Szatmárnémeti

Húszéves a Consonantia

2018.03.05 - 19:30

Március 16-án 18.30 órakor a Dinu Lipatti Filharmónia koncerttermében lesz a 20 éves Consonantia zenekar jubileumi hangversenye.

1988 márciusában volt az első hangversenye a kamarazenekarnak. A zenekar megalakulásának huszadik évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő jubileumi hangverseny március 16-án lesz a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia koncerttermében. A koncertre mindenki meghívást kap, aki az eltelt húsz év során tagja volt a zenekarnak. A zenekar nagyon sokat koncertezett Magyarországon, Ausztriában, Olaszországban, Németországban és más európai országokban. A koncerten azok is részt vesznek, akik egészségügyi okok miatt nem tudnak zenélni. A műsoron Vivaldi Évszakok című műve szerepel.

A vonós kvintett alapító tagjai: Fátyol Rudolf (elsőhegedű), Pocsveiler István (másodhegedű), Budean Marius (brácsa), Erdős Péter (gordonka) és Muszka János (nagybőgő). Amikor szükség volt csembalóra, Budean-Mihály Judit egészítette ki a zenekart. Később mások is csatlakoztak, amikor nem tudták elvinni külföldre a nagyzenekart, a kamarazenekarral mentek tíz-tizenkét személlyel. Az ünnepi koncerten fellép: Fátyol Rudolf, Răceu Luminiţa, Kovács-Pistuka Emőke, Ammer Albert, Pocsveiler István, Cuzdriorean Rodica, Mihalca-Mija Alina, Budean Marius, Dula Andrei, Erdős Péter, Varga Crina, Muszka János, Demeter Erika és Budean-Mihály Judith. A kamarazenekarnak megvan a külön repertoárja, ez a preklasszicista korban alakult ki (olasz és német barokk, de beszélhetünk francia barokkról is), s ennek külön irodalma van. Nagyon sok híres zeneszerző írt műveket kamarazenekarokra. Ezeket fejedelmi udvarokban vagy templomokban mutatták be. Fátyol Rudolf kifejtette, hogy amikor a Consonantia megalakult, az volt a cél, hogy közelebb kerüljenek a hallgatókhoz, és eljuthassanak a megye templomaiba is. „Kamarazenekarral el lehet menni rendezvényekre is. A komolyzenének van jövője. Ami érték, az mindig megmarad. Nagy probléma, hogy az utánpótlás egy kicsit visszaesett, nagyon felhígult a zenészképzés, könnyen be lehet jutni az egyetemekre, és tudás nélkül szereznek diplomát. Kevés fiatal tehetséggel lehet találkozni” — állapította meg Fátyol Rudolf, a filharmónia menedzsere.