Belföld

Hogyan tovább az oktatásban?

2020.12.04 - 07:42

Lassan lejár a tanügyminiszter 192-es sürgősségi rendeletének online oktatásra vonatkozó rendelkezése, mely szerint november 9. és december 7. között szünetel a fizikai oktatás, és kizárólag online oktatás zajlik hazánkban. A hétvégén esedékes parlamenti választások miatt leghamarabb december 9-én térhetnének vissza a diákok az iskolapadokba, ám erre nem sok esélyt látnak a szakemberek. A sürgősségi rendelet egyik cikkelye kitér arra, hogy a járványügyi helyzet alakulása alapján ki lehet terjeszteni az online oktatást az idei év végéig, tehát a téli szünidő végéig valószínűleg nem lesz fizikai oktatás. Igaz, hivatalos tájékoztatás erre vonatkozóan még nem érkezett a tanügyminisztériumtól. Az online oktatás mellett kardoskodik az Európai Bizottság javaslata is, mely azt javasolja az EU-tagállamok számára, hogy a téli vakáció végéig online oktatási rendszerben tanítsanak.
„A téli ünnepkör utáni időszakban a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében vegyék fontolóra a téli szünidő meghosszabbítását vagy az online oktatás bevezetését egy meghatározott időszakra, így megelőzendő a tanintézményekben a fertőzések kialakulását. Minden esetben ajánlott időben értesíteni a szülőket, hogy tudjanak hazatérni, amennyiben el vannak utazva” — áll az EB javaslatában.
Az iskolák megnyitása mellett áll ki a szülői képviselők egy része, illetve a diákok érdekképviselete is, és most, a kampány idején a politikusok is ügyesen csempészik be kampányaikba a fizikai oktatás melletti kiállást. December másodikán a Babeş–Bolyai Tudományegyetem szakértői csoportja több javaslatot dolgozott ki, melyek közül az egyik, hogy nyissák meg az iskolákat az elemi osztályok diákjai előtt, szigorúbb egészségügyi előírások betartásával.
A szakemberek azt hangoztatják, hogy a továbbiakban is szigorúan be kell tartani az egészségügyi előírásokat (maszkviselés, higiéniai előírások, távolságtartás stb.), el kell fogadtatni a gondolatot, hogy idén karácsonykor és szilveszterkor mellőzni kell a kántálást, a bulikat, nagy családi összejöveteleket, a koronavírusoltás-ellenességet csökkenteni kell a lakosság megfelelő tájékoztatása által, el kell fogadni azt az eshetőséget, hogy a parlamenti választások után ismét országos szükségállapotot hirdetnek, meg kell nyitni az iskolákat az elemi osztályosok előtt szigorú szabályok (megfelelő szellőztetés, távolságtartás, maszkviselés a szünetekben is) betartása mellett, és be kell vezetni a lakosság széles körű tesztelését gyorstesztekkel, annak érdekében, hogy a gazdasági élet minél hamarabb helyreálljon.
A hazai szakemberek egy része azzal a javaslattal állt elő, hogy a tanév szerkezetét alakítsák át, akár úgy, hogy a téli szünidőt meghosszabbítják, és a nyári vakációt rövidítik le. Ez csak egy a javaslatok közül, azonban tény, hogy az online oktatás minősége elmarad a fizikai tanításétól.

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Külföld

Joe Biden koronavírusos lett

Koronavírussal fertőződött meg Joe Biden; az elnök lemondta szerdai kampányprogramját - közölte a Fehér Ház.
Belföld

689 koronavírusos eset az országban

58 személyt kezelnek kórházban koronavírussal, közülük nyolcat intenzív osztályon.