Belföld

Idegenkednek a szülők az oltástól

A gyerekek oltását nem sok szülő támogatja, derül ki egy felmérésből / Fotó: MTI
2021.09.01 - 16:00

Nem valószínű, hogy kötelezővé válik a diákok oltása — mondta Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter azt követően, hogy a szülők egyre többször tették fel a kérdést a különböző közösségi oldalakon lévő csoportokban az iskolakezdéshez közeledve. „A szülők tartózkodók a diákok oltásával kapcsolatban. Minden iskolában lesz egy személy, aki az egészségügyi védekezéssel foglalkozik majd. A kijelölt pedagógusok kapcsolatban állnak majd a közegészségügyi igazgatóságokkal. Eljuttatunk majd a szülőkhöz egy nyilatkozatot, melyben arra kell válaszolniuk, hogy gyerekeik be vannak-e oltva, és amennyiben nincsenek, akkor beleegyeznek-e az oltásba. Ezeket a nyomtatványokat szeptember 13-tól kezdődően kapják meg a szülők. Én az oltást támogatom, de az immunizálás önkéntes alapon történik.

Nem hiszem, hogy eljutunk annak kötelezővé tételéhez” — fogalmazott a tárcavezető. Jelenleg a tanügyi alkalmazottak több mint 60 százaléka, illetve a 12 és 15 év közötti diákok 4 százaléka, azaz 30 000 tanuló van beoltva, derül ki a hivatalos adatokból. Ugyanakkor a 16 és 19 év közöttiek 20 százaléka, azaz 145 ezer fiatal is megkapta a vakcinákat, számol be az edupedu.ro. A miniszter ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy a kérdőívekre beérkezett válaszok alapján mobil oltóegységek fogják immunizálni a gyerekeket az iskolákban.

Nem sok szülő oltatja be gyerekét

A Romániai Szülői Egyesületek Szövetsége által készített felmérésből kiderül, hogy a szülők 88 százaléka úgy véli, szeptember 13-án jelenléti oktatással kezdődhet a tanév, ugyanakkor többségük úgy gondolja, a szülők kellene eldöntsék, hogy gyerekeik online vagy jelenléti oktatásban tanuljanak. A felmérés nem egy reprezentatív kutatás, azok válaszoltak a kérdőívben feltett kérdésekre, akik szerettek volna. Az online kérdőívet 35 455 szülő töltötte ki 48 óra leforgása alatt, s a válaszadók 36,6 százaléka jelölte be azt, hogy általános iskola felső tagozatába jár a gyereke, 25 százalékuknak a gyereke középiskolás, és alig 8,2 százalék gyerekei elemi osztályos tanulók. Arra a kérdésre, hogy ők be vannak-e oltva koronavírus ellen, a válaszadók 47,9 százaléka mondta, hogy nincs beoltva, 43,2 százaléka azt, hogy igen, immunizálták, míg 8,9 százalékuk nem kívánt válaszolni a kérdésre. A be nem oltott szülők 40,1 százaléka azt állítja, egyelőre nem döntötte el, hogy él-e a lehetősséggel, 8,7 százalékuk azt állítja, különböző okok miatt nem kaphatja meg az oltást, míg 46 százalékuk határozottan elutasítja az oltást, és alig 5,2 százalék mondja, hogy beoltatja magát.

A válaszadók 87,6 százaléka válaszolta azt, hogy nem oltatták be gyerekeiket, csak 7,3 százalékuk mondta, hogy gyereke be van oltva, ugyanakkor 5,1 százalékuk nem akart válaszolni a kérdésre. A kérdőívben arra is keresték a választ, be fogják-e oltatni a szülők a gyerekeiket: 55,1 százalékuk nem akarja a gyerekét beoltatni a koronavírus ellen, 14,9 százalékuk nem tudja beoltatni csemetéjét, mivel annak a korosztálynak még nincs nem adják be az oltást, és 2,5 százalékuk különböző ellenjavallat miatt nem tudja beoltatni gyerekét.

A felmérés készítői arra is választ szerettek volna kapni, hogy a szülők meglátása szerint a gyerekeket, pedagógusokat mikor kellene tesztelni koronavírusra. A válaszadók 36,6 százaléka szerint abban az esetben, ha az osztályközösség egyik tagját koronavírus-fertőzéssel diagnosztizálták, a többi osztálytársat nem invazív teszttel kell tesztelni, 21,1 százalék szerint mindegy, hogy milyen tesztet használnak. A szülők 31,8 százaléka viszont nem szeretné, ha a gyerekeket tesztelnék. Érdekes, hogy a szülők 48,8 százaléka úgy gondolja, nem szükséges a diákok meghatározott időközönkénti tesztelése, 22,7 százalék szerint azonban nem invazív módszerrel periodikusan tesztelni kell a diákokat, 9,6 százalék pedig nem kívánt vagy nem tudott válaszolni. Az időszakos tesztelést támogató szülők 34,2 százaléka szerint heti, 26,1 százalékuk szerint havi, 22,7 százalék szerint pedig kétheti rendszerességgel kellene alávessék tesztelésnek a diákokat, míg alig 6,3 százalékuk látja úgy, hogy 72 óránként kell a tanulókat tesztelni.

Az oktatók tekintetében a válaszadók 53,3 százaléka szerint szükséges az időszakos tesztelésük, míg 31,3 százalék szerint nem szükséges, a többiek nem tudtak vagy nem akartak válaszolni. A felmérésből is világosan látszik, hogy számos tisztázatlan kérdés van még a tanévkezdéssel kapcsolatosan. Az oktatási tárca vezetője azt mondta, hogy szeptember elsején írják alá a tanügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium közötti protokollt a 2021/2022-es tanév kezdése és működése kapcsán, ezt követően pedig tájékoztatják majd a lakosságot a fontosabb döntésekről, melyek alapján az új iskolai évben zajlani fog a tanítás.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.