Vidék

Hőségriadóban megyénk falvai

2012.07.05 - 11:05

A legtöbb településen a polgármesterek megtették a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy elkerüljék a hőség miatt várható katasztrófákat. A mezőgazdászok csak kora reggel és késő este dolgoznak a mezőn.

 

 

Még napokig tarthat a hőség, melynek elviselése nagy terhet ró emberre, állatra és növényre egyaránt. A médiában számtalan rossz példával is találkozhatunk: sok ember kerül kórházba, sok helyen tönkremegy a termés, a legtöbb állat is nehezen viseli az árnyékban is gyakran negyven fokot megközelítő forróságot. Falvakban, községekben működnek katasztrófavédelmi csoportok, melyek irányítója a polgármester Az alábbiakban néhány község polgármesterét arról kérdezzük, milyen lépéseket tettek a nagy melegben esetlegesen felmerülő problémák megelőzésére.

Gaman Mihai, Pusztadaróc község polgármestere elmondta, hogy a községházán bárki hozzájuthat hideg vízhez, de a települések forgalmasabb részein locsolnak, hogy azáltal is frissüljön a levegő. Az önkéntes tűzoltók állandó készenlétben vannak, hogy szükség esetén közbeléphessenek. Ilyen hőségben gyorsan keletkezhet tűz, mely hamar tovább is terjedhet. Az orvosi rendelőben is mindig van szolgálat, de azt is megoldják, ha valakit be kell szállítani a városba.

 

 

 

Incze Lajos, Halmi község polgármestere állatorvosként arra figyelmeztet, hogy az állatok számára biztosítani kell a vizet és amennyire csak lehet árnyékban kell tartani őket. Bár sok a munka a mezőn, a földműveléssel foglakozók nagy része inkább kora reggel és késő este megy ki a mezőre. Készenlétben állnak az önkéntes tűzoltók, akik az utóbbi időszakban nagyon aktívak, ennek oka az is, hogy minden beavatkozáskor hatvan lejt kapnak. Elkezdődött az aratás is, amit ma már kombájnokkal végeznek. Amikor a gépek kimennek a mezőre, kötelező víztartályt is vinni, hiszen a traktorból kipattanó szikra bármikor tüzet okozhat, ami miatt gyorsan leéghet az árpa vagy a búzatábla.

Szűcs Szabolcs, Szatmárhegy község elöljárója arról tájékoztatott, hogy a község mezőgazdászai aratáskor körbeszántják a parcellákat, hogy ha véletlenül tűz keletkezik, az ne tudjon továbbterjedni. A község önkéntes tűzoltói az utóbbi napokban rendszeresen gyakoroltak, hiszen ma részt vesznek a Zilahon megrendezésre kerülő zónaversenyen.

Dobos István, Mikola község polgármestere elégedett amiatt, hogy a mikolaiak nem várnak arra, hogy mások oldják meg problémáikat, a szántóföldeken dolgozók megteszik a szükséges tűzvédelmi intézkedéseket, nagyobb mennyiségű vizet szállítanak az aratási helyszínekre. A közalkalmazottak számára a tanács biztosít ásványvizet és csökkentett munkaprogrammal dolgoznak.

Elek György