Szatmárnémeti

Idén beindul a stroke-központ

Évente átlagosan 2 ezer beteget kezelnek a neurológián, több százan stroke miatt kerülnek kórházba (Fotó: A szerző felvétele)
2022.04.14 - 10:00
Az átlagnál is magasabb a stroke előfordulási aránya Szatmár megyében, amihez a táplálkozási szokások, a mozgásszegény életmód, az elhízás és a káros szenvedélyek is jelentősen hozzájárulnak.

Szatmárnémetiben rendezték meg az „AVC – Added Value for Cooperation in Stroke Situations” határon átnyúló pályázat konferenciáját. A pályázat, melynek kidolgozója a magyarországi, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház, és amelyben partnere a Szatmár Megyei Tanács és a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, azzal a céllal született, hogy a két határ menti megyében jelentős egészségügyi infrastrukturális fejlesztéseket hajtsanak végre az agyi érkatasztrófát szenvedett betegek ellátásának javítása érdekében. A projekt keretében többek között ultramodern eszközökkel látták el a magyarországi egészségügyi intézményt, Szatmárnémetiben pedig stroke-központ jön létre a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház neurológiai osztályának keretén belül. A szatmári kórház neurológiai osztálya, a több mint kétezer négyzetméteres neurológiai osztály pár hónapja elkészült, azóta pedig már az egészségügyi intézmény birtokba is vette, itt zajlik a páciensek kezelése. A következő rendkívül fontos lépés az osztályon belül a stroke-központ létrehozása, orvosi műszerekkel való felszerelése, az osztályon dolgozó szakemberek felkészítése. 

Pataki Csabától, a Szatmár Megyei Tanács elnökétől megtudtuk, hogy a nyíregyházi partnerek esetében, miután létrehozták a stroke-központot, ez hatalmas javulást eredményezett az agyi érkatasztrófát szenvedett betegek ellátásában, a gyógyulási esélyeik növelésében. A szomszédos megyében jelentősen, közel a felére sikerült csökkenteni az elhalálozások számát. „Szatmár megyében ugyanezt kívánjuk megvalósítani, ez mintegy 1 millió eurós beruházást jelent — felszerelést és a szakemberek képzését. A reményeim szerint a pályázat megvalósítását követően ez érezhető lesz a lakosság egészségi állapotának javulásán is” — nyilatkozta a megyei önkormányzat elnöke.

„A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház számára nagyon fontos volt, hogy a neurológiai osztály korszerű környezetben, modern felszereléssel és a sürgősségi osztály közvetlen közelében fejtse ki tevékenységét — korábban ugyanis a mintegy 3 kilométerre lévő régi kórház épületében működött. Értékes időt veszítettek a betegek a szállítás miatt, a távolság a sürgősségi osztályra érkező neurológiai esetek diagnosztizálását és kezelését is megnehezítette. Az átköltözés a sürgősségi ellátó osztály közelébe új lehetőséget biztosít a neurológiai problémákkal küszködő betegek részére, a gyors és biztonságos beavatkozás már nem csak álom, hanem valóság” — mesélte a találkozón Marc Adrian kórházmenedzser. Ez a régen várt valóság lehetőséget teremt arra is, hogy a pályázat révén egy 10 ágyas stroke-központot alakítsanak ki és szereljenek fel a szükséges eszközökkel a neurológiai osztályon belül. Nem csak alapvető eszközökről, műszerekről van szó, hanem olyanokról, melyeket az ideggyógyászati betegségek diagnosztizálására, kezelésére és utánkövetésére használnak: EEG, EMG, extra- és intrakraniális doppler ultrahang. Egyes alapkövetelményeknek, mint például a CT, a laboratórium felszereltsége, a szatmári kórház megfelel, a pályázat révén így az MRI-programcsomagot is bővíteni tudják — tette hozzá a kórházigazgató.

Százak kaptak stroke-ot Szatmáron

Dr. Aniţaş Maria osztályvezető főorvostól megtudtuk, hogy Európában a stroke a második leggyakoribb elhalálozási és képességcsökkentő ok a felnőtt lakosság körében. A becslések szerint 2047-re az Európai Unió lakosságának 2,4 százaléka átesik egy agyi eseményen — ez 28 százalékos növekedés a 2017-es esztendőhöz képest. „Ebben az összefüggésben érthető, hogy Romániának, ahol a stroke előfordulása magasabb, mint az uniós átlag, megelőző, kuratív és rehabilitációs programokat kell kidolgoznia a neurovaszkuláris megbetegedések tekintetében, hogy csökkenteni lehessen az esetszámot” — mondta a doktornő. 

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház neurológiai osztályán átlagosan 1800–2000 beteget kezelnek, ezeknek az eseteknek az egyharmada cerebrovaszkuláris történés. A Covid-19-járvánnyal terhelt 2021-es évben 1427 beteget láttak el a neurológián, közülük 671 páciens mutatta ezt a patológiát. Sajnos a Szatmár megyei lakosság esetében az országos átlagnál is magasabb az előfordulási arány, amihez a táplálkozási szokások, a mozgásszegény életmód, az elhízás és a káros szenvedélyek is jelentősen hozzájárulnak — tette hozzá. 
Az agyi vérkeringési zavar, más néven stroke hirtelen kialakuló katasztrofális agyi történés, mely a legtöbb esetben maradandó mozgás- vagy beszédkárosodással jár, viszonylag nagy százalékban vezet halálhoz. Ahhoz, hogy egy agyi érkatasztrófát szenvedett beteg kilátásai jók legyenek, az első és legfontosabb a tünetek korai felismerése — már otthon, a beteg vagy hozzátartozói által, vagy ha például az utcán kap stroke-ot egy személy, akkor fontos, hogy a járókelők azonnal értesítsék a mentőszolgálatot. Az egészségügyi szakembereknek is jól és gyorsan kell együttműködniük, hiszen ilyenkor minden pillanat számít. A stroke akut ellátásában a trombolízist 4,5 órán belül végre kell hajtani, a beavatkozást követően teljes körű megfigyelés következik a stroke-központban, majd a beteg rehabilitációja — magyarázta a főorvos.

Bumbuluţ Krisztina