A természetes élőhelyeken hatvan napig, azaz április 9-e és június 7-e között érvényes a horgászati tilalom, a határvizekre negyvenöt napon át, április 24-étől június 7-éig vonatkozik a rendelkezés. A 2008. március 5-én elfogadott 23-as számú sürgősségi kormányrendelet szerint a tilalom idején folytatott horgászati tevékenység bűncselekménynek minősül, és bírsággal, illetve a horgászati jog egytől három évig terjedő megvonásával büntethető.
A telepített tavakra nem érvényes a tilalom, hiszen azokat tulajdonosaik adminisztrálják. „Mivel mi külső forrásból töltjük fel a halállományunkat, mi rendelkezünk felette, saját szabályok szerint szervezzük a horgászatot” — közölte lapunk kérdésére Matei Coza, a gencsi sporthorgásztó ügyintézője. Az összesen két telepített tavat magában foglaló turisztikai komplexum vizeiben ponty, csuka, süllő, amur és kárász akadhat a szerencsés horgász szerelékére. Egyébként a tavaszi szezonban reggel hat és este kilenc között lehet pecázni, de a nyári időszakban éjszakai horgászatra is van itt lehetőség. A sporthorgászoknak 35 lejt kell fizetniük, s amennyiben haza is szeretnék vinni a zsákmányt, akkor a pontyot 25, a kárászt pedig 15 lejes kilónkénti díj fejében tehetik a szákjukba.
A Szatmár Megyei Vadász- és Sporthorgász-egyesület (AJVPSSM) idén is kibocsájtja a teljes naptári évre érvényes sporthorgászengedélyeket. Kohán István, az egyesület nagykárolyi kirendeltségének titkára lapunknak elmesélte, hogy idén eddig közel ezer darab igazolvány talált gazdára. „Akik a korábban kiváltott engedélyeket hosszabbítják meg, azoknak 155 lejt kell befizetniük, az egyetemisták és nyugdíjasok 80 lejért, a 18 éven aluliak pedig 45 lej fejében juthatnak engedélyhez” — részletezte a klubtitkár, aki szerint év végéig általában több mint kétezren iratkoznak be az egyesületbe.
Az engedély egyébként digitálisan elérhető formájú, amelyet akár ki is lehet nyomtatni az Országos Horgászati és Tógazdálkodási Ügynökség (ANPA) honlapjáról. Ezzel a tilalmi időszakon kívül bármikor ingyenesen lehet horgászni a megye összes vadvizén, a folyókon és azok mellékágain, továbbá a Duna-deltában és a Fekete-tengeren, az ott megjelölt területeken.
Amennyiben más megyében kívánnak adózni a sporthorgászszenvedélyünknek, fel kell keresniük az ott illetékes egyesületeket, és tisztázniuk kell velük a horgászati feltételeket. „A mi egyesületünk is partnerségben áll a környező megyék hasonló intézményeivel, és bizonyos feltételekkel, pótdíjak befizetésével nálunk is horgászhatnak más egyesületek tagjai” — tette hozzá Kohán. A szatmári egyesületnek egyébként a megyeszékhely kivételével Nagykárolyban és Avasfelsőfaluban is vannak klubjai.
A márciusi melegebb időben már több horgászt is lehetett a vizek partjain látni, és a közelgő ünnepek miatti szabadnapok, valamint a várható felmelegedés valószínűleg újra kicsalja majd őket a zöldbe. Nyár elejéig viszont csak a telepített tavak maradnak számukra, síkvizeken az ívási időszak végéig tilos a horgászat.
Végh Balázs