kiforrott, meggyőző egyéniség alapján.

A 2018-as Maturus a Nagykárolyi Helyi Tanács támogatásával került megrendezésre.

A zsűri — dr. Ajtony Zsuzsanna, Csíkszereda, irodalmár, nyelvész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Humántudományok Tanszékének docense; dr. Ármos Lóránd Sándor, Budapest, költő, irodalmár, jogász; Tudor-Teofil Modreanu, Bukarest, mérnök, technikatörténész; Volodymyr Norba, Ungvár, AFIAP-fotóművész, menedzser, a Kárpátaljai Fotográfusművészek Szövetségének elnöke; Pop Ovidiu, AAFR- és EFIAP-fotóművész, menedzser — döntésének értelmében végül Schlachter Kincső (társas-, modern és néptánc, képzőművészet, szociális tevékenységek, matematika és fizika, magyar irodalom), illetve Balog Tamara-Alexandra (képzőművészet, szociális és egyházi tevékenységek, biológia, informatika, sport és tánc) kapta a nagydíjat.