Külföld

Hova és milyen feltételekkel tudunk utazni?

2020.07.30 - 16:30

Teljében a nyaralási szezon, és ezzel szoros összefüggésben ismét egyre inkább terjed a koronavírus is — nemcsak Romániában, hanem Európa-szerte is. A vén kontinens több országa újra szigorításokat vezet be saját állampolgárai számára, ugyanakkor a friss fertőzöttek számának növekvő tendenciája miatt kis túlzással naponta újabb és újabb országok tiltják meg/korlátozzák a beutazást a román állampolgárok számára — függetlenül attól, hogy csak nyaralni indultak volna vagy dolgozni, netán hazalátogatást követően tértek volna vissza második otthonukba.

A román külügyminisztérium honlapján folyamatosan frissülnek az adatok, de mivel a beutazási korlátozások gyorsan változnak, a tárca arra kér mindenkit: útnak indulás előtt feltétlenül tájékozódjanak a célország hivatalos oldalain, valamint a román külügyminisztérium honlapján (www.mae.ro), ugyanakkor hasznos információk találhatók az Európai Bizottság honlapján (https://reopen.europa.eu/hu/) is.

Az alábbiakban összefoglaltuk, mely országok milyen feltételekkel „nyitják meg” kapuikat a román állampolgárok előtt.

Ausztria

Korlátozás nélkül beléphetnek azok, akik olyan angol vagy német nyelvű, negatív koronavírustesztet mutatnak be, amely a beutazást megelőző legfeljebb három napban (72 óra) készült. Fontos tudni, hogy koronavírusteszt alatt mindenhol a PCR-típusú molekuláris tesztet értik, a gyorsteszteket sehol, egyetlen országban sem fogadják el. Aki nem tudja bemutatni a tesztet, annak 10 napra saját költségére karanténba kell vonulnia, s amennyiben a karantén ideje alatt negatív eredménnyel tesztelik, a karantént felfüggesztik. Ha a Romániából érkező utazó nem tud felmutatni a határon negatív tesztet, vagy nem tudja bizonyítani, hogy van megfelelő hely, ahol karanténba vonulhat, nem engedik belépni Ausztria területére.

Belgium

A belgiumi közegészségügy osztályozása értelmében Románia a narancssárga besorolást kapta, ami azt jelenti, hogy az innen érkezőknek azt javasolják: konzultáljanak orvossal egy esetleges koronavírusteszt elvégzéséről, aki tanácsot ad a turistának/beutazónak arról is, hogy vonuljon-e otthoni elkülönítésbe — egyelőre mindezeket a belga hatóságok csak javasolják, még nem kötelező jellegűek. Kötelező viszont minden Belgiumba utazónak indulás előtt kitöltenie a Public Health Passengers Locator Form megnevezésű dokumentumot, amely a https://dofi.ibz.be/sites/dvzoe/EN/Pages/Travel-to-Belgium.aspx honlapon található meg.

Ciprus

A földközi-tengeri szigetország hatóságai A, B és C kategóriába sorolják a külföldről érkezőket — Románia C jelzést kapott, ami a legszigorúbb szabályokat vonja maga után. Ezeknek megfelelően kötelezően 14 napos otthoni elkülönítésbe kerülnek a Romániából érkezők az általuk bejelentett lakcímen, turistáskodni viszont nem lehet a C jelzésű országokból érkező állampolgároknak. Azoknak, akik Romániából utaznak a szigetországba, és nem rendelkeznek ciprusi állampolgársággal, sem tartózkodási engedéllyel, a belépéshez szükségük van egy utazási engedélyre (https://cyprusflightpass.gov.cy/), illetve az érkezés előtt legalább 24 órával regisztrálniuk kell (az engedély magában foglalja egy koronavírussal kapcsolatos kérdőív elektronikus kitöltését és a repülési adatok bevezetését). Mindezek mellett szükség van egy angol nyelvű negatív PCR-tesztre, amelyet legfeljebb 72 órával az ország területére való belépés előtt készítettek Romániában, valamint a ciprusi belügyminisztérium által a nem rezidensek számára kiadott különleges engedélyre.

