Erdődön a vártnál rosszabbul szerepelt az RMDSZ a vasárnapi helyhatósági választásokon. Lukács Gábor, a helyi szervezet elnöke mindezt azzal magyarázza, hogy a Német Demokrata Fórum felrúgva az eddigi hagyományokat külön listát állított és polgármesterjelöltet indított. Az urnák előtt megjelent 2556 szavazó voksai alapján a helyi tanács összetétele a következőképpen alakul: PNL 7, RMDSZ 2, PSD 4, ALDE 2. A liberálisokkal megkötött előzetes megállapodás alapján marad az RMDSZ-es alpolgármester.
Bartók Gurzău Ioan, Béltek község polgármestere úgy gondolja, hogy az eredmények az elvárásoknak megfelelően alakultak. A négy évvel ezelőtti választásokhoz hasonlítva most vasárnap kevesebben mentek el szavazni, s ennek oka nem a koronavírus-járvány volt, hanem az, hogy elég sokan dolgoznak külföldön, akik nem jöttek most haza. A helyi tanács mint eddig, most is színes lesz: az 1384 szavazó döntése alapján a PNL 5, az NDF 2, az RMDSZ 3, a Pro Románia 2, a PSD 1 tanácsost juttatott a testületbe. Az előzetes megállapodások szerint az alpolgármestert az NDF adja, árulta el Bartók, aki meg van győződve arról, hogy zökkenőmentesen tudja majd folytatni az elkezdett munkát.
Béres Antal történelmi győzelemnek tekinti azt, hogy Lázári községben a tizenhárom tagú tanácsba tizenegyen az RMDSZ listájáról jutottak be. A döntéshozó testületben lesz még egy tanácsos az MPP és egy a PSD részéről. RMDSZ-es lesz az alpolgármester is, az ő személyét még nem nevesítették. Béres szerint a választási siker annak köszönhető, hogy sikerült csökkenteni a viszályokat, megbékélés tapasztalható a tanügyben, az egyházakban és konkrétan a lakosság körében. A kampány idején a legfontosabb tevékenységek között szerepelt az egyetértés megteremtése. Egy másik nagy eredmény az, hogy nagyon sok román szavazott az RMDSZ-re, a község 2663 lakosa élt választójogával.
Kovács József, Udvari község alpolgármestere többre számított, mint amennyit az RMDSZ helyi szervezete elért. Az egyik furcsasága a vasárnapi választásnak az volt, hogy míg a liberális színekben induló Dumitru Pop polgármesterjelöltként jól szerepelt (1700 szavazatot kapott), a pártlistára ötszázzal kevesebben voksoltak. Az RMDSZ helyi tanácsosi listájára 316-an szavaztak, az RMDSZ megyei tanácsosi listájára pedig 405-en pecsételtek. Ennek oka, hogy az RMDSZ-nek nem volt polgármesterjelöltje, nem volt egy húzóerő, ami bátorította volna a szavazókat. Szatmárudvariban a polgármestertől függ, hogy lesz-e továbbra is RMDSZ-es alpolgármester. A PNL-nek 9 vagy 10 tanácsosa lesz, az RMDSZ-nek 2, a többi román párt a leosztásokkal kaphat egy-egy tanácsosi helyet, ha az eredmény véglegessé válik.
Szilágyi Levente, az RMDSZ szatmárpálfalvai szervezetének elnöke, polgármesterjelölt elmondta, hogy Pálfalva község döntéshozó testületében 8 PNL-s, 5 RMDSZ-es és 2 PSD-s tanácsos lesz, és minden bizonnyal az alpolgármesteri tisztséget is a PNL kapja majd meg. Ez az eredmény 2676 választó preferenciája alapján alakult ki. Mivel az RMDSZ egy teljesen új csapattal indult, igen kevés esélye lesz arra, hogy hatással legyen a többséget képező PNL-re. A magyarság szempontjából a jövőre nézve hátrányt jelent az, hogy a község lakosságának a száma folyamatosan növekszik, de az itt letelepedők szinte száz százalékban román nemzetiségűek. Két vállalkozó lakóparkokat hoz létre, az egyik kilencven parcellát kínál eladásra házhelynek, a másik tömbházat épít. Az elkövetkező négy évben csak ilyen formában közel ötszáz család számára adódik lehetőség letelepedni Pálfalva községben. A jövőben gondolni sem érdemes arra, hogy magyar polgármestere lehet még a községnek.
Papp Tibor, Érendréd község polgármestere ötödik mandátumát kezdi. Sikeresnek tartja a helyhatósági választásokat, ugyanis újraválasztották több mint hetvenegy százalékkal, a PNL-s és a PSD-s kihívóival szemben. A 11 tagú helyi tanácsnak 6 RMDSZ-es, 4 PNL-s és 1 PSD-s tagja lesz, az eddigiekhez hasonlóan az alpolgármester a PNL-s tanácsosok közül kerül ki. Érendréd község jövőjével kapcsolatban 1258 lakos nyilvánított véleményt.
Kaplony többet érdemel — hangoztatta a kampány idején Megyeri Tamás Róbert, az RMDSZ polgármesterjelöltje, akit nagy többséggel választottak meg vasárnap, a helyi tanácsba 9 RMDSZ-es tanácsos jutott be a 4 MPP-sel szemben. A választópolgároknak köszönhetően Megyeri és csapata lehetőséget kapott arra, hogy gyakorlatba ültessék a kampányígéreteiket. A megválasztott elöljáró lapunk megkeresésére elmondta, hogy az RMDSZ csapata számít a kaplonyiak (természetesen attól teljességgel függetlenül, hogy kire szavaztak) észrevételeire, amit többen már fel is ajánlottak. Elismerte, hogy rangsorolni kell a szükséges beruházásokat, ugyanakkor el kell kezdeni a projektek előkészítését is, mindehhez pedig a lakosok jóindulatú hozzáállását kérte. A frissen megválasztott polgármester az eredmény tényén túl örömmel állapította meg azt is, hogy a kaplonyiakat nagyon érdekli a falujuk, a közösségük sorsa. „A helyi RMDSZ csapata most egy óriási lehetőséget kapott. A tanácsban is többsége lesz (RMDSZ 9, MPP 4), de nyilván minden kezdeményezésre nyitottnak kell lennie. Fontos, hogy ez a politikai tömörülés megmaradjon annak, aminek lennie kell: egy nyitott közösségnek, amely többé-kevésbé a lakosság elképzeléseihez igazodik” — fogalmazott.
Elek György