Mozgósítják a Folyómentő iskolákat, környezettudatosságra ösztönző üzenettel palackpostákat bocsátanak vízre csütörtök délben a folyómérgezés évfordulóján.
2000. január 30-án 22 órakor a nagybányai Aurul román – ausztrál bányavállalat létesítményéből 100 ezer m³ cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, majd ezen keresztül a Szamosba és a Tiszába.
A csernobili atomerőmű-baleset óta történt legnagyobb környezeti katasztrófának is nevezték.
A negyed évszázaddal ezelőtti katasztrófa évfordulóján, 2025. január 30-án az Élet Fája Egyesület figyelemfelkeltő akciót szervez három szatmári folyón, a Szamoson, a Krasznán és a Túron. Az egyesület az Erasmus+ programban zajló, Folyómentő Iskolák elnevezésű projektjében részt vevő iskolák diákjai és pedagógusai fognak egyazon időpontban kivonulni a gondokságuk alá vont folyó adott szakaszára és megemlékezni a 25 évvel ezelőtti környezetmérgezésre és annak élővilág-pusztító következményeire.
Tisztelgés
Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke elmondta, a katasztrófa napja a Tisza Élővilágának Emléknapja is, és ennek égisze alatt: „ Minden iskola megfogalmazott egy üzenetet az emléknap szellemében, amit elhelyezett egy palackpostában. Minden iskola, a 10 tagú projektcsapatával és a kísérő tanárral, ugyanabban az időpontban, azaz január 30-án 13.00 órakor, kilátogat a saját partszakaszához (a Szamos, a Kraszna és a Túr folyó mentén), ahol az egyesület által tolmácsolt üzenet felolvasása után, egy egyperces néma csenddel tisztelegnek, majd minden iskola vízre bocsátja a saját palackpostáját.
Remélhetőleg a folyóáramlatok által mint úszó tárgyak tovasodródnak és valahol, valakinek kezébe kerülnek, aki a palackban talált üzenetet, közhírré teszi a maga környezetében.
A palackba zárt tartalom a következő lesz:
A vízre bocsátás helye, ideje, az iskola neve, maga a közlendő üzenet, továbbá a megtalálóhoz intézett azon kérelem, hogy a talált palackot a helyi hatóságnak adja át.
Az esemény a résztvevő diákok matrózzá avatásával végződik (minden diák matróz jelvényt kap), ezáltal vállalva, hogy ezentúl szívügyének tekinti a folyót, felelősségtudatot érez a környezete iránt, ennek érdekében gyakorlati tevékenységekben vesz részt, melyekkel megtisztítják a folyót, kitakarítják a folyópartot és örökbe fogadják a folyót.
Ilyen polgári magatartással és életstílussal minden remény megvan rá, hogy a jövőben a 2000-es évihez hasonló környezeti katasztrófára ne történjen meg.” – hangsúlyozta Békéssy.
Princz Csaba
SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!
(Fotók: friss.ro / archív)