Belföld

Hoppon maradt páciensek

2016.07.06 - 15:51

Az orvosok több mint felének okoz gondot az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere — hetente előfordul, hogy nem tudnak küldőpapírt, receptet kiállítani, derült ki egy felmérésből.

 

A fővárosi orvoskamara nemrég végzett online kérdőíves felmérése szerint, melyre több mint 14 ezren válaszoltak, sok páciens marad hetente küldőpapír vagy recept nélkül, mert az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere időnként hibásan működik vagy teljesen leáll.

A szakemberek — családorvosok, kórházi dolgozók, a szakrendelők orvosai — 58 százaléka szerint az egészségügyi kártyás rendszer legalább egyszer, de akár három alkalommal is leblokkol egy héten, 21 százalékuk tapasztalata szerint egy hónapban 1–3 alkalommal kerül erre sor, 18 százalékuk pedig mindennap szembesül ezzel a problémával. A válaszadók mindössze 3 százaléka mondta azt, hogy nem találkozott még ezzel a gonddal.

Amikor pedig a rendszer leáll, akkor átlagosan két órán keresztül használhatatlan — jelölték meg válaszukban az egészségügyiek. A két óra alatt akár öt páciens is ellátás nélkül marad, mert az azonosító aktiválása nélkül nem téríti meg a biztosító a szolgáltatásokat.

Az orvosok 49 százaléka elmondta, az egészségügyi kártyás rendszer időnkénti leállása miatt előfordult, hogy nem tudott receptet és küldőpapírt kiállítani a betegnek. Arra a kérdésre, hogy utólag, a rendszer helyreállása után mennyiben sikerült bevinni a nyújtott szolgáltatások adatait, a megkérdezett orvosok 16 százaléka azt mondta, ezt egyáltalán nem tudta megtenni.

A doktorok 62 százaléka szerint az informatikai rendszeren javítani kellene, 11 százalékuk pedig azt mondta, húsz percre kellene emelni a konzultációk hivatalos időtartamát.