Nincs olyan ember, aki ne tudná, milyen az, amikor borzasztóan kíván egy ételt - azt viszont már jóval kevesebben tudják, hogy álljunk ellen a sóvárgásnak.
Ha nem tartunk ki az elhatározásunk mellett, és nassolunk, azzal nemcsak egy teljes diétát tehetünk tönkre, hanem utána a bűntudatunk is csak tovább etet minket. A szakemberek szerint van néhány egyszerű ötlet, amelyek segítségével mérsékelhetjük étvágyunkat és sóvárgásainkat.
1. Kezdjük a napunkat zabpehellyel!
A kutatók szerint zabpehelyben található egészséges zsírok hatására megindul bennünk a teltségérzetet keltő hormonok termelődése. Ennek hatására körülbelül 7 órán át nem fogunk ételek után sóvárogni. A vizsgálat során kiderült, akik zabpelyhet reggeliztek, 31 százalékkal kevesebb kalóriát vittek be ebédre, mint azok, akik kihagyták a reggelit vagy csak egy tál kukoricapelyhet ettek.
2. Játsszunk számítógépes játékot!
Egy közelmúltbeli tanulmány egy olyan kísérletről számolt be, amely során ételek után sóvárgó emberek figyelmét próbálták meg elterelni. Két csoportra osztották őket: az egyik csoport tagjait leültették egy gép elé, hogy tetriszezzenek, a másik csoport tagjai pedig hasonlóan cselekedtek - csak ők azt várták, hogy a játék betöltődjön. (És a játék sosem töltődött be.) Azok, akik játszottak, sokkal kevésbé voltak kívánósak és nem gondoltak annyit az evésre, mint a másik csoport tagjai.
3. Gondoljunk a következményekre!
A kutatók önkénteseknek mutattak ínycsiklandó ételekről készült fényképeket, és a hatást MRI-szkenek segítségével figyelték. Az önkéntesek ételfixációját úgy lehetett a legjobban megtörni, ha megkérték őket: ne csak az ételre gondoljanak, hanem arra is, hogy milyen hosszú távú negatív hatásokkal járna, ha nem figyelnének étrendjükre. Ennek eredményeképpen aktivizálódtak a kísérletben részt vevők fókusszal és akaraterővel kapcsolatos agyi régiói.