Egészség

HPV elleni védőoltás — igen, fiúknak is

Már több mint 25 országban, köztük Magyarországon is oltják a fiúkat HPV ellen / Fotó: MTI
2021.05.27 - 20:00

Az Egészségügyi Minisztérium ezen a héten elkezdte a szükséges lépéseket az ingyenes HPV-oltás kiterjesztésére a 14 év feletti lányokra és a fiúkra egyaránt — közölte dr. Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter, aki azt is bevallotta, hogy nemrég kislányát is beoltatta a méhnyakrákot is okozó humán papillomavírus ellen.
„Remélem, hogy a 8 éves kisfiamat is be tudom oltatni a jövőben, úgy, ahogy nemrég a kislányomat is beoltattam” — tette hozzá a szaktárcavezető, aki részt vett az Anyák az Anyákért Egyesület szervezte, a HPV-oltási kampánnyal kapcsolatos vitán. Az ingyenes HPV-oltási kampány jelenleg csak a 11 és 14 év közötti lányokat célozza. Egy válaszható vakcináról van szó, amelyet a családorvostól kell kérni.

A méhnyakrák csak a legismertebb és százalékos arányban a leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés, amelyet a humán papillomavírus ki tud váltani, de gégerákot, végbélrákot mind a két nemben egyformán okozhat, nincs különbség. Emellett pedig meg kell említeni az egyik legismertebb, nem rosszindulatú, de rendkívül kellemetlen, az adott egyén életét teljesen tönkretevő következményt, ami a vírusos szemölcs a nemi tájakon. A humán papillomavírus szexuális úton terjed, az pedig bizonyított tény, hogy ha mind a két nem védve van, a vírusátvitel lehetőségét is töredékére lehet csökkenteni, a HPV eltüntetése az emberi szervezetből tehát sokkal rövidebb úton bekövetkezhetne a fiúk oltásával.

Másutt már alkalmazzák

A HPV elleni védőoltást sokan csak méhnyakrák elleni oltásként ismerték, ezért nem igazán érthető mindenki számára, hogy a fiúk oltása, azaz az oltási program szélesítése miért is nagy jelentőségű. 

Az elmúlt néhány évben nyilvánvalóvá vált, hogy a fiúk oltása a lányok vakcinációjával együtt sokkal eredményesebben csökkenti a HPV okozta megbetegedések esélyét, ezért több mint 25 országban javasolják már az úgynevezett nemtől független (genderneutrális) oltási programot, például Magyarországon, Ausztráliában, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Belgiumban, Németországban, Dániában, Ausztriában, Olaszországban, Norvégiában, Svédországban és a közép-európai országok közül Horvátországban, Csehországban és Szlovákiában. Ausztráliában az általános oltási programnak köszönhetően a szűrésekkel 10 éven belül várhatóan el fog tűnni a méhnyakrák, az Európai Rák Szervezet pedig a HPV okozta daganatok teljes eltűnését várja az oltási programtól néhány évtizeden belül.

Nincs benne vírus vagy DNS

Ma már tudjuk, hogy a HPV okozta komoly elváltozások nem azonosak kizárólag a méhnyakrákkal, a férfiak is érintettek, a betegség továbbadásában is komoly szerepük van. A kórokozó évekig lappanghat tünetmentesen a szervezetükben, ezért a vírushordozó tudtán kívül fertőzi meg aktuális partnereit. Nem tudható előre, kinél válik tartóssá a fertőzés, aminek már komoly következményei lehetnek. Gyakori és kellemetlen elváltozás a nemi szemölcsök kialakulása (hímvesszőn, herezacskón, végbélnyílás körül, szájpadláson), de ez mindig jóindulatú. A hímvessző, garat, szájüreg és végbélnyílás daganatai azonban már rosszindulatúak. A szájüregi daganatok jelentős hányadát is ez a vírus okozza. Az Amerikai Egyesült Államokban például a férfiak 10 százalékában kimutatható a szájüreg nyálkahártyájában a vírus jelenléte, és a száj-garat üregi daganatok 70 százalékát okozza a vírus jelen tudásunk szerint.

A nők 80 százaléka fertőződik meg a vírussal élete folyamán, akár több törzzsel egy időben, akár több alkalommal is. A szervezet gyakran meg tud birkózni a fertőzéssel, ám amikor nem, a hosszú ideig fennálló fertőzés következtében a hámsejtek rosszindulatúan átprogramozódnak. A gondok ekkor kezdődnek — a védettség azonban az oltással kialakítható. A legoptimálisabb időpont a vakcinációra a nemi élet elkezdése előtti időszak, de bármely életkorban érdemes megfontolni. A hordozói állapot nem jelent ellenjavallatot, hiszen a cervikális nyákban jelen levő ellenanyagok az immunizációt követően már képesek közömbösíteni a kijutó vírusokat.

Az oltóanyag az immunválasz létrehozásához egy vírusszerű részecskét tartalmaz (VLP), ami egy L1 kapszid fehérjét tartalmaz. Az immunválaszhoz szükséges ingert ez a fehérje képviseli, ami jelen van a betegséget okozó vírusban is. Nem tartalmaz vírust, DNS-t sem, és nem okozhat daganatot.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Féláron kérhetik mától a HPV elleni védőoltást!

Már nem csak az iskolások számára ingyenes a méhnyakrákot is okozó humán papilloma vírus elleni védőoltás, hanem 50 százalékos kedvezménnyel kérhetik a 19 és 45 év közötti romániai nők is!
Szatmárnémeti

Influenza elleni oltás, ami orrspray

Szatmár megyében is kapható a gyerekeknek orron át adható influenza elleni vakcina. Ha a családorvos felírja, ingyenesen válthatják ki a szülők a tű nélküli, orron át adható influenza elleni védőoltást. Egyszerű és nagyszerű, ráadásul fájdalommentes!
Szatmár megye

Több védőoltást is felírhatnak ingyenesen a családorvosok

Már sokan felíratták receptre családorvosaikkal az influenza elleni védőoltást, a kiváltást követően pedig be is adatták az egészségügyi szakemberekkel. Decembertől ugyanakkor már nem csak a grippé, hanem egy sor komoly fertőzés, például a méhnyakrákot okozó HPV elleni védőoltást is fel tudják írni térítésesen a háziorvosok.