Szatmárnémeti

„Húsvétig tart a karácsony”

2018.12.08 - 13:02

Különleges, életre szóló élménnyel ajándékozta meg a több száz szatmári gyerkőcöt és felnőttet az 50. születésnapját ünneplő Kaláka.

Túlzás nélkül mondható: annál ragyogóbb ötlet még nem pattant ki a Szatmár megyei és Szatmárnémeti RMDSZ Nőszervezet „fejéből”, mint amikor úgy döntöttek, hogy a Mosolygós karácsony égisze alatt egy különleges ajándékkal, az 50. születésnapját ünneplő Kaláka együttes betlehemes koncertjével kedveskednek a karácsonyt már nagyon váró gyermekeknek és felnőtteknek. Az ötlet nagyszerűségét már hetekkel ezelőtt igazolta a hatalmas érdeklődés, a két szatmárnémeti, illetve mai nagykárolyi előadásra pillanatok alatt elfogytak a jegyek — de mivel több mint 200 gyermek kérésének lehetetlen ellenállni, a jubileumozó zenészek bevállaltak még egy harmadik, plusz előadást is a megyeközpontban.

Tegnap délelőtt a filharmónia színpadán Kereskényi Noémi, a városi szervezet elnöke köszöntötte a nézőteret zsúfoltságig megtöltő és izgatott (első) gyermeksereget, majd a kalákások „köszöntek be” József Attila jól ismert, Három királyok megzenésített versével, s kérdezték: Szabad-e bejönni ide betlehemmel? Aztán kezdetét vette egy varázslatos utazás, amelynek keretét a betlehemes játék adta — felhangzott a Nagyszalontai Betlehemes, amelyet még Kodály Zoltán gyűjtött anno; karácsonyi magyar népdalok (éneklés közben egy-két szóval bemutatva az épp megszólaltatott hangszert is), egyikbe-másikba a szöveget ismerő gyermekek is „belevokálozva”. Az együtt éneklés ezt követően is folytatódott, hiszen nagyon sok apróság ismerte a svéd Fanny és Alexander film vidám betétdalát, amely szerint „húsvétig tart a karácsony és karácsonyig a húsvét”; lelkesen tapsolták végig a zene ütemére a pattogó spanyol ritmusú, Az állatok Jézus előtt karácsonyi mesét, dúdolták ragyogó szemekkel a cseh karácsonyi dal tollom, tollom, pillárom rigmusát — a zenészek pedig ugyanúgy örömtől ragyogó szemekkel nézték a lelkes közönséget, énekeltették velük Weöres Sándor versét, aztán felhangzott a Téli éj, a Hópihe karácsony, no meg a Kukuca és a Téli nyalánkságok, s természetesen a Krisztus urunk áldott születésén, a Csendes éj és a többi, ünnepre hangoló vers és ének. Ráadásul a csoda az előadás végén is tovább folytatódott, ugyanis a terembe lépett a Mikulás, hogy a lelki-zenei ajándék mellett kézzelfogható, ropogtatni való ajándékkal is kedveskedjen a gyermekeknek.

 

 

Szabó Kinga Mária