Szatmárnémeti

Ideje „téli cipőre” váltani

2017.11.03 - 09:21

Hiába egyáltalán nem télies még az időjárás Szatmárban, és az úttestet sem borítja ónos eső, latyak vagy jégréteg, egy komolyabb fékezésnél a nyári gumi már kellemetlen meglepetést okozhat.

Kissé „elkényelmesedtek” az autótulajdonosok (főleg, amióta a törvény nem naptári dátumtól, hanem útviszonyoktól teszi függővé a téli/nyári gumik használatát), nem sietik el a gumiabroncscserét s úgy általában a kocsi „téliesítését”, hanem megvárják az első komolyabb fagyot vagy havazást, és akkor igyekeznek a műhelyekbe — ahol aztán természetesen mérgelődnek a várakozási idő és a tumultus miatt. Pedig a szakemberek egyöntetű véleménye szerint amikor a hőmérséklet +7 fok alá csökken, mindenképp fel kell szerelni a téli gumit — függetlenül attól, hogy nedves vagy száraz az időjárás —, ugyanis a stabilan lehűlt aszfalton a nyári gumik könnyebben csúsznak, a féktávolság pedig 2–2,5 méterrel is megnő. „Eddig még elég kevesen jelentkeztek gumiabroncscserére, pedig már mindenképp itt az ideje, és az az érv is irreleváns, kimegyünk-e a városból, mert bármikor/bárhol belecsúszhatunk az előttünk haladóba. Mint ahogy szintén nem állja meg a helyét az ugyancsak sokak által mondogatott halogató érv: azért nem cserélik (még) le, mert úgy gondolják, elkopik a „télietlen” hetek alatt. Ez nem így van! Június-július-augusztusban tényleg nem szabad feltenni a téli gumiabroncsot, mert jobban kopik, viszont szeptember végétől, október elejétől már nyugodtan fel lehet tenni” — magyarázza lapunk megkeresésére Egresi András, a Ger-Bog szerviz értékesítési vezetője. A szakember hozzáteszi: ne felejtsünk el figyelni akár a már meglévő, akár most megvásárolandó gumiabroncsok életkorára (DOT szám), hiszen az abroncs alapanyagának elévülése öt év, efölött már elveszti a rugalmasságát (függetlenül attól, mennyire kopott a bordázat); az úgynevezett négy évszakosak esetében pedig a jogszabály csak a hópehellyel (csillaggal) megjelölt gumiabroncsokat fogadja el téli gumiként, nem elégséges csak az „all seasons” feliratozás. „Óvakodjunk az internetes rendelésektől — hiszen műfogsort sem az interneten vásárolunk, hanem elmegyünk a fogorvoshoz. Saját és családunk biztonságát miért is kezelnénk nagyvonalúbban? A gépkocsi-tulajdonosok mindenképp olyan szervizeket keressenek, ahol tavalyi-idei évjáratú gumiabroncsokat árusítanak, teljes szolgáltatást biztosítanak, és garanciát is vállalnak mind a munkára, mind a termékre!” — int a szakember.

Persze a gépkocsi „téliesítése” nem csak abroncscserét jelent, nem szabad megfeledkezni a fagyálló szintjének és fagyáspontjának ellenőrzéséről sem (legalább mínusz 25, a biztonság kedvéért inkább mínusz 30 fokra érdemes belőni a fagyáspontot) — és persze nem csak a hűtőfolyadék kell fagyálló legyen. Bár jelentős összegű (és fölösleges) kiadásokat valóban a fáradt hűtővíz tud okozni, kisebb károkat és még nagyobb bosszúságot a nem téli szélvédőmosó is előidézhet: érdemes a nyári, nem fagyálló szélvédőmosót kispriccelni a tartályból, majd fagyállót tölteni a helyére, sűrűbb koncentrátumban, ugyanis a rendszerben még nem megfagyó, csak enyhébb hőmérsékleten folyékony maradó mosószer a menetszéllel is hűtött szélvédőre spriccelve hamar jéggé válhat.

Szabó Kinga Mária