Szatmárnémeti

Húsz országból jönnek az ebtenyésztők

2017.04.21 - 15:00

Papp Lászlóval, a Román Ebtenyésztők Egyesülete bírói testületének elnökével beszélgettünk a hétvégén lebonyolításra kerülő szatmári kutyakiállításról, a rendezvény előtti szervezési előkészületekről és a verseny procedúráiról.

 

Szombaton és vasárnap rendezi meg a Szatmárnémeti Ebtenyésztők Egyesülete az 1977 óta hagyománynak örvendő szatmári kutyakiállítást, melynek helyszíne ezúttal is a Someşul Stadion lesz.

Az évről évre nagy érdeklődéssel figyelt rendezvény szervezéséről és lebonyolításáról Papp László szervezővel, a Román Ebtenyésztők Egyesülete bírói testületének elnökével beszélgettünk, aki néhány szakmai finomságot is megosztott velünk az olvasók kedvéért.

Ami a szervezést illeti, Papp László elmondta, évről évre gondot jelent a megfelelő helyszín kiválasztása, főként azokban az években, amikor az időjárás is kedvezőtlennek bizonyul, mint idén is. Szatmárnémeti sajnos nem rendelkezik egyetlen olyan, nagyobb zárt csarnokkal sem, amely egy színvonalas kiállítás megszervezésére alkalmas lehetne. Az előző években remek körülmények voltak a strand területén, ahonnan aztán kiszorultak az ebtenyésztők, de ezt követően ideális helyszínnek bizonyult a Rex Piac csarnoka (volt Interex) is, ahol néhány évig az akkori városvezetés jóvoltából sikerült megszervezni a kiállítást. Papp László szerint ez volt a tökéletes helyszín, kiváló infrastruktúrával, hatalmas belső és annál is nagyobb külső térrel, viszont ide sem sikerült visszatérni, így ezúttal is a Someşul Stadion lesz az idei kutyakiállítás helyszíne. Itt esőben, egy felázott talajon sokkal nehezebb megrendezni egy ilyen nívós kiállítást. Mivel egyelőre úgy tűnik, az időjárás idén nem kedvez a szatmáriak által is nagyon kedvelt eseménynek, a szervezők nagyméretű rendezvénysátrakat fognak bérelni, ezek alatt alakítják majd ki a bírálati ringeket, illetve azokat a menedékeket, ahol a kiállítók is meghúzódhatnak és felkészülhetnek kutyáik bemutatására.

1977 óta, minimális kihagyással, hagyományosan megrendezésre kerül ez a nagy népszerűségnek örvendő esemény. A szatmári kiállítás — a földrajzi elhelyezkedésnek és a neves bírói szaktekintélyek jelenlétének köszönhetően — nagyon látogatott, évről-évre egyre több kutyatulajdonost vonz. Ennek köszönhetően a szatmári kutyakiállítás évről-évre fejlődik és egyre nívósabb, viszont a megfelelő helyszín hiánya, és a jelenlegi mostoha időjárási körülmények könnyen elriaszthatják a külföldi résztvevőket, amely egy sajnálatos dolog lenne, hiszen idén is 20 országból több mint 650 egyedet neveztek be a versenyre. Romániából 266, Magyarországról 135, Ukrajnából 60, Szlovákiából 59 kutya érkezik, valamint Csehországból, Franciaországból, Olaszországból, Dániából, Németországból, Litvániából, Oroszországból, Svájcból, Finnországból, Bulgáriából, Ausztriából, Spanyolországból, Máltáról és Szlovéniából lesznek résztvevők szép számmal.

Éppen ezért a Szatmárnémeti Ebtenyésztők Egyesülete több támogatást várna a helyi szervektől, hiszen kevés olyan megmozdulás van a városban, amely több száz külföldi vendéget, turistát vonz. De nem csak a külföldiek miatt van szükség a támogatásra, hanem elsősorban a szatmárnémeti közönség miatt is, akiket mindig is érdekelt a kutyakiállítás, a családok kicsitől az idősig együtt járnak ki és tekintik meg a rendezvényt.

Papp László szerint a szatmári közönség Románia szinten az egyik leglelkesebb közönség. Kérdésünkre, hogy milyen a helyi ebtenyésztők egyesületének viszonya a helyi szervekkel, Papp László elmondta, hogy 26 éven keresztül igen jó viszony alakult ki és folyamatos támogatást élveztek úgy a polgármesteri hivatal, mint a megyei tanács részéről, ami egy nagy segítség volt éveken át a szervezésben. Viszont ami az idei évi közreműködést illeti, már nem kívánta kommentálni a szervező.

 

Nívós bírók, számos résztvevő

 

A szervezéssel kapcsolatos kérdések mellett a verseny lebonyolításáról és a kulisszák mögött zajló eseményekről is beszélt Papp László annak érdekében, hogy a nézők számára élvezhetőbb és átláthatóbb legyen a kiállítás. Küllemkiállításról lévén szó elmondta, hogy a kutyakiállítás nem más, mint a tenyésztők és kutyatulajdonosok benevezett kutyáinak az elbírálása, a fajta standardnak megfelelő, legszebb kutyák megkeresése továbbtenyésztés céljából.

A bírók összehasonlítanak minden egyes felvezetett egyedet az adott fajta standardjával, ugyanis jól tudjuk, minden fajtának megvan a nagyon részletes leírása, amely mérceként áll minden tenyésztő előtt. Egy olyan szelekciós munka ez, amely révén a reprodukciót próbálják irányítani. A bírók ilyenkor megfigyelik a kutya általános megjelenését, a méretét, a típusjellegét, a fej karakterisztikáját, a testtájak részeit, a végtagokat, a szőrt, a pigmentációt és sok más egyéb jellemzőt az adott fajtára. A minősítés után sor kerül a rangsorolásra és díjazásra.

A kutyákat tíz fajtacsoportba sorolják. Első csoportba tartoznak a juhászkutyák, a másodikba az őrző-védő-munkakutyák, a harmadikba a terrierek, a negyedikbe a tacskók, az ötödikbe az északi szánhúzók és primitív fajták, a hatodikba a kopók, a hetedikbe a vadászkutyák, a nyolcadikba a cockerek, retrieverek és spánielek, a kilencedikbe a társasági-, díszkutyák, valamint a tizedik az agarak csoportja.

Papp elmondta, hogy ezeken a küllemkiállításokon fontos, hogy az eb megfelelő módon viselkedjen a bírálati ringben és az őt felvezető tulajdonos vagy handler a legelőnyösebb formájában tudja bemutatni. A bíró azt is figyeli, hogy az eb rendelkezik-e optimális mozgástechnikával, valamint hibátlan fogazattal. Mivel ez egy küllembírálat, nagyon fontos a fizikai állapot, a szőrminőség és az ápoltság, esetenként a nyírási technika. A hosszabb szőrű kutyákat fel kell készíteni, a szőrt kifésülni, beszárítani, stb. annak érdekében, hogy a standardnak megfelelően tudják bemutatni azokat. Így a tenyésztőknek nem csak odahaza, de akár a verseny napján is sok dolguk van a bemutatásra kerülő ebbel.

Ami a verseny lebonyolítását illeti, sok esetben a kutyák felvezetését profi handlerek végzik, egyre ritkább az amatőr, ami Papp László szerint elszomorító tény, ugyanis ez is azt jelzi, hogy a „kutyázás” is, mint minden körülöttünk a mai világban kezd biznisszé válni.

A kutyák felvezetése és bemutatása közben a bírók szemrevételezik az állatokat, majd elhangzik a minősítés, amely lehet kitűnő, nagyon jó, jó, megfelelő, nemmegfelelő és kirázandó.

A versenyen a kutyák kortól, nemtől függően külön kategóriában mutatkoznak be.

A bébi osztályokban nincs még minősítés, ugyanis még egy fejlődő egyedről van szó, ilyenkor a nagyon ígéretes, az ígéretes, vagy a nem ígéretes bírálat hangzik el. Viszont a fiatal korosztálytól fölfelé már megkezdődik a minősítések odaítélése.

Az eddigi évekhez hasonlóan ezt a munkát idén is nívós bírói gárda végzi majd, név szerint: Giuseppe Alexandra (Olaszország), Monica Blaha (Ausztria), Anna Bogucka (Lengyelország), Alfonso Castel Liadosa (Spanyolország), Harsányi Péter (Magyarország) Vladimir Milhacsik (Szerbia), Gabriella Ridálcsikova (Szlovákia), Linda Volarikova (Szlovákia), valamint Marian Drăgănescu, Călin Mitrea, Szlavotca Alexandru és Moroșan Domițian (Románia).

Végül Papp László elmondta, hogy alakuljon bárhogy is az időjárás ezen a hétvégén, a szatmári közönség az idei évben is egy remekül megszervezett, nívós kiállítást fog látni, akkor is, ha kicsit vastagabban kell majd öltöznie.