Szatmárnémeti

Hol a boldogság? És kié?

2013.05.09 - 09:47

A Harag György Társulat utolsó nagyszínpadi bemutatója a Boldogságia című mesejáték ősbemutatója lesz. Mikó Csaba kifejezetten a társulatnak írta a darabot, Csíki Zsolt rendező felkérésére.

 

Amint a május 8-i sajtótájékoztatón Bessenyei István társulatigazgató szavaiból kiderült, a Boldogságia című mesejátékot idén az ifjúsági, illetve a kisiskolás bérlettel lehet megtekinteni, de formanyelve, mondanivalója korántsem szorítkozik erre a korcsoportra. A jövő évadban szintén műsorra tűzik, mert a felnőttek szintén számos, őket közvetlenül érintő kérdésre találhatnak benne választ.

A szerző, Mikó Csaba neve sem ismeretlen a szatmáriak előtt, Testínség című darabját a tavalyelőtt láthatták.

Csíki Zsolt rendező és díszlettervező elmondta: elsősorban ifjúsági darabként kezelte a tinédzserek problémáit feldolgozó művet. Hősei a felnőtté válás útján azonban olyan helyzeteken mennek át, amelyek a náluk idősebbeket és fiatalabbakat egyaránt érdekelhetik.

 

Áthallások

Boldogságia meseországában — amely néha a szocializmus intézményesített „boldogságát” idézi fel — egy család különös varázsszert talál fel. Némi tökéletesítéssel a boldogság előidézésére volna hivatott az anyag, de egyelőre csupán a meglévő vágyakat hangsúlyozza ki, nagyítja fel. Az elnök ajándékának szánt adagot azonban megkaparintja a Szellem, aki szétszórja az emberek között. A boldogság helyett inkább annak túlzásokba fulladt hátulütőit megtapasztaló ország három részre szakad. A nagyon is mai mese varázslatos, groteszk világában aztán megkapja a magáét a cyber-térbe kiszoruló média „hatalma” éppúgy, mint a részeire szakadt mesterséges boldogság önmaguk ellentétévé vált végletei. Az elektronikai hulladékokból felépített díszletek és Zsigmond Adél velük harmonizáló jelmezei kiváló eszközei egy látványos, expresszív, a gyerekek elvárásaihoz alkalmazkodni és őket irányítani egyszerre akaró előadásnak. A történetet színpadra állító, zömmel fiatal csapat pedig végig egyenlő partnerként tekint közönségére, őket felnőttként kezelve igyekszik szót érteni velük.

 

Báthory Éva