Szatmárnémeti

Horror árak a fuvarozásban

Teherfuvarosnak lenni sohasem volt könnyű, de most pláne nem az (Fotó: trans.info)
2022.03.26 - 13:00
A sokadik áremelési hullám után hamarosan jön egy következő, ami a fuvarozási költségek megemelkedése miatt fog tarajosra tornyosulni. Most még alig emelkedtek az árak, de ez nem sokáig lesz így.

Most egyelőre csak a fuvarozócégek beszélnek brutális drágulásról a saját ágazatukban, de egyelőre mindenki másnak szerencséje, hogy nagy a konkurencia a szállításban, sok az autó az utakon, és ez a drágulás még nem érkezett meg azokhoz, akik feladóként vagy címzettként részesei a fuvarozásnak. Árufuvarozással foglalkozó szatmári cégvezetőkkel beszéltünk a jelenlegi helyzetről az ágazatban, olyan cégek ezek, amelyeknek az autói alkatrészeket, nyersanyagot vagy épp késztermékeket visznek el A-ból B-be, és amelyek kulcsszerepet játszanak az áruellátásban és a beszállításban.

Nincs aki fizessen

Nem csak az üzemanyag és a biztosítás drágult nagyot tavalyhoz képest, de emelkedett a minimálbér is — ha nagyon nem is, de ez is befolyásolja az árképzést —, de drágább lett 20–30 százalékkal az alkatrész és a gumiabroncs is. Azt mondja több szállító is, hogy ötven százalékkal kellett volna mára drágább legyen a szállítmányozás, mint tavaly volt, azonban csak 15–20 százalékos áremelést sikerült bevinni a piacra. Egyelőre az van, hogy a nagy többség igyekszik lenyelni a drágulásokat, pótolni a kiesést valahogy a korábbi évek tartalékaiból, és ezért van az, hogy még nem lódultak meg a fuvarozási költségek. A legtöbb feladó egyszerűen nem képes elfogadni semmilyen fajta drágulást, mert sajnos minden cég szenved a magas energiaköltségek miatt egész Európában. Akár napokig, akár egy-két hétig is képesek hanyagolni az eddigi fuvarozót, és a megszokott áron találni másikat, olcsóbbat a fuvartőzsdén, azonban ahogy telnek a napok, egyre nehezebben sikerül, mert egyre-másra adják fel a cégek a kivárási taktikát, meg a tartalékaikat is felélik lassan.

Átszervezett üzletpolitika

Köztes megoldás szállító és szállíttató számára is, hogy nem indítják el az autót nyolcvanszázalékos telítettség mellett, inkább várnak pár napot, míg teljesen meg nem telik. Eddig még belefért az, hogy havi egy-két útnál visszafelé nem volt áru a kocsin, de ilyesmit ma kigazdálkodni már elképzelhetetlen. Egy megbízás helyett, ami teli fuvart jelentene, inkább leszerveznek maguknak három harmincszázalékosat, mert így nagyobb az árrés, van miből pótolni a veszteségeket, kisebb a lenyelt drágulás hatása a költségvetésre.

Egyéb tételek

Az üzemanyag-drágulás a legnagyobb problémájuk a fuvarozóknak, a legtöbbjük a háromszorosára drágult biztosítástm a tíz százalékkal megemelkedett minimálbért vagy a szintén megnőtt egyéb költségeket nem is említi. Az üzemanyag a legnagyobb tétel minden fuvarozó számláján, ezért is a 8 lejes üzemanyagáraktól való irtózás, nem beszélve arról, hogy van olyan cég, amelyik nem is a romániai, hanem a nyugat-európai motorinaárakkal kell számolnia, mert az itthon teletankolt autó egy hosszabb útról nem ér haza még egy tankolás nélkül.

Nyugati árak

Külföldön sem jobb a helyzet üzemanyagárak terén, pláne, ha itthon kialkudott tarifából kell a nyugati áron kiszabott gázolajat kifizetni. Olaszországban 2,5, Németországban 2,3, Szlovéniában 2, Lengyelországban szintén 2 eurós áron mérik az olcsóbbik motorinát, ilyen árak mellett hazafelé még drágább az út, mint odafelé.

Princz Csaba