Sport

„Homokozás” következik Bahreinben

2013.04.19 - 14:54

Az előző évektől eltérően végre a versenyzésről szólhat a Bahreini Nagydíj. A szigetországban az elmúlt két évben népfelkelésről beszéltek, ezért egyszer törölték a nagydíjhétvégét. Most nyugalom van, így a mezőny nyugodtan száguldozhat a sivatagban épített pályán.

Forma–1-es vonatkozásban az előző hetekben csak kevés nyugtalanító hír érkezett Bahreinről, talán azt leszámítva, hogy a Pirelli a negyedik versenyig biztosan nem változtat a sokat kritizált gumikeverékein. Tulajdonképpen kedvezőnek tekinthetjük a csendet, hiszen amikor az előző két évben valaki kiejtette a száján azt, hogy Bahreini Nagydíj, általában vagy arról beszélt, hogy bizonytalan a megrendezése az országban lévő belső feszültségek miatt, vagy arról, hogy ettől függetlenül nyugodtan odautazhat a mezőny.

Két éve Bahreint sem kerülte el az arab világon átsöprő forradalmi hullám, és az elégedetlen embereket egyáltalán nem érdekelte, hogy a Forma–1 pont oda tervezte a bajnokság nyitányát. Miután a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) megelégelte, hogy a résztvevők már-már polgárháborús tudósításokból készülnek fel a versenyre, törölte a nagydíjat, és kivárt, hogy a sportág mikor térhet vissza a hercegségbe.

Ezúttal nyugalomra számítanak, ugyanis Bahreinben közel sem volt annyira durva helyzet, mint például Szíriában, ahol máig harcok dúlnak. Korábban is főként azért volt F1–ellenes hangulat, mert az elnyomó rezsim játékszerének tekintették a versenyt.

A pálya

A hétszáz négyzetkilométeres szigetországban sivatagi tájban építették fel a Bahrain International Circuit versenypályát. Így ez is egyike lett azoknak a pályáknak, amelyeken nem a vonalvezetés, hanem a környezet adja az egyik legfőbb kihívást. „A pálya állapota sokat változik a hétvége folyamán, főleg azért, mert a szél homokot fúj az aszfaltra” – jelentette ki a Williams venezuelai pilótája, Pastor Maldonado. „Nekünk az jelent kihívást, hogy a kanyarokban folyamatosan változnak a feltételek, illetve az, hogy megbirkózzunk a homokkal, amit a sivatagból fúj a szél a pálya különböző területeire” – tette hozzá a McLaren újonca, a mexikói Sergio Pérez.

Mindegyik helyszínre jellemző, hogy a tapadás változik, ahogy egyre többet köröznek az autók, s ezáltal egyre több gumi rakódik az aszfaltra, itt viszont a folyamatos javulás helyett általában romlás figyelhető meg a tapadásban egy új nap kezdetén, mert az éj leple alatt a szél újra beteríti a pályát homokkal.

A szél által fújt finom homokszemcsék az alkatrészekre is káros hatással lehetnek, eltömíthetik a hűtőnyílásokat és a szűrőket, és azokon át beszivárogva könnyen végzetes sérülést okozhatnak a motorban vagy a váltóban. A csapatok ezért sokszor ellenőrzik a szűrőket, melyek felületét annak ellenére is sűrűbbre rácsozzák, hogy a beáramló levegő csökkenésével gyengül az erőforrás teljesítménye.

A szél befolyásolja az autók viselkedését is. „Az iránya fontos tényező a balanszban. A szél hatással lehet a végsebességre, valamint a kanyarokban nyújtott aerodinamikai teljesítményre” – magyarázza a McLaren brit versenyzője, Jenson Button. Ez nehéz feladatot ad a résztvevőknek, hogy megtalálják a szárnyak ideális beállítását és a futómű keménységét, sőt az optimális váltóáttételezés megtalálását is nehezíti.

A sivatagi környezet elmaradhatatlan velejárója a hőség: a levegő hőmérséklete 30 Celsius fok felett szokott lenni, az aszfalté pedig még magasabb. Utóbbi a gumikra van hatással, míg az előbbi tényező a hűtés fontosságát növeli. Az alkatrészek megfelelő hűtéséhez időnként arra is szükség van, hogy a csapatok extra nyílásokat vágjanak a karosszériába, amivel beáldoznak valamennyit az autók aerodinamikai teljesítményéből – idén például már a Ferrari és a Mercedes is ilyen lépésre kényszerült.

A malajziai versenyhez képest viszont eltérés, hogy az ötven százalék feletti páratartalom helyett Bahreinben szinte teljesen száraz a levegő. Ez sem kedvez a motoroknak. „A szárazság növeli a nyomást az égéstérben, ami meghibásodáshoz vezethet” – figyelmeztetett a Renault szakembere, Rémi Taffin.

Az első nagy fékpróba

A fékek első igazi nyúzópróbája ezen a hétvégén lesz. „Nagy szerepe lesz a fékeknek. Van több hosszú egyenes, amelynek végén 300 km/h feletti tempóról kell kőkeményen fékeznünk a kanyarokba” – mondta a Sauber német pilótája, Nico Hülkenberg az 5,412 kilométer hosszú bahreini pályáról. A fékek hűtése tehát szintén fontos. Például, a célegyenes végén 315 km/h-s sebességet is elérnek a versenyzők, majd három másodperc alatt 65 km/h-ra lassítanak le.

Borítékolható tehát, hogy az 57 körös távon ismét jelentős szerep jut a taktikáknak, és feltételezhetően megint lesznek olyanok, akik a mezőny többségével szemben valamiféle alternatív haditervet eszelnek ki.

Közvetítés

Szombat, 3. szabadedzés: 11 óra (Digi Sport 1); időmérő edzés: 14 óra (m1, Digi Sport 1).

Vasárnap, futam: 15 óra (m1, Digi Sport 1)