Belföld

Home office és kollegiális viszonyok

Fontos a munkahelyi interakció az alkalmazottak számára (Fotó: pua.hu)
2022.04.09 - 14:00
Az alkalmazottak több mint 80%-a azt állítja, hogy az otthoni munka befolyásolta a csapattal való kapcsolatukat, míg csaknem 88%-uk azt tapasztalja, hogy a közvetlen kapcsolat, találkozás sokban hozzájárul a gördülékeny együttműködéshez a kollégákkal.

A Covid-19-járvány kezdete óta több mint két év telt el, és a korlátozások feloldása növeli az alkalmazottak irodába való visszatérésének esélyét, de ugyanakkor rávilágít az alkalmazottak közötti fizikai interakció eddigi hiányának hatásaira is, így az alkalmazottak 82,6%-a szerint az otthoni munkavégzés befolyásolta a csapattal való kapcsolatukat. A jelenleg az irodába visszatért vagy túlnyomórészt fizikai jelenléttel, hibrid rendszerben dolgozó alkalmazottak közel 88%-a állítja, hogy sok időt tölt kollégáival való közvetlen kapcsolattartással és együttműködéssel, amikor az irodában tartózkodik — mutat rá a Genesis Property friss felmérése, amelyet országos szinten 1073 alkalmazott körében végeztek.

A felmérés továbbá arra is rámutat, hogy 10 alkalmazottból 3 szerint az interakció és a fizikai együttműködés hiánya hatással volt szakmai fejlődésére, több mint 38%-uk úgy érzi, hogy az otthoni munkavégzés kihatással volt a napi munkájára, és körülbelül ugyanennyien gondolják úgy, hogy a cég tevékenysége is megsínyli hosszú távon, ha az alkalmazottak csak home office-ban dolgoznak. Egyébként az alkalmazottak fizikai interakciója jelenleg a projektekben vagy csapattevékenységekben való együttműködésre összpontosít (63,5%), ezt követi a szocializáció a kollégákkal (23,5%).

„Az elmúlt két évben egyre nyilvánvalóbbá vált a munkahelyi interakciók fontossága, és az együttműködés ezen összetevője nélkül nem jöhet létre szilárd szakmai fejlődés, különösen a pályakezdőknél. Az irodai fizikai interakció, akár formális, akár informális környezetben zajlik, lehetőséget kínál a munkakörnyezet részletesebb és sokkal szakmaibb megértésére, valamint a szakmai ranglétrán való feljutás lépéseire” — említi meg Teodor Stoica, a Genesis Property humánerőforrás-menedzsere.

Egyébként ezt a tényt erősíti a válaszadók közel 95%-a, akik úgy gondolják, hogy az út elején álló fiatal munkavállalók többet tanulhatnának és tapasztalhatnának karrierjük elején, ha hetente legalább néhány napot a vállalat székhelyén, az irodában dolgoznának, ahol a kollégák akár segíteni is tudják őket, amennyiben elakadnak. „Sőt, a fizikai interakció nyilvánvaló előnyei mindannyiunk számára ugyanolyan fontosak; társas lények lévén szükségünk van arra, hogy emberek között legyünk, s ez sokat segíthet abban, hogy úgy mentális, mint fizikai egészségünket fenntartsuk” — teszi hozzá Teodor Stoica.

A belső terek „egészsége”

Még ha Románia ki is lépett a vélyhelyzetből, a beltéri terek tisztán tartása, illetve rendszeres fertőtlenítése továbbra is fontos, illetve aggodalomra ad okot a munkavállalók számára. A Genesis Property felmérése szerint a válaszadók közel 92%-a szerint további intézkedésekre van szükség az irodákban az alkalmazottak egészségének hatékonyabb védelme érdekében. Ez az eredmény megerősíti, hogy olyan hosszú távú megoldásokra van szükség, amelyek az irodákat olyan biztonságos helyekké alakítják, amelyek valóban támogatják a munkahelyre való bejárást és interakciót, ugyanakkor csökkentik az egészségügyi kockázatokat. Az erről szóló felmérést 2022 februárjában végezte a Genesis Property, az iVox platformon keresztül, összesen 1073 romániai internetfelhasználóból álló mintán. A résztvevők mintegy 57%-a nő, több mint 60%-uk 20 és 40 év közötti, 60%-uk pedig 3000 lej feletti nettó jövedelemmel rendelkezik.

Szilágyi Kinga