Szatmárnémeti

Hogyan fejlődik a gyermek beszéde?

2012.09.26 - 19:36

A gyermekek beszédfejlődése volt a témája a kedden Szatmárnémetiben megtartott Baba-mama klubnak. Az idejében felfedezett beszédhibákat jól tudják kezelni a logopédus szakemberek.

Kedden délután sok kisgyerekes anyuka látogatott el a Szatmári baba-mama klubba, ahol újra olyan témáról beszélgettek, amely minden anyukát foglalkoztat. Tóth Emese pszichológus, logopédus tartott előadást a kisgyermek beszédfejlődéséről. Amint a szakember elmondta, a csecsemő, kisgyermek egészséges nyelvi fejlődésének alapvető feltételei az ép hallás, a beszélőszervek épsége, a megfelelő agyműködés és az inger gazdag környezet. A csecsemő négy hónapos korban kezd el gagyogni egészen kilenc hónapos koráig. Egy éves korban ejti ki az első tudatos szavakat, ekkor már mintegy 50 szót megért. Két éves korában már egy-két szavas mondatokban beszél, négy-öt évesen pedig már gazdag szókinccsel rendelkezik, elmeséli az élményeit, rövid mesét mond. A beszéd fejlődése, mint bármilyen más fejlődési terület, ebben a korban gyerekenként jelentős eltéréseket mutathat. 2,5-4 éves korra tehető a fiziológiai dadogás időszaka, amikor a gyermek gondolati sebessége nem tud lépést tartani a beszéd tempójával. 4 és fél éves korig a gyerekek nagy része beszédhibás, pösze. Ez korlátozódhat néhány hangra, vagy a beszéd összes hangjára. A pöszeség magától elmúlik, csak akkor ajánlott szakemberhez fordulni, ha a beszédhiba később is megmarad, és akkor, ha a gyermek beszéde érthetetlen, vagy furcsa hangszínnel, ritmussal beszél.

Idejében kell kezelni

Vannak bizonyos jelek, amelyek a természetes módon fellépő beszédhibákon túl, már indokolttá teszik, hogy a szülők szakembertől, logopédustól kérjenek segítséget. Beavatkozásra ad okot, ha a gyermek 2 évesen még egyáltalán nem beszél, ha 3 év után még érthetetlen a beszéde, vagy nem beszél mondatokban, 4-4,5 éves korában még selypít, és 5 évesen hibás a mondatszerkesztése, vagy kifejezetten dadog, és bármilyen életkorban, ha a beszélni tudó gyermek nem mer megszólalni, emelte ki a szakember. Az idejében felfedezett beszédhibák eredményesen kezelhetőek. Ha a beszéd négy-öt éves korra nem tiszta, mindenképp logopédushoz kell fordulni, hogy megelőzzük a későbbi zavarokat, ugyanis a megkésett beszédfejlődés vagy a hosszan elhúzódó beszédhiba majd az írás-olvasás elsajátításában okozhat problémákat. Fontos, hogy születésétől fogva beszéljen az anyuka a csecsemőhöz, mondja el, hogy éppen mit csinál vele, pelenkázza, eteti, öltözteti. A gyerekek nagyon szeretik a ritmikus mondókákat, hangutánzó szavakat, ezek a beszédhibák kezelésénél is nagyon hasznos módszerek, mondta el Tóth Emese.

 Pándi Annamária