Szatmárnémeti

Huszonöt éves a cserkészcsapat

2017.10.02 - 10:29

Szombaton nyitotta meg a cserkészévet a 44-es Számú Dsida Jenő Cserkészcsapat. A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban tartott foglalkozáson újoncokat is fogadtak a csapat régebbi tagjai.

A szatmárnémeti 44-es Számú Dsida Jenő Cserkészcsapat szombaton nyitotta meg a cserkészévet, ami szeptembertől szeptemberig tart. Az első foglalkozáson szokás azokat az újoncokat fogadni, akik be akarnak kapcsolódni a tevékenységekbe. Kilenc év fölöttiekre számítanak, felső korhatár nincs. Első alkalommal mindig számba veszik, mit csináltak az elmúlt évben, illetve bemutatják az újoncoknak és azok szüleinek, hogy mivel foglalkoznak a cserkészek.

Az idei első tevékenységen több csoportot alkottak, és forgószínpadszerűen mindenki megfordult minden helyszínen. Boga Ferenc cserkészparancsnok ismertette a csapat történetét, illetve a tavalyi év eseményeit, majd a cserkészek mutatták be a cserkészotthont. Egy harmadik helyszínen kézműves foglalkozások voltak gyerekek számára, ők órarendet készítettek maguknak. Volt egy akadálypálya az udvaron, ezt kicsit könnyebb volt teljesíteni, mint amilyen a nagy táborban szokott lenni az erdőben, a természetben, de azt próbálták utánozni. Közben cserkész szülők (körülbelül tízen vannak, akik fogadalmat tett cserkészek) bográcsban főztek ebédet. Természetesen a főzésben a gyerekek is részt vettek.

A szatmárnémeti 44-es Számú Dsida Jenő Cserkészcsapat megalakulásának a huszonötödik évfordulójához érkezett. Létszám szempontjából nincs probléma, egyre több az újonc. Hat gyerek végzi az őrsvezetőképzést, ezt hamarosan befejezik, hiszen már csak egy alkalom van hátra a képzésből. Hárman végzik a segédőrsvezető-képzést. Van hat felnőtt őrsvezető, illetve van olyan felnőtt is, aki segédőrsvezető. Vannak gyerekek és felnőttek, akik megfelelő tapasztalattal rendelkeznek ahhoz, hogy képzésre jelentkezzenek, ezek közül választják majd ki azokat, akik a legmegfelelőbbek. Minél több tag van, annál több vezetőre van szükség. A felnőttek szerepe kevesebb kellene legyen, hiszen a cserkészet arról szól, hogy a gyerekek egymástól tanulnak és egymásról vesznek példát. A munka nyolc-tíz fős csoportokban történik, ezeket őrsöknek hívják, és az őrsöt az őrsvezető irányítja. Az őrs tagjai ugyanolyan korosztályúak.

 

 

Elek György