A világ egyik legnagyobb elemző és előrejelző intézete, az Economist Intelligence Unit (EIU) az egészségügyi ellátások, az oktatási helyzet, a közbiztonság, az infrastruktúra és a környezeti szempontok alapján rangsorolta a városokat. A cég ezekre számszerű minősítéseket ad, és ezeket összegzi különböző súlyozásokkal egy nullától százig terjedő átfogó minőségi indexben.
Az EIU szerint Nyugat-Európa összességében is a világ legélhetőbb térsége, az idei globális élhetőségi listán pedig a császárváros a megszerezhető 100-ból 98,4 pontot érdemelt ki — ezzel zsinórban már ötödik éve (2018-tól kezdve) első helyen állt a világ nagyvárosainak élhetőségi listáján.
A Top10 ezüstérmese Koppenhága, bronzérmese Zürich, , s követi Melbourne, Calgary, Genf, Sydney, Vancouver, Oszaka és Auckland.
Értelemszerűen a rangsorban elfoglalt helyek évről évre változnak, igaz általánosan egy - öt helyet javítanak vagy rontanak a górcső alá vett városok – most a legnagyobb mértékben Tel-Aviv esett vissza: az idei EIU-listán az izraeli nagyváros 70,7 ponttal a 112. helyre került, 20 hellyel alacsonyabbra a tavalyi helyezésnél. Az EIU rangsora alapján a visszaesést a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet tavaly októberi terrortámadása és az Izrael és a Hamász közötti háború okozta.
A 2024-es élhetőségi rangso3 alján, a 173. helyen Damaszkusz áll, mindössze 30,7 pontos átfogó életminőségi mutatóval. A szíriai főváros mellett a líbiai Tripoli, valamint Algír, Lagos, Karacsi, Dakka, Harare, Port Moresby, Kijev és Caracas szerepel a legrosszabb életminőségű alsó tízes csoportban.
Hírszerkesztő