Belföld

Idén is Kolozsvár az ország legjobb egyetemi városa, a BBTE pedig a legjobb egyeteme

(Fotó: adobe stock)
2024.06.19 - 12:02
Kolozsvár Románia legjobb egyetemi városa a brit Quacquarelli Symonds (QS) közzétett idei rangsora szerint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) pedig idén is a legjobb helyezést érte el az ország egyetemei közül.

Kolozsvár a harmadik egymást követő évben érte el a legjobb helyezést a romániai egyetemi városok közül a QS listáján, és tavalyhoz viszonyítva két pozíciót javítva a 135. helyet szerezte meg a több mint 160 várost tartalmazó világranglistán — Bukarest például idén a 143. lett a rangsorban.
A QS szakemberei több szempont alapján értékelték azt a 164 várost, amely végül mindkét feltételnek megfelelt: az ott működő egyetemek rangsorbeli helyezése, a hallgatói összetétel, például a külföldi diákok aránya, illetve olyan általános jellemzők, mint a közbiztonság, a légszennyezettség, a munkáltatói aktivitás és az árak.

Ugyanakkor a  Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén is a legjobb helyezést érte el az ország egyetemei közül: a 781-790. intervallumban szerepel a felsőoktatási intézmények reprezentatív nemzetközi rangsorában, a 2025-ös QS Nemzetközi Egyetemi Rangsorban.
Jelenleg több tíz globális egyetemi rangsor létezik világszinten, ezek közül néhány releváns akadémiai szempontból (ezek nagymértékben lefedik az akadémiai mutatókat), közülük 9-et vesznek figyelembe az országos metarangsorok, számos más rangsor pedig a szakterületekre fókuszál.

A brit QS rangsor  hivatkozásértékű ezek közül, hiszen ezt követik a legtöbben (most consulted).
A nemrég közzétett eredmények alapján a BBTE a romániai egyetemek közül a legelső helyet foglalja el a QS egyetemi rangsorban, nemzetközi szinten pedig a 781-790. pozícióban található. A BBTE történetében ez a legmagasabb elért helyezés ebben a rangsorban: a vizsgált 1503 egyetem első 52%-ában van.

hirek/2024/06-junius/3-7.png

„A jelentős rangsorokban a BBTE az év eleje óta az ország egyetemei közül az első helyezett. Arra számítok, hogy év végéig megőrizzük első helyünket, vagy legalábbis országszinten az elsők között maradunk. A COARA-elköteleződésünk jegyében nem kommentáltuk nyilvánosan ezeket, azonban az intézményen belül elemeztük, olyan összehasonlító elemzéseket hajtottunk végre, amelyek akadémiai döntéseket alapoznak meg. A QS rangsorról – az egyik legjelentősebb, ha nem a legjelentősebb a figyelembe vett szempontok széles skálája miatt – oktató célzattal beszélünk, mivel azt észleltük, hogy a tájékozatlanok típusúkból adódóan, a mutatók szempontjából nem jelentős, a mérések szempontjából kevésbé szigorú rangsorokat népszerűsítenek, s ez az avatatlan közönséget félrevezetheti. Így mi kizárólag a jelentős és alapos méréseket végző rangsorokra szorítkozunk, amelyeket a metarangsorok is elismernek. Azt is szeretnénk hozzáfűzni, hogy bármilyen jelentős és alapos is egy rangsor, nem fedi le maradéktalanul a számtalan változatos egyetemi tevékenységet, ezért csakis ebben a kontextusban értelmezhetők, hiszen a BBTE is számos más aspektusra fektet hangsúlyt, amelyek esetenként nem jelennek meg a rangsorokban (együttműködések, könyvek és könyvfejezetek, akadémiai elégedettség, a helyi fejlesztésekben való részvétel stb.)” – nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!