Szatmárnémeti

Honosítás és választási regisztráció

2018.02.08 - 11:04

Még Kárpátaljáról is jönnek egyszerű honosítást igényelni, de a Köldökzsinór program iránt is nagy az érdeklődés az Eurotrans Alapítvány szatmári irodájában.

Akár úgy is lehetne fogalmazni: nem szűnik a honosítási kedv — a teljesen ingyenessé tett okiratfordítással és fényképkészítéssel még egyszerűbbé tett folyamat nyomán az Eurotrans Alapítvány szatmári irodájában 6000 nagykorú és 1500 kiskorú igénylő számára állítottak össze honosítási dossziét, tudtuk meg Tasnádi István irodavezetőtől. „Forgalom, azaz igénylésszám szempontjából az első helyen állunk az országban, de az igénylések nagy száma nemcsak az ingyenességnek, hanem a sokkal gyakoribb vidéki kiszállásoknak is köszönhető, hiszen nem kevesebb mint 63 kihelyezett konzuli napot tartottunk a megye különböző településein. S akárcsak eddig, idén is nagy hangsúlyt helyeztünk a vidéken lakókra, hiszen sokak — főleg az idősebbek és a Szatmárnémetitől 40–50 kilométerre lakók — számára nem olyan egyszerű bejutni a megyeközpontba. Külön 'érdekességként' említeném, hogy Kárpátaljáról is érkeztek hozzánk honosítást igénylők, akiknek természetesen ugyanúgy segítettünk, mintha szatmáriak lettek volna” — magyarázza Tasnádi, hozzátéve azt is: januárban már 25-en igényelték a magyar kormány által biztosított anyasági támogatást, de a babakötvényként közismert életkezdési támogatást is. Mint arról korábban már beszámoltunk, az anyasági támogatás egyszeri ellátást jelent, és gyermekenkénti összege 64 125 forint, ikergyermekek esetében pedig 85 500 forint; a másik életkezdési támogatás, az úgynevezett babakötvény, amely jelenleg egyszeri 42 500 forint összegű támogatást jelent, de ezt a pénzt nem kapja kézhez a család, hanem a Magyar Államkincstár egy letéti számlára helyezi, s az infláció mértékével növelt összeghez a gyermek majd 18 éves kora után juthat hozzá. Ezt az összeget amúgy gyarapíthatják a szülők, hozzátartozók is saját anyagi erejükhöz mérten — ennek megtételéhez egy Start-számlát kell nyitni (amely egyelőre Magyarországon tehető meg), és fontos tudni, hogy a magyar állam további támogatást ír jóvá a befizetett összeg után egy bizonyos határig. „Ezeket a támogatásokat a gyermek megszületésétől számított hat hónapon belül lehet igényelni, és a gyermek vér szerinti édesanyja, örökbe fogadó szülője vagy gyámja jogosult rájuk, továbbá fontos tudni, hogy akkor is igényelhetőek, ha csak az egyik szülő magyarországi állampolgár — a kicsinek viszont mindenképp rendelkeznie kell magyarországi anyakönyvvel (keresztlevéllel)!” — hangsúlyozza Tasnádi István.

Természetesen az Eurotrans Alapítványnál nemcsak a honosításban, a támogatások igénylésében, hanem a magyarországi választásokra való regisztrációban is segítenek, s mint az alapítvány elnöke, Nagy Zoltán Levente közleményében beszámolt róla, eddig 35 000 erdélyi magyarnak segítettek a választási regisztrációban. Nagy Zoltán Levente fontos részletként említette: a magyarországi lakcímmel nem rendelkező külhoni magyarok levélben szavaznak — a szavazólapok postázása március közepén kezdődik a regisztrációkor megadott címekre, a szavazólapot pedig többféleképpen lehet visszaküldeni, ám a szoros határidő miatt nem a postai úton való visszaküldést, hanem inkább valamelyik főkonzulátusra vagy az RMDSZ helyi irodáinak valamelyikéhez való eljuttatást javasolják. Nagy kifejtette: a magyarországi választás hivatalos időpontja április 8., a levélszavazatoknak eddig a határidőig kell beérkezniük. „Annak, aki voksolna, de még nem regisztrált a választásokra, azt javasoljuk, hogy ezt sürgősen tegye meg, ugyanis a Nemzeti Választási Iroda március 24-én lezárja a regisztrációt, s csak az élhet szavazati jogával, aki sikeresen regisztrál addig a határidőig, azaz március 24-ig bekerül a neve a választási névjegyzékbe. Az Eurotrans Alapítvány március 20-ig nyújt még segítséget a regisztrációs folyamatban” — fogalmazott.

 

Szabó Kinga Mária