Nagyon sok állattartónak gondot okozott az a bejelentés, hogy beszünteti a tejfelvásárlást a Friesland tejfeldolgozó cég, hiszen a tejtermelők nem lesz hol értékesítsék a tejet.
Szatmár megyében sok olyan család él, akik befektettek a szarvasmarhatartásba, sokan kölcsönöket vettek fel, ez az egyetlen jövedelmi forrásuk, most pedig oda jutottak, hogy nem tudják eladni a tejet. Tegnap Szárazberken jártunk utána annak, hogy milyen következményekkel jár a tejbegyűjtők bezárása.
Nagy László a szatmárnémeti Textilgyárban kezdte pályafutását, miután a könnyűipar csődöt mondott, nem maradt más megélhetési lehetősége, minthogy elkezdjen gazdálkodni. Több mint húsz éve kezdett el teheneket vásárolni, mára oda jutott, hogy olyan holstein tehenei vannak, amelyek mennyiségileg és minőségileg minden elvárásnak megfelelő tejet adnak. Kezdetben amatőr módon egy-két tehenet tartott, de amikor látta, hogy egyre jobban számít a minőség, a mezőgazdasági szakemberek is arra biztatták, hogy érdemes foglalkozni az állattartással, mert van jövője, a meglévő teheneit kicserélte fajta tisztákra. Nem bánta meg, mert valóban jövedelmezőbbek voltak. Természetes módon ahhoz, hogy a tehenek megadják azt a mennyiségű tejet, ami tőlük elvárható, meg kell kapniuk a szükséges minőségi táplálékmennyiséget. A takarmánybeszerzés nem egyszerű dolog. Voltak évek, amikor nagy volt a szárazság, nem volt elegendő a szálas takarmány, de a táptakarmány is jóval kevesebb volt az átlagnál. Ezekben az években a tejeladásból származó összeg nagy részét takarmányvásárlásra kellett költeni. Nagy László most abban a helyzetben van, hogy húsz év kitartó munka után tízezer lejes adósságot halmozott fel. Az elmúlt évben és az idén is el lehet mondani, hogy mind a szálas-, mind a táptakarmány mennyiségileg is, minőségileg is megfelelő, de bekövetkezett ez a váratlan helyzet, hogy nem lehet értékesíteni a tejet.
Nagy László nem hajtja ki a teheneit a csordába, mert a legelők nagy része ki van száradva, csak arra jó, hogy a jószágok sétáljanak rajta, ami viszont a tejhozam csökkenéséhez vezet. A napi táplálékmennyiség mellett, a jelenleg az istállóban lévő hét tehén napi száz kilogramm vegyes táptakarmányt kap, ez viszont pénzbe kerül. Az utóbbi napokban naponta közel száz liter tejet fejnek, amire nincs felvásárló. A Friesland literenként hetven bani és egy lej közötti összeget fizetett a tejért.
Közösen sem megy
Évek óta hangoztatják, hogy társulni kell, mert minél nagyobb a tejmennyiség, annál könnyebb az értékesítése és jobb árakat is ki lehet alkudni a felvásárlóval. Most ott tartunk, hogy hiába vannak olyan bejegyzett mezőgazdasági vállalkozók, akik nagy mennyiségű tejet tudnak termelni, ugyanúgy felvásárló nélkül maradnak. Szárazberek és Kispeleske tudna biztosítani hat-nyolcszáz liter tejet, de még ilyen mennyiségre sem találnak felvásárlót. Nagyon sok tehéntartó abban gondolkozik, hogy eladja a teheneit, mert ráfizetéses. Azok, akik tehenet akarnak vásárolni kihasználják az alkalmat és nagyon olcsó árakat ígérnek. Nagy László is elgondolkozott azon, hogy vásárra viszi a fejősteheneit. De feltette a kérdést önmaga számára: ha mindent elad, ki tudja-e fizetni az adósságait, ráadásul mihez kezd utána ötvenhét évesen, mert munkahelyet aligha talál?
Elek György