Évi mintegy hatvanmillió lej bevétele van Szatmárnémetinek abból, amit ingatlanjaik és ingóságaik után befizetnek a városlakók, ebből mintegy 40 milliónyit fizettek be március 31-ig, az első határidőig emberek és cégek, áll a városi adóhivatal (DITL) lapunkhoz is eljuttatott tájékoztatójában.
Céges kedvezmény
A befizetett összegek jelentős részét a nagy telephellyel működő cégek által befizetett épületadó teszi ki, ilyen címen 18 millió lej bevétele származott a városnak március 31-ig. Főleg a telek- és épületadót fizetni köteles cégek igyekeznek március 31. előtt megoldani az adók befizetését, mert az ő esetükben is érvényes, hogy tízszázalékos jóváírás jár, ha az első három hónapban teljesítik ezt a fajta kötelezettségüket. Több hektáros terület és ezer négyzetméteres csarnok vagy épület esetén szép summát jelent ez a tíz százalék kedvezmény, odafigyelnek tehát az adózásra a legnagyobbak is.
Magánszemélyek 8,7 millió lejt fizettek be épületadó gyanánt, 2,3 millió lejt adóztak telkeik után, és 5,5 millió lej járműadót fizettek be március végéig.
Online befizetés
Szám szerint több mint 80 ezer adófizető cég és magánszemély járult a fizikai vagy az online kasszákhoz Szatmárnémetiben az év első három hónapjában, közülük közel 67 ezer fizette be az összes adóját teljes összegben, és részesült ennek köszönhetően 10 százalékos adójóváírásban.
Évről évre nő az adóikat online befizetők száma, a jelenlegi óvintézkedésekkel tűzdelt helyzetben ez még inkább igaz, a szatmárnémeti adóhivatal ghiseul.ro vagy globalpay.ro online kasszáját több mint hatezren keresték fel, és fizették be bankkártyáról az adóikat sorban állás és adóhivatalba menés nélkül.
Szeptember végén
A kedvezményes befizetés lehetősége tehát március 31-ével véget ért, a következő adóbefizetési határidő szeptember harmincadika lesz. A hatályos törvény értelmében arra a dátumra már a teljes adótehertől meg kell szabadulnia annak, akinek ingatlana vagy járműve van, függetlenül attól, hogy Szatmárnémetiben vagy más településen él és rendelkezik ezekkel. Régebben december 15. volt az adózási év vége, ezt hozta előre a most érvényben lévő adótörvénykönyv szeptember utolsó munkanapjára. A december közepi határidő is azt a célt szolgálta, hogy az adóhivatalok tudjanak időben fiskális évet zárni, a szeptember végi határidő pedig a polgármesteri hivatalokat favorizálja, amelyek így időben tudják, mennyi adóbevételük van, mennyiből gazdálkodhatnak a következő évben.