Csehország

Meglepő módon Románia ugyan zöld besorolást kapott, viszont azon román állampolgároknak, akik a beutazás előtt több mint 12 órát járványtani szempontból magas kockázatú országokban (Svédország, Szerbia, Montenegró) töltöttek, Csehországban jelentkezniük kell egy orvosi rendelőben koronavírus-tesztelés céljából, amelynek elvégzésétől 72 óráig korlátozzák az illetők mozgási szabadságát. A munkavállalás céljából Csehországba érkező romániai állampolgároknak (ha az elmúlt 14 napban legalább 12 órát Romániában töltöttek) negatív koronavírustesztet kell felmutatniuk munkahelyükön, ami nem lehet négy napnál régebbi, és a vizsgálatot Csehországban kell elvégeztetni. A turisztikai, tanulmányi vagy átutazási célokból érkezőkre ezek az előírások nem vonatkoznak.

Észtország

A balti államban augusztus 2-ig kötelezően 14 napos házi elkülönítés vár a román állampolgárokra — az észt hatóságok péntekenként frissítik a járványtani szempontból kockázatos országok listáját. Észtországon minden megkötés vagy előzetes nyomtatványkitöltés nélkül átutazhatnak a román állampolgárok, de csak abban az esetben, ha az országba való belépéskor, a határátkelőnél semmiféle koronavírusos tünetet nem produkálnak.

Dánia

A királyság hatóságai zárt vagy nyitott országokba sorolták az államokat az aktuális fertőzési ráta függvényében, Romániát pedig nyitottnak minősítették — az országok besorolását minden hét csütörtöki napján frissítik. Aki Dániában szeretne vakációzni, annak előbb minimum hat éjszakára szállást kell foglalnia (szálloda, motel, kemping, panzió vagy akár magánház is), a foglalási visszaigazoláson pedig fel kell legyen tüntetve a pontos cím, az éjszakák száma, valamint az érintett személyek neve.

Finnország

Augusztus 11-ig továbbra sem fogadnak beutazókat Romániából, csak akkor, ha az illetőnek nyomós indoka van belépni Finnország területére — például tartózkodási engedéllyel rendelkezik, munkavállaló, finn állampolgár családtagja, finnországi tanintézményben tanul. Minden Finnországba lépő személynek önkéntes házi karantént javasolnak.

Görögország

Az egyik legnépszerűbb vakációs célország a turistaszezon beindultával szinte napról napra változtatta a beutazási feltételeket, július 28-tól már PCR-tesztet kell felmutatniuk Görögországban a reptéren is azoknak az állampolgároknak, akik repülőgéppel érkeznek Romániából. A tesztet ebben az esetben is akkreditált laborban kell elvégeztetni, és az eredményt angol nyelvű dokumentumban kell bemutatni, amelynek tartalmaznia kell az illető személyes adatait is. A teszteredmény felmutatása mellett kötelező a görög hatóságok által kért online kérdőív (Passenger Location Form - PLF) kitöltése, ugyanakkor nem kizárt a szúrópróbaszerű tesztelés sem az átkelőknél.

Hollandia

A Romániából érkezőknek a holland hatóságok „nyomatékosan javasolják” a 14 napos otthoni elkülönítést, a repülőgéppel utazóknak pedig egy egészségügyi nyilatkozatot kell kitölteniük és a reptéren felmutatniuk (https://www.government.nl/documents/publications/2020/07/07/information-for-passengers-flying-to-and-from-the-netherlands).

Írország

A Romániából Írországba érkező személyeknek 14 napos otthoni elkülönítésbe kell vonulniuk a határ átlépését követően, illetve belépéskor egy formanyomtatványt kell kitölteniük az írországi lakhelyük adataival. Az intézkedés augusztus 10-ig érvényes.

Lettország

A Romániából érkező személyeknek 14 napos otthoni elkülönítésbe kell vonulniuk a határ átlépése után.

Litvánia

A litván hatóságok továbbra sem engednek belépni az ország területére román állampolgárokat — kivételt képeznek az országon átutazók, tartózkodási engedéllyel rendelkezők, illetve rendhagyó esetekben a hatóságok külön engedélyét bemutatók.

Magyarország

A magyar beutazási korlátozások értelmében a sárga jelzéssel besorolt Romániából házi hatósági karanténkötelezettség terhe mellett lehet belépni — ha a magyar állampolgár esetében az egészségügyi vizsgálat nem állapítja meg a fertőzés gyanúját, és az érintett rendelkezik magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel, 14 napra hatósági házi karanténban, amennyiben az érintett nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel, 14 napra a járványügyi hatóság által kijelölt karanténban lesz elhelyezve. A házi karantén kötelezettsége alól mentesülhet az, aki a Magyarországra való belépést megelőző öt napon belül, legalább 48 órás különbséggel két alkalommal elvégzett, angol vagy magyar nyelvű, negatív PCR-koronavírustesztet tud bemutatni. A teszt elvégzését természetesen otthon (Magyarországon) is kérheti, és az első negatív eredményt követően elhagyhatja a karantént, viszont kötelezően el kell végeztetnie a második tesztet is.

A Magyarországgal szomszédos országok állampolgárai a határtól számított 30 kilométeres sávon belül legfeljebb 24 órán át tartózkodhatnak az ország területén korlátozás nélkül.

Montenegró

A Szerbiából érkező személyek intézményes karanténba kerülnek az országban, a karanténkötelezettség akkor nem érvényes, ha az átutazás Szerbián keresztül ugyanazon a napon megtörténik.

Moldova

Román állampolgárok csak nyomós indokkal léphetnek be az országba — például moldovai állampolgárok családtagjai, diplomaták, ingázók stb. —, turisztikai célból nem.

Nagy-Britannia és Észak-Írország

A román állampolgároknak a határ átlépése után 14 napos elkülönítésbe kell vonulniuk, az előírás megszegéséért 1000 fontos bírság jár. Emellett a határ átlépése előtt egy formanyomtatvány kitöltésével meg kell jelölniük azt a lakcímet, ahol az elkülönítésüket töltik, illetve azt az útvonalat is, amelyen eljutnak a határtól az adott lakcímig.

Norvégia

Norvégia fenntartja a karanténkötelezettséget a Romániából érkezőkkel szemben: tíz napra elkülönítésbe kell vonulniuk. A korlátozás alól kivételt képeznek azok a román állampolgárok, akiknek valamely, a karanténkötelezettség alól mentesített országban van az állandó lakhelyük.

Olaszország

Az olasz hatóságok döntése értelmében kötelező módon 14 napos egészségügyi felügyelet és házi karantén vár Olaszországban mindazokra, akik az elmúlt 14 napban Romániában tartózkodtak vagy áthaladtak az országon — az intézkedés egyelőre július 31-ig érvényes, amikor felülvizsgálják a helyzetet.

Szlovákia

A szlovák hatóságok járványügyi szempontból kockázatos országnak tekintik Romániát, ezért a román állampolgárok házi elkülönítésbe kerülnek, amelynek ötödik napja után PCR-tesztet kell végeztetniük — amennyiben a teszt eredménye negatív, megszűnik az elkülönítési kötelezettség. A román állampolgárok átutazhatnak Szlovákia területén azzal a kikötéssel, hogy sehol nem állhatnak meg, s az átutazás időtartama legtöbb 8 óra lehet.

Szlovénia

Szlovéniában is 14 napos elkülönítésbe kell vonulniuk a határ átlépését követően a román állampolgároknak; az ország területén való átutazás engedélyezett, ennek időtartama azonban nem haladhatja meg a 12 órát.

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Korlátlan számú ingyenes utazás Magyar igazolvánnyal?

Jelenleg évi négy alkalommal lehet térítésmentesen utazni a Magyar Államvasutak járművein a Magyar igazolvánnyal rendelkezőknek, de reformot ígér a szomszédos közszállítási társaság: ha minden igaz márciustól korlátlan számú ingyenes utazásra lesz lehetőség.
Szatmár megye

Főleg diákokat érintett a vasutassztrájk

Iskolába ingázó tanulók százai kellett átszervezzék a pénteki napjukat, a vasutassztrájk miatt ma nem tudtak nyolcra beérni, mert reggel két órát az állomásokon álltak a vonatok.
Mi újság?

Ahány ház, annyi szokás — ahány ország, annyi nyári szünet

Egyes uniós országokban a nyári szünet kezdete és vége fix, míg más helyeken az ország nagysága miatt a különböző régiókban különböző időpontokban kezdik és fejezik be a nyári szünetet a tanulók — ilyen Németország, Ausztria és az Egyesült Királyság is.