Tegnap és ma Szatmárnémetiben szervezett honismereti konferenciát a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság.
A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum Szent Alajos Konviktusában Dukrét Géza elnök nyitotta meg a háromnapos rendezvényt, majd Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök és Kovács Sándor református esperes mondott imát. A püspök tartalmasnak nevezte a tervezett programot, kifejtve, a száz éve kitört első világháborúra történő emlékezés mindenki számára fontos, hiszen alig van olyan család, melynek nincs világháborús áldozata. Egy ilyen konferencia nem csak arra szolgál, hogy emlékezzünk, hanem arra is, hogy imádkozzunk az áldozatokért. A történelem nem ítélkezik, hanem tényeket tár fel — hangsúlyozta a püspök. Szomorú, hogy a világháborúban keresztények pusztítottak keresztényeket, pedig nem volt vallásháború. Kovács Sándor Mózes könyvéből idézett: „És ha majd megkérdezi egykor a fiad, hogy mit jelent ez, akkor mondd el neki…”. Van kinek mondani, van mit mondani, van mire emlékezni ma is. Nincs meghátrálás, nincs megállás, meg kell tegyük ma is a kötelességeinket, hogy majd felemelt fővel tudjunk beszámolni gyermekeinknek arról, amit cselekedtünk.
A megnyitó után elkezdődött a konferencia, amelyen a társaság tagjai és meghívott előadói ismertették legújabb kutatási eredményeiket. A társaság célja, hogy olyan helytörténeti kutatásokat végezzenek, amelyek megörökítik a térség jelentős eseményeit. Az idei konferencia főbb témái: Száz éve tört ki a Nagy Háború, Pusztuló műemlékeink, Nagy személyiségeink emlékezete. Szatmár megyéből előadást tartott Csirák Csaba (A nagy háborúkban nem hallgattak a múzsák), Tóth Géza Ivor (A szatmárnémeti Iparosotthon), Kiss Kálmán (Csűry Bálint hagyatéka az egyetemes magyarság kincsesbányája). A kétnapos tanácskozást követően, harmadnap a résztvevők szakmai kiránduláson vettek részt.
Elek György