Szatmárnémeti

Hol nyaralnak idén a szatmáriak?

2013.04.12 - 10:13

Tavaly Törökország, Görögország és Horvátország volt a favorit, idén főleg Bulgáriában, Montenegróban és Cipruson töltik majd szabadságukat a megyebeliek, főleg utazási irodákkal szerződve. 2012-ben Bali és Dominika voltak a legtávolabbi célpontok.

 

Európai nyaralóhelyeken három csillag kell a szatmáriaknak, akik Közel-Keletre vagy Észak-Afrikába mennek nyaralni, azok négy csillagnál alább nem adják a nyári pihenőidő komfortszintjét. Az átlagszámokat figyelembe véve, júniustól kezdődően három-négy fős családok indulnak majd útnak charterjáratokkal, a közelebbi mediterrán célpontokra pedig saját gépkocsival, vagy buszjáratokat igénybe véve. A Solarex Toursnál februártól már teljes gőzzel folyó előfoglalások alapján idén a bolgár üdülőhelyeken, Máltán, Cipruson, Törökországban, a görög szigetek közül Krétán és Zakinthoson, illetve a Kanári-szigetek tengerpartjain lesz a legtöbb szatmári turista. A Lup Travelnél Törökországba, Görögországba, Spanyolországba, Olaszország adriai nyaralóhelyeire, Horvátországba és Szerbia-Montenegróba foglaltak helyet legtöbben. Tavaly nagyjából ugyanezek voltak a pihenni vágyó szatmáriak legkedveltebb célországai, ebben az évben Montenegró iránt nőtt meg leginkább az érdeklődés.

 

Hét éjszaka a leggyakoribb

 

Tóth Timea, a szatmárnémeti Solarex Tours turisztikai irodavezetője  elmondta, a családi nyaralás a legjellemzőbb a szatmári közönségre, három-négy főre szóló jegyeket keresnek leginkább, a szatmári átlagnyaraló hét-tíz éjszakát tölt el leginkább dél-európai üdülőhelyen, háromcsillagos szállodában. Ha afrikai vagy ázsiai célpont mellett dönt az átlagos szatmári nyaraló, akkor négycsillagos kiszolgálást választ, Európán kívül ugyanis másképp mérik a komfortszintet.

Orlando Oşan, a szatmárnémeti Lup Travel utazási iroda vezetője tapasztalatai szerint a bolgár, horvát vagy akár a görög pihenésükre, a több ezer kilométeres távolság ellenére főleg saját autóval indulnak el a szatmáriak, a kényelmetlen és kevésbé családra szabott buszozást lehetőleg kerülve. Egy külföldi nyaralást választó szatmári család tavaly átlagosan 2500–3000 lejt költött egy hétéjszakás nyaralásra, ezenfelül az útiköltségre átlagosan 900–1000 lejt áldoztak.

Tavaly kisebb volt a nyaralási kedv, mint az azt megelőző években a szatmáriak körében, azaz a nyaralási kedv éppenséggel megvolt, az anyagi lehetőségek voltak korlátozottabbak. Idén, az év eleji foglalások számát figyelembe véve fellendülőben van a turizmus, 2012-höz képest, úgy tűnik, többen mennek idén nyaralni a megyéből.

 

Paradicsomi árak

Tavaly az egzotikus nyaralóhelyek közül a Dominikai Köztársaság (ahol mára is harminc fok meleget ígértek) és az indonéziai Bali (ahol mára 29 Celsius fokról és verőfényes napsütésről szólt az előrejelzés) népének vendégszeretetét élvezték a szatmári felső tízezer tagjai közül a legtöbben, tudtuk meg a Lup utazási ügynökségnél, leginkább ide utaztak el tavaly azok, akik az itthoninál egészen más környezetre vágytak. A Karib-tengeri országban hét éjszakát eltölteni nagyjából 3000 lejbe kerül fejenként, persze a határ a csillagos ég, akár tízszer ekkora összeget is elkérnek a dominikai szigeten egy vendégéjszakáért.

A Solarex Tours ügyfelei közül tavaly az indonéz szigetvilág egyik gyöngyszemét, Balit választották a legmerészebbek. Ám a tizenkétezer kilométerre lévő egyenlítői szigeten turistaként éjszakázni nemcsak árban vetekszik egy dominikaiéval, de élményben is.

A világ másik végén végződő utazást azonban ritkán választanak a megyebeliek, hiszen az óriási távolság és az időeltolódás miatt nemcsak fárasztó, hanem drága is (de lehet, hogy csak savanyú a szőlő). Még inkább savanyú lehet, hiszen legkevesebb két átszállással, tizenkét órás repülőút után lehet célhoz — illetve a nyaralás végén haza — érni, na meg ezek a helyek általában vízumkötelesek, illetve fokozott egészségügyi felkészülést kívánnak meg, legkevesebb három oltás megtétele javasolt, az európai gyomor számára fogyaszthatatlan csapvízről nem is beszélve.

 

 

Princz Csaba