Vidék

Hogy ne legyen újabb tragédia

2021.07.13 - 10:37

Vegyes bizottság létrehozását és a szabad vízi strandokat működtető cégek ellenőrzését rendelte el tegnap Altfatter Tamás kormánymegbízott az apai bányatónál történt tragédia nyomán — mint arról beszámoltunk, szombaton kora este egy 22 éves szinérváraljai fiatalember leugrott a vízibicikliről, és elmerült a tóban. Barátai azonnal a segítségére siettek, annál is inkább, mivel a fiatalember nem tudott úszni, ám nem sikerült megtalálniuk a vízben, s élettelen testét csak vasárnap délelőtt sikerült megtalálniuk a kolozsvári katasztrófavédelmi búvároknak.
Az eset kapcsán számtalan kérdés felvetül, annál is inkább, mivel idén nyáron nem ez volt az első bányatavi szerencsétlenség (pár héttel korábban a gombáspusztai homokkitermelő tavában vesztette életét egy úszni tudó fiatal), s amennyire áldás, valamiképp olyannyira átok is, hogy Szatmár megye bővelkedik szabad vizekben és fürdőhelyekben, amelyek sajnos minden évben emberéleteket követelnek. No meg a szabályok be nem tartása — Romániában ugyanis minden vízi herkentyűn (bicikli, kajak, kenu, banán stb.) kötelező a mentőmellény viselése, amit a szolgáltató a vízi eszközzel egyetemben ad át a bérlőnek. Hogy ez valóban minden esetben így is történik, annak biztosítása a vízi eszközök ellenőrzésével foglalkozó állami felügyelet (ISCIR) munkatársainak a feladata, illetve a rendőrség meglátása szerint a fogyasztóvédelmi felügyelőségé — tény és való, hogy szombaton délután a vízibicikliző társaság mindegyike megkapta a mentőmellényt, kivéve az áldozat, aki már a bérlést követően, hirtelen ötlettől vezérelve csatlakozott barátaihoz. És persze ott az érem másik oldala is: a szolgáltató átadja a mentőmellényt, amit fel is vesznek, de eltávolodva a parttól azonnal meg is szabadulnak tőle, mert melegít, mert kényelmetlen, „és különben is, tudok úszni”. Sajnos azonban ez utóbbi „indoklás” nagyon nem állja meg a helyét, hiszen a legjobb úszó is kerülhet úgy vízbe, hogy nem tud még egy karcsapást sem megtenni (beveri a fejét, elveszti öntudatát, megsérül stb.).
Az sem elhanyagolható tényező, hogy a három közkedvelt tó (muzsdaji, józsefházi, apai) egyike sem rendelkezik fürdésre alkalmas vízminőségi engedéllyel a közegészségügyi igazgatóságtól — a józsefházi és apai tó partján lévő strandok üzemeltetői csak a parthasználatért kérik (kérhetik) a belépőjegy árát, ugyanis csak az minősül kikapcsolódási övezetnek, a víz — engedély hiányában — már nem. Magyarán: aki fürdik, úszik, az saját felelősségre teszi.
S még egy „apróság” az apai tóval kapcsolatban (amiről nagyon sokan megfeledkeznek): bányató, vagyis homok- és kőtörmelék-kitermelés nyomán jött létre, s épp ezért a tó feneke nem stabil, folyamatosan mozog, változik, pontos mélysége pedig megállapíthatatlan. A katasztrófavédelmi felügyelőség két évvel ezelőtt tapogatta végig szonárral a medrét, s akkor 18–30 méter közötti mélységeket mértek, azonban a két év alatt ezek a méretek változtak — az újabb tragédiák elkerülése érdekében jó lenne, ha ezeket (a szabad vízi fürdés szabályaival együtt) mindenki szem előtt tartaná, amikor oda indul strandolni.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Fürdőzni csak a kijelölt helyeken szabad!

Szabad vizekben, legyen szó folyókról, természetes vagy mesterséges tavakról, nem lehet szabadon fürdőzni. Akik mégis megteszik, fulladásnak és különböző betegségek veszélyének teszik ki magukat – figyelmezteti a lakosságot a Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság.
Belföld

Januártól két hónapos lesz az apáknak járó gyermeknevelési szabadság

Az eddigi egy hónap helyett legalább kettőt kell kivennie az apának, amennyiben az anya volt addig gyermeknevelési szabadságon – erről sürgősségi rendeletben döntött keddi ülésén a kormány.
Mi újság?

Apák — hősök gyermekeik számára

A gyermekkor hatalmasat változott az idő telésével, és sokan a digitalizációban látják e hatalmas változás okát, ám van a digitalizációnál egy fontosabb, humán tényező is, amely befolyásolja a gyerekkort és a gyermekek fejlődését, növekedését — az édesapák.