Külföld

Ideiglenes elnök Egyiptomban

2013.07.04 - 12:57

Egyiptom: a bukott elnök házi őrizetben, az új elnök letette az esküt.

Az egyiptomi katonai hatóságok csütörtökre virradó éjjel házi őrizetbe helyezték a megbuktatott államfőt, Mohamed Murszit. Az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió mielőbbi választások kiírására és az alapvető jogok tiszteletben tartására szólította fel a hatalmat előző nap átvevő egyiptomi hadsereget. Összecsapásokban legalább 32-en meghaltak az éjszaka. Letette a hivatali esküt Egyiptom ideiglenes elnöke, az Alkotmánybíróság vezetője, Aldi Manszúr. Manszúr azt mondta, az egyiptomiak megmutatták a világnak, hogy nem hajlanak meg, és hogy reméli, a forradalmárok nem fogják elhagyni a Tahrír teret. A szaúdi király, Abdullah Bin Abdul Aziz gratulált az egyiptomi hadseregnek. "Meg vagyok róla győződve, hogy Egyiptom jól kikerül ebből a nehéz helyzetből" – mondta a király, aki biztonságot és stabilitást kívánt a népnek. Egyiptom vezető ellenzékije, Mohamed Abu al-Ghar nem tartja katonai puccsnak Murszi megbuktatását, szerinte ez a "nép forradalma volt a hadsereg segítségével".

Előzmények

Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg főparancsnoka szerda délután televíziós beszédben jelentette be, hogy a katonaság megbuktatta Mohamed Murszi elnököt és felfüggesztette az alkotmányt. Ideiglenes államfőnek az alkotmánybíróság elnökét nevezték ki. Közölte, hogy Egyiptomban szakértői kormány alakul, és egy bizottság felülvizsgálja az iszlamista alkotmányt. Egy átmeneti időszak után előrehozott elnök-, illetve parlamenti választást tartanak.

Mohamed Murszi egy előre felvett és szerda éjszaka sugárzott videoüzenetben azt hangoztatta, hogy továbbra is ő Egyiptom megválasztott elnöke. A rossz minőségű felvételen arra buzdította a népet, hogy védje meg törvényes elnöki hivatalát.

Csütörtök hajnalban már arról érkezett hír, hogy a hatóságok őrizetbe vették a megbuktatott államfőt. Mohamed Murszit és az elnöki stáb több tagját házi őrizetbe helyezték. Az első értesülések szerint a megbuktatott elnököt és közeli munkatársait az elnöki köztársasági gárda tiszti klubjában tartották fogva, a legfrissebb információk szerint ugyanakkor Murszit munkatársaitól különválasztva a védelmi minisztériumba szállították át. Őrizetbe vételét az AFP francia hírügynökség szerint az egyiptomi hadsereg is megerősítette.

Több egyiptomi újság ezzel egy időben arról számolt be, hogy a katonai hatóságok letartóztatási parancsot adtak ki a megbuktatott elnököt támogató Muzulmán Testvériség mintegy 300 tagja ellen. A török kormánypárt, a Fejlődés Pártja (AKP) visszalépésként értékelte Murszi megdöntését. A Hürriyetnek a párt szóvivője azt mondta: a forradalmat olyan nyugati országok szították, akiknek nem tetszett a Muzulmán Testvériség hatalomra kerülése.

Barack Obama amerikai elnök elrendelte az Egyiptomnak nyújtott katonai támogatás felülvizsgálatát, az Európai Unió pedig mielőbbi választások kiírására szólította fel az ország katonai vezetőit. Az ENSZ főtitkára az alapvető jogok tiszteletben tartását sürgette. A hadsereg lépését az elnök ugyanakkor nem nevezte puccsnak. Ebben az esetben ugyanis az Egyesült Államoknak fel kellene függesztenie az arab ország hadseregének előirányzott, több mint másfél milliárd dolláros katonai támogatás folyósítását. Az egyiptomi biztonsági erők megrohamozták az al-Dzsazíra arab hírtelevízió kairói irodáját, és őrizetbe vették az ott dolgozó alkalmazottakat – jelentette szerda éjjel az al-Dzsazíra. Az al-Dzsazíra sugározta a megbuktatott Murszi elnök egyik utolsó beszédét. Korábban arról érkezett hír, hogy az új egyiptomi vezetés egyik első intézkedéseként beszüntette a megbuktatott elnököt támogató Muzulmán Testvériség televíziójának adását, és a televízió több vezetőjét őrizetbe vették.

Az Egypt25 televíziós csatorna az adás beszüntetéséig élőben sugározta Murszi híveinek tüntetését Kairóban és szerte az országban, továbbá a mozgalom politikusainak a katonai beavatkozást elítélő beszédeit. Híradások szerint a kairói Tahrír téren csütörtök hajnalban is ezrek ünnepelték Murszi megbuktatását. Eközben az északi Marsza Matruh városában Murszi ellen tüntetők és a megbuktatott elnök hívei csaptak össze, és legkevesebb 32 ember életét vesztette